Mekka horskej cyklistiky

Header Mountainbike, © Wexl Trails

Horská cyklistika v Dolnom Rakúsku

Ponuka pre milovníkov športu na dvoch kolesách v Dolnom Rakúsku je takmer rovnako pestrá ako príroda samotného regiónu.

Cez rozľahlé lesy alebo nedotknuté krajiny žulových skál, po skalnatých horských chodníkoch a mierne zvlnených pahorkoch: Cykloparky, trailové centrá a najrôznejšie trasy ponúkajú v šiestich regiónoch čistý pôžitok z jazdy na horských bicykloch pre všetky vekové kategórie a stupne obťažnosti.

Akási nevysvetliteľná sila vás ťahá von z mesta. Naraz sa ocitnete uprostred prírody. Prilba a cyklistické nohavice sú v pohotovosti. Chvejú sa vám prsty. V hlave sa vám pomaly rozhosťuje ticho. Okolo uší vám jemne povieva čerstvý vzduch a nos vábi omamná slaninová vôňa. Spod kolies vyletuje štrk a zem. Tvár vám zdobí široký úsmev.

Radi zbierate dovolenkové zážitky v sedle vášho dvojkolesového tátoša, objavujete prírodu na príjemných trasách typu flow-trail alebo zdokonaľujete svoje cyklistické zručnosti na náročnejších trasách typu single-trail? Cyklistická oblasť v Dolnom Rakúsku má pre každého prichystanú tú pravú sieť cyklotrás.

Správny čas na cyklistické dobrodružstvá.

Pre začínajúcich horských cyklistov sú najvhodnejšie cykloparky a trailové centrá, pre ambicióznych horských cyklistov technicky náročné trate typu single-trail, na ktorých nie je núdza o korene stromov, skaly a špeciálne vytvorené zákruty. Informácie o type a náročnosti, prípadne o vlastnostiach danej trate – napríklad na trekových tratiach je viac asfaltu ako na tratiach pre horské bicykle – nájdete na príslušných značkách. Pri tzv. zdieľaných trasách, ktoré môžu spoločne využívať turisti aj cyklisti, je obzvlášť dôležité dodržiavať cyklistické pravidlá fair play. Ale bez ohľadu na to, kam cestujete, všade určite natrafíte na vhodnú príležitosť vzniesť sa do gastronomických výšok s niektorou z dolnorakúskych lahôdok či preskúmať všestrannú ponuku ubytovania pre cyklistov.