KORENISTÝ PRÍBEH ÚSPECHU

V MEKKE VELTLÍNSKEHO ZELENÉHO

Víno Weinviertel DAC je na svete už dvadsať rokov a na jeho okrúhle výročie si pripilo 2000 hostí vo viedenskom zámku Hofburg. (Úspešný) príbeh vína s tzv. Pfefferl, teda nádychom čierneho korenia, ako sa nazýva pre svoj svieži, živý nádych, je skutočne pikantný. Víno Weinviertel DAC (označenie je zárukou kontrolovaného pôvodu) bolo totiž nielen prvým svojho druhu v Rakúsku, ale aj jediným, ktoré sa zameriavalo výlučne na vedúcu odrodu Veltlínske zelené.

Geniálny marketingový ťah v regióne, z ktorého pochádza polovica svetovej produkcie vína odrody Veltlínske zelené.

DAC: Skvelý dúšok Dolného Rakúska

Žiaden dobrý vínny lístok sa bez nich nezaobíde: Dolnorakúske DAC vína s lahodnou regionálnou chuťou.

Districtus Austriae Controllatus najlepšie odzrkadľuje tóny chutí regiónu. Ocenenie, ktoré získavajú len veľmi výnimočné vína. Niet teda divu, že korenisté Veltlínske zelené z regiónu Weinviertel bolo 1. DAC vínom Rakúska.

Korenie v pohári

Región Weinviertel, rodisko vynikajúcich vín, priniesol v roku 2003 na vinárske pulty prvé DAC víno. Ovocno-korenisté a trochu pikantné Veltlínske zelené premenilo tento región s jeho výraznou oblastnou a druhovou aromatickosťou na pamätník lahodnej chuti.

Kontrolovaná kvalita

Districtus Austriae Controllatus – iba vína kontrolovaného rakúskeho pôvodu, ktoré zodpovedajú typickému chuťovému obrazu regiónu a obstoja pred degustačnou komisiou, smú nosiť ocenenie „DAC“. Znak kvality, ktorý zušľachťuje vinohradníkov a gurmánom dáva istotu, že majú v pohári ocenené dolnorakúske víno. Domovom ručne zberaných mokov (mimochodom, aj rizlingu) je oblasť Kremstal, Kamptal a Traisental. 

Ďalšie dolnorakúske DAC vína

Pozdĺž Dunaja získal popri Veltlínskom zelenom pozíciu vlajkovej lode aj rizling. Tieto dve odrody sa typicky prejavujú vo vínach Kremstal DAC a Traisental DAC. Sopečná pôda oblasti Kamptal severne od Dunaja dodáva Veltlínskemu zelenému a rizlingu, ktoré sa prezentujú pod názvom Kamptal DAC, ich nezameniteľný charakter.