Cyklistický svet zázrakov vo Viedenskom lese

V roku 2005 bolo Viedenskému lesu udelené označenie biosférický park UNESCO – 1250 kilometrov trás pre horské bicykle ponúka dokonalú radosť z jazdy na bicykli.

Priamo pred bránami Viedne ponúka areál horskej cyklistiky Wienerwald Nord veľa možností pre jazdu na horských bicykloch a južne od Viedne v MTB-Area Anninger je pocit dovolenky zaručený.

Trasy snov

Trailové centrum pre horskú cyklistiku Hohe Wand Wiese, ako aj trailový park Weidlingbach ponúkajú prvotriednu zábavu na bicykloch. Mestské trailové centrum Hohe Wand Wiese je jediným svojho druhu v Európe. Čaká na vás deväť tratí určených „iba pre horské bicykle“, jedna trať typu kidsline a kidstrail, ako aj jedna typu pumptrack. Tamojšia škola jazdy na bicykli ponúka okrem kurzov aj túry na horských bicykloch a elektrobicykloch so sprievodcom. Chýba vám vybavenie? To nie je prekážka. V obchode s cyklistickými potrebami si môžete požičať všetko, po čom vaše srdce túži. A ak sa vám zdá, že sedíte na bicykli už príliš dlho, o zmenu sa vám postará bistro a letná sánkarská dráha. Trailové centrum je ľahko dostupné verejnou dopravou z Viedne.

Neďaleko hostinca Landgasthof Windischhütte sa začína trailový park Weidlingbach, ktorý ponúka 1,8-kilometrovú trať typu flowline s prevýšením 175 metrov a veľmi náročnú trať typu funline. Združenie Wienerwaldtrails a jeho dobrovoľníci sa starajú o to, aby si parky vždy zachovali stav, ktorý zodpovedá vysokým štandardom cyklistickej komunity. Medzi ďalšie známe trasy v okolí patrí náročná, takmer 27-kilometrová trasa Hameau-Strecke, ako aj trasy Obere a Untere Roan, ktoré sú zjazdné v oboch smeroch.

Sila motora alebo svalov

Horské elektrobicykle sa tešia čoraz väčšej popularite – čo je veľmi vítané, pretože s nimi sa môžete bez ohľadu na kondíciu a vek vydať aj na dlhšie okruhy na čerstvom vzduchu. Cennú príležitosť vydať sa na výlet na elektrobicykli ponúkajú zážitkové túry na horských elektrobicykloch so sprievodcom vo Viedenskom lese, kde sa úseky trás Babenberger alebo Kahlenbergerdorf striedajú so zdieľanými traťami. Po obidvoch trasách sa často jazdí aj bez elektrickej podpory: Stredne náročná okružná trasa Babenberger-Strecke vedie z Klosterneuburgu popri opátstve Klosterneuburg k radničnému námestiu cez tienistý les a späť – s mnohými ďalšími výletnými cieľmi po ceste. Trasa Kahlenbergerdorf-Strecke, ktorá je označená čiernou značkou, je náročnejšia. Začína v rovnomennej vinárskej obci, vedie okolo niektorých dominánt Viedne a niekoľko stúpaní sa postará o to, že vás pri šliapaní do pedálov budú zaručene páliť lýtka.

Oddych namiesto pretekov

Na mnohých kilometroch trás v areáli horskej cyklistiky Wienerwald Nord na vás, samozrejme, čaká aj množstvo kulinárskych špecialít: Priamo uprostred na trase Kahlenbergerdorf-Strecke ponúka hostinec Scheiblingstein regionálne špeciality a taktiež dva tenisové kurty obkolesené vrcholkami stromov. Hostinec Gasthaus Bonka rovnako vsadil na regionálnosť, domáce výrobky a ponúka aj ubytovanie. Keď už je reč o ubytovaní – iba 15 minút od Viedne leží 4-hviezdičkový hotel superior resort & spa Schlosspark Mauerbach s gurmánskou reštauráciou. Rozsiahla wellness ponuka s rôznymi saunami a výhľadom na historický zámocký park, ako aj krytý a vonkajší bazén pre vás pripravia nezabudnuteľné chvíle relaxácie. A keďže pri relaxovaní človek vyhladne, môžete si vybrať či ochutnáte špeciality v sklenenom pavilóne „Vier Jahreszeiten“ alebo v reštaurácii à la carte „Im Park“, ktorú odporúča Gault Millau. Sezónna kuchyňa s regionálnymi surovinami a rakúske vína sú tu oslavované na najvyššej úrovni. Ak dávate prednosť rustikálnejšiemu štýlu, najlepšie sa o vás postarajú v Klosterneuburgu. Penzión Pension Alte Mühle a hotel Hotel Residenz Schrannenhof ponúkajú skvelé možnosti ubytovania typu bett & bike.

Alternatívne výletné ciele

Ak vám počasie nehrá do karát alebo vám lýtka vypovedali poslušnosť, nájdete vo Viedenskom lese určite množstvo iných alternatív. V rokline Hagenbachklamm je napríklad najväčšia chovná stanica dravých vtákov v Európe. Alebo opátstvo Klosterneuburg, kartúza Mauerbacha, múzeum Gugging – patria medzi miesta, ktoré sú aj v ponuke karty Niederösterreich-Card.