Dokonalý zmysel pre vyberanie zákrut

Pre bývalého profesionálneho zjazdára Borisa Tetzlaffa sú trasy Wexl Trails čistým zážitkom z jazdy – či už po nich jazdí sám, alebo s celou rodinou.

Svoje prvé trate zdolával na 675 m vysokom vrchu Anninger, v strmých zákrutách Schladmingu ho ako tínedžera opantala súťažná horúčka a neskôr tam slávil svoje nespočetné víťazstvá: Európsky vicemajster Boris Tetzlaff dnes najradšej jazdí spolu so svojou rodinou po trasách Wexl Trails.

Milý Boris, prečo práve horská cyklistika?

Horská cyklistika pre mňa znamená slobodu. Možno to znie výstredne, ale v opojení rýchlosťou sa dokážem celkom ponoriť do seba. Všetko naokolo vtedy pre mňa prestane existovať a jediné, na čo sa sústredím, je hľadanie dokonalej trasy.

Ako ju možno nájsť?

Jazda na bicykli vyzerá úplne banálne, ale v skutočnosti je nesmierne zložitá: Ak sa od ideálnej trasy odkloníte čo i len o centimeter, môže to znamenať obrovskú časovú stratu. Na to, aby ste správne prečítali trasu a nakoniec dorazili do cieľa ako prví, potrebujete veľkú dávku citu a skúseností.

Čo sa ti počas tvojej takmer 20-ročnej profesionálnej kariéry koniec-koncov podarilo už viackrát.

Som niekoľkonásobný majster Rakúska, dvojnásobný vicemajster Európy v kategórii juniorov a moje najlepšie umiestnenie vo Svetovom pohári bolo 16. miesto. Zo športového hľadiska sú to všetko úžasné úspechy. Oveľa viac si však cením všetky tie dni, ktoré som strávil v sedle bicykla v spoločnosti svojich priateľov – spomienky na ne sú na nezaplatenie. A to je presne to, o čo mi ide a aj išlo v čase mojej súťažnej kariéry: Cítiť sa spolu príjemne, navzájom sa podporovať a dobre sa pri tom baviť.

Nikdy ťa to neprestalo baviť napriek vysokému tlaku na výkon?

Nikdy! Keby som spozoroval, že mi cyklistika už neprinášať radosť, alebo keby som už na začiatku pretekov nepociťoval ten neodolateľný zápal a nadšenie, ukončil by som svoju súťažnú kariéru oveľa skôr.

Čo bolo dôvodom ukončenia tvojej kariéry?

Narodenie mojej dcéry Leny! Ak sa chcete v downhille udržať na čele, ste týždeň čo týždeň od stredy do nedele na cestách, ďaleko od rodiny. A to som nechcel. Preto som sa rozhodol ukončiť svoju súťažnú kariéru. A keď sa teraz vyberiem cez víkend s rodinou alebo priateľmi do pohoria Wechsel, mám z jazdy na bicykli snáď väčší pôžitok ako predtým, keď mi čas merala časomiera.

Čím sú pre teba trasy Wexl Trails také výnimočné?

Celé pohorie je jedinečné. Nezáleží na tom, či ste začiatočník alebo profesionál – každý si tu pre seba zaručene nájde ideálnu trasu! Žiadna iná cyklistická destinácia v Rakúsku neponúka takú rozmanitosť. Mini bikepark pre deti je celkom jedinečný, trasa jumpline je asi najlepšia, po akej som kedy jazdil, a o panoramatických trasách na horských pastvinách ani nehovorím. Jednoducho povedané: Ak máte radi cyklistiku, trasy Wexl Trails vás určite chytia za srdce.

Čo na to tvoja manželka?

Tá miluje pohorie Wechsel rovnako ako ja, takže ani trochu nežiarli (smiech). Ako rodina si tam môžeme užiť chvíle plné skvelej zábavy: Keď pozorujem Lenu, ako robí kolieska v mini bikeparku, mám z toho neuveriteľnú radosť. Tamojšie trasy sú vybudované tak bezpečne, že sa nemusím báť ani o ňu, ani o svoju manželku. A keď sa nám už jazda na bicykli omrzí, ideme na ihrisko, trénujeme si rovnováhu v parku motorických zručností alebo sa povozíme na letnej sánkarskej dráhe. Predtým v Dolnom Rakúsku nič podobné nebolo, najbližšie cykloparky boli v Semmeringu alebo Schladmingu.

Pričom tamojšie trasy sú pomerne náročné a vyžadujú technické zručnosti.

Aj v pohorí Wechsel sú aj náročné trasy, ale nájdete tam aj ľahké plynulé trasy, ktoré zvládne každý. Je to práve celkový produkt „Wexl Trails“, ktorému vďačí pohorie Wechsel za svoje jedinečné postavenie v rámci regiónu.

Znamená to teda, že v pohorí Wechsel sa nachádzajú aj tvoje najobľúbenejšie trate?

Áno aj nie. Najradšej mám tamojšiu trať jumpline alebo zjazdovú trať. Obe tieto trate sú prvotriedne a naozaj tie najlepšie z najlepších. Moje najobľúbenejšie trate sú však tam, kde to pre mňa všetko začalo: na mojom domácom vrchu Anninger. Moje srdce od začiatku patrilo trasám Kientaltempel a Husarentempel a zostávam im verný, čo Wechsel určite pochopí.