Budovanie cyklotrás podľa vzoru majstrov

Trasy Wexl Trails v stredisku St. Corona am Wechsel sú doslova majstrovským dielom: Tak z hľadiska zábavy a dobrodružstva, ako aj z hľadiska cykloparku prevádzkovaného v súlade s prírodou.

„O použití rozhoduje stvárnenie,“ hovorí Philipp Wiedhofer, zatiaľ čo rýľom spracúva červenohnedý kopec zeminy. Wiedhofer však nie je záhradný architekt ani dizajnér, ale krajinný plánovač so špeciálnym zameraním: Buduje trasy. Nie pre turistov ani pre bežcov, ale pre horských cyklistov.

Vďaka svojim dlhoročným skúsenostiam a celoživotnej vášni pre cyklistiku v teréne, mimo betónových ciest sa stal dizajnérom trailového parku v južnej časti Dolného Rakúska: trás Wexl Trails v stredisku St. Corona am Wechsel. 40-ročný rodák z Dolného Rakúska navrhol viac ako 70 km trás. Navštívili sme ho na jeho pracovisku plnom ostrých zákrut, skokov a bubnov a opýtali sme sa ho, ako sa tvorí plynulá trasa, čo je dôležité pri navrhovaní udržateľného cykloparku a prečo vyššia bezpečnosť nemusí nevyhnutne znamenať menej zábavy.

Philipp, ako a kedy vlastne sa to všetko začalo s trasami Wexl Trails?

Všetko sa to začalo v roku 2016: Po viac ako desiatich rokoch som ukončil prácu dizajnéra trailových tratí v cykloparku Semmering a práve som sa vrátil z cesty na Novom Zélande, keď mi zavolal môj dlhoročný priateľ a v súčasnosti konateľ Wexl Trails Karl Morgenbesser. Povedal mi: „V pohorí Wechsel sa niečo deje a bol by som rád, keby si bol pri tom.“

Bolo to po zatvorení lyžiarskeho strediska St. Corona am Wechsel?

Presne tak, prevádzka vlekov už bola prerušená, ale infraštruktúra lyžiarskeho strediska bola stále v prevádzke. Okrem dopravného pásu a tanierového vleku tu bolo aj množstvo hotelov, reštaurácií a hostincov – chýbala však perspektíva z hľadiska cestovného ruchu! A tak sme vypracovali strategický plán.

V ktorom už hrali zásadnú úlohu trasy Wexl Trails?

Najprv bol v pláne len mini bikepark pre deti s dvoma trasami, ako aj letná sánkarská dráha, park motorických zručností a zážitkové ihrisko. Samozrejme, v duchu sme už plánovali dopredu – bol mi úplne jasný potenciál krajiny na vybudovanie priestranného a najmä kvalitného trailového centra.

Realizácia takýchto rozsiahlych projektov si však vyžaduje súhlas mnohých zainteresovaných strán.

Tie sa nám podarilo presvedčiť o hodnovernosti našej koncepcie. V neposlednom rade aj preto, že všetci, ktorí mali rozhodovaciu právomoc, spojili svoje sily, aby urobili niečo dobré pre región – od obce cez vlastníkov pôdy a lesné podniky až po poľovníkov. Všetkým bol zrejmý ekonomický prínos projektu, rovnako ako jeho ekologická prijateľnosť a udržateľnosť. Nevytvárali sme žiadne trate, ktoré by predstavovali masívne zásahy do krajiny, ale skôr sme robili šetrné úpravy – dôležitá pre nás bola trvalá udržateľnosť tratí. Naším cieľom nebolo budovať downhillové trate typu hardcore, ale plynulé a predovšetkým bezpečné trate.

Ako presne má vyzerať trať, ktorá prináša radosť z naozaj rýchlej jazdy, ale zároveň je stále bezpečná?

Tak,aby ste na celej trati museli čo najmenej brzdiť a zároveň nemuseli takmer vôbec šliapať do pedálov! Rozhodujúci je pritom sklon svahu: Ak je trať príliš strmá, musíte často brzdiť, čím dochádza k rozrušovaniu pôdy. Vznikajú tak diery a brázdy, ktoré nedokážu vsakovať vodu, v dôsledku čoho trať stráca svoj rytmus a v konečnom dôsledku sa stáva nebezpečnou. Potrebujete jednoducho dostatok skúseností s budovaním tratí a schopnosť vedieť dobre posúdiť terén. V podobe trás Wexl Trails sa nám podarilo vytvoriť cyklopark, ktorý je vhodný pre každého – naše trasy prinášajú množstvo zábavy bez akéhokoľvek rizika. Presne toto posolstvo sme chceli priniesť do tohto regiónu.

40 000 nových vstupov ročne potvrdzuje, že vaše posolstvo bolo vypočuté.

A z toho máme obrovskú radosť! Netreba však zabúdať, že sme sa vyvíjali pomaly a zdravo. V roku 2016 vznikol mini bikepark, v nasledujúcom roku prvé trate typu single a flowtrail a v nasledujúcej sezóne sa nám vďaka spolupráci so strediskami Mönichkirchen, Mariensee a St. Corona am Wechsel podarilo otvoriť panoramatické trasy naprieč lúkami a pastvinami a okolo vrcholu Hochwechsel, ktoré sa stali významným míľnikom v regionálnom rozvoji! Po prvýkrát bolo možné legálne jazdiť na horských bicykloch v regióne Wechselland bez nejakých výraznejších zásahov do prírody: Len sme upravili a označili lesné a lúčne cesty. 

Ako vyzerá budúcnosť trás Wexl Trails, aké sú Vaše ďalšie plány?

Pred dvoma rokmi sme našu ponuku rozšírili o trasu jumpline, cyklotrasu dolu kopcom a dômyselnú trať typu downhill. Preprava sa už neuskutočňuje kyvadlovou dopravou, ale pomocou cyklovleku na spôsob zimného ťahacieho vleku. Na tento rok sú naplánované rekonštrukčné práce na už existujúcich trasách a spojovacia trasa z reštaurácie Wexl Lounge do Aspangu. Plánuje sa aj prepojenie s obcou Kirchberg, a ak všetko pôjde ako má, do konca tejto sezóny vybudujeme napojenie vedúce od vrchu Hochwechsel až do Štajerska, čo by predstavovalo nárast dĺžky trás o viac ako 30 kilometrov.