Koncertná sieň v St. Pöltene

Koncertná sieň v St. Pöltene ponúka program plný rozmanitosti a kvality.

Koncertná sieň v St. Pöltene predstavuje virtuózne klasiky a hviezdy jazzu, popu, svetovej hudby a tanca!

Svetová hudba! 

Viacnásobná víťazka ceny Grammy Angélique Kidjo z Beninu poctí publikum mesta St. Pölten 28. marca 2020. V Koncertnej sieni v St. Pöltene sa veľvyslankyňa UNICEFu Kidjo stretne s telesom Tonkünstler-Orchester a rozbalí svoje hudobné spektrum od afropopu cez jazz až po latinskoamerické rytmy vo veľkých, pohyblivých tónoch. Kanaďan Jason Charles Beck sa v 90. rokoch pod menom Chilly Gonzales presadil ako „President of the Berlin Underground“ a svojimi albumami Solo Piano nadchol tak publikum, ako aj kritikov. Rozkladá rockovú a popovú klasiku a takmer zábavne ju obrusuje virtuóznym prehĺbením komplexného sveta klasiky a robí tak s veľkým pochopením voči kompozičnému umeniu sveta klasickej hudby; v Koncertnej sieni v St. Pöltene sa Chilly Gonzales zastaví 20. mája 2020.  

Klasika!

18. mája 2020 zaznie na začiatku koncertu overtúra k Mozartovej „Čarovnej flaute“ KV 620, ktorou vykročíme na cestu od viedenskej klasiky k romantizmu. Beethovenov Koncert č. 4 G-dur op. 58 pre klavír a orchester, interpretovaný čínsko-americkým klaviristom Georgeom Li, v náznakoch ohlási začiatok romantizmu, podľa Roberta Schumanna je tento koncert „Beethovenovým snáď najväčším dielom“. Od samotného Schumanna je na programe symfónia č. 2 C-Dur op. 61, hlboko osobné dielo, o ktorom Schumann povedal, že sa tým, že študoval Bacha a písal túto symfóniu, vyliečil zo svojich depresií. Dolnorakúske teleso Tonkünstler-Orchester vystúpi pod vedením svojho hlavného dirigenta Yutaka Sada. 

Tanec!

Po vynikajúcom výstupe s kapelou Xenos v roku 2018 sa Akram Khan v máji 2020 vracia do Koncertnej sieni v St. Pöltene so svojou najnovšou choreografiou: Rakúska premiéra filmu „Outwitting the Devil“ sľubuje ponorenie sa do starých mýtov a ich prenesenie do súčasnosti, pretože tentoraz je vzorom pre toto tanečné dielo da Vinciho „Posledná večera“. Do storočia osvietenstva nás zavedie vystúpenie „Un break à Mozart 1.1“: desať hip-hop tanečníkov skupiny Compagnie Accrorap CCN La Rochelle a desať hudobníkov z orchestra Orchestre des Champs-Elysées bude interpretovať koncertné ukážky z Mozartovho „Requiem“ a tiež motívy z opery „Don Giovanni“. Skutočná Mozartova hudba má neodolateľnú silu aj v modernom tanci choreografa Kadera Attoua a v novodobej interpretácii.