Cestovanie za znamenitou chuťou a pôžitkami Dolný Rakúskom, © Hauke Dressler

Vychutnajte si wachauské marhule

Wachau a leto nechajú myseľ človeka zablúdiť k pekným krojom (Dirndl), skvelému jedlu a šťavnatým marhuliam.

Že región Wachau skvele chutí, to nie je žiadne tajomstvo. Kde sa však v okolí Dürnsteinu, Kremsu a Spitzu nachádzajú tie najlepšie prevádzky, výletné miesta a chodníčky na letné prechádzky, to už tak známe nie je. Aspoň doteraz nebolo. Pretože sme ich tu pre vás zhrnuli.

Kúsoček Wachau: naše miestne tipy
Kto sa vo Wachau vyberie najesť, ten sa nevyhne typickej vieche. Koniec-koncov si tu možno pochutnať na regionálnych dobrotách, akými je občerstvenie uprostred viníc s vlastnoručne vyrobenou bryndzovou nátierkou alebo typický wachauský rizling, ktorý je tu doma. To je možné aj u Thomasa Gritscha v jeho prevádzke „Hof in der Lauben“ v prekrásnej obci Spitz an der Donau, ktorého vinárstvo nadchýna nielen panoramatickým výhľadom na Dunaj. V prevádzke Holzapfels Prandtauerhof v Jochingu vám naservírujú vynikajúce víno, ako aj rovnako dobré jedlo. Nielen vynikajúce vína, ale aj pálenka značky Holzapfel z vlastnej výroby sú obľúbeným darčekom pre rodinu a priateľov!

Chutné marhule: naše tipy z Wachau
Vo Wachau existuje množstvo skvelých producentov, k tým najlepším však určite patrí pekáreň Schmidl v Dürnsteine, kde musíte ochutnať najslávnejšie pečivo regiónu, Wachauer Laberl. Určite by ste si mali naplánovať aj návštevu v prevádzke pestovateľov marhúľ Aufreiter. Tu možno prenocovať, najesť sa, aj si nakúpiť! V regále sa vedľa vynikajúcich vín a sladkých dobrôt nachádzajú tie najjemnejšie likéry a pálenka. Kto chce, môže si domov jednoducho zobrať jeden wachauský marhuľový stromček. Čerstvo posilnení ďalej pôjdete po Marhuľovom chodníku do obce Krems-Angern, na ktorom môžete objavovať región Wachau a jeho jedinečnú marhuľovú prírodu. Východiskový bod sa mimochodom nachádza priamo pri dvore Aufreiterovcov.

Psssst, pozor: naše tajné marhuľové tipy
Naprieč Wachau vedie množstvo turistických chodníkov. Jeden z tých menej známych, ale nemenej pôsobivých je aj chodník na zrúcaninu Hinterhaus. V sprievode skvelého výhľadu na obec Spitz a vrch Tausendeimerberg budete tiahnuť prírodou tak, ako sa ňou tiahne samotný Dunaj. Aby ste si mohli Wachau a jeho skvelé vína a marhuľové destiláty poriadne vychutnať, odporúčame vám prenocovať v izbe pre pôžitkárov, ako je napr. tá v barokovej prevádzke Landhof Burkhardt v obci Spitz. Zvlášť vtedy, keď sú na pláne opäť marhuľové podujatia. Vskutku mimoriadnym zážitkom sú marhuľové hody Spitzer Marillenkirtag, počas ktorých sa pod gaštanmi pred kostolným námestím v tradičných krojoch tancuje a náležite oslavuje marhuľa. Legendárna je nielen atmosféra, ale aj marhuľový automat, v ktorom usilovní kuchári na bežiacom páse vyrábajú knedličky. Máme pre vás ešte jeden tip: Wachau možno skvele obdivovať z paluby lode.

Odporúčania a tipy:

Mapa