Weinland Niederösterreich, © Robert Herbst

Krajina vína Dolné Rakúsko

Viac ako 28 000 hektárov vinohradov, romantické vínne uličky a tisícročná vinárska kultúra: Vitajte v poprednom vinohradníckom regióne Rakúska.

Nik, kto dokáže oceniť dobré víno, nie je ľahostajný voči vínam dolnorakúskych vinárov, ktoré získali ocenenia v rôznych kategóriách. Tu vedia, ako na to, tu sa stretáva tradícia s inováciou – je to miesto, kde chcete ostať.

S vyznamenaním: rozmanitosť a chuť

Veltlínske zelené pokiaľ oko dovidí, medzinárodne známy rizling a najušľachtilejšie červené vína: Vinohradnícky región a jeho osem oblastí ponúka vďaka 75 % bielych a 25 % červených odrôd výnimočný zážitok pre každého milovníka vína.

Ako svetové kultúrne dedičstvo UNESCO je región Wachau už dlho známy aj ďaleko za hranicami. Ochutnávka vín sa tu vždy oplatí. To isté platí pre priateľov Veltlínskeho zeleného v oblasti Kremstal, Traisental, Carnuntum, Kamptal  alebo v okolí mesta Wagram. Tí, ktorí prichádzajú z juhu, nájdu v oblasti Thermenregion Wienerwald okrem iného autochtónne špeciality, ako je Zierfandler a Rotgipfler. Kvalitnými DAC vínami rozmaznáva zvlášť región Weinviertel. A čo by ste povedali na návštevu starých vínnych uličiek, „dedín bez komína“?

Celosvetovo jedinečná vinárska kultúra

Odhaduje sa, že Dolné Rakúsko je domovom vína už viac ako 4000 rokov. Pripíjali si tu už Rimania. Z toho sa tu postupne vyvinula vinárska kultúra, ktorá je v tejto podobe jedinečná. Jej nezabudnuteľné príbehy rozprávajú vinohrady, vinohradníci a vzácne vína pozdĺž vínnych ciest.

Osobitná poznámka: Stojí za vyskúšanie!

Najlepšie sa je vydať na výnimočnú vínnu cestu a na vlastnej koži zažiť, čo je to skutočný pôžitok. Či už ste na dovolenke u vinára alebo sa venujete vínnej turistike a bicyklovaniu po regióne, jednému sa tu nevyhnete: Krok za krokom a dúšok po dúšku budete mať vďaka dolnorakúskej vinárskej kultúre jednoducho chuť sa sem vždy vracať. Do skorého videnia!

Veľká krajina vína na Dunaji

Jar vo Wachau, © Andreas Hofer

Wachau

Prečítajte si viac
Heidentor, Carnuntum, © Andreas Hofer

Carnuntum

Prečítajte si viac
Pôžitkárska míľa Wienerwald, © Wienerwald Tourismus/Raimo Rumpler

Thermenregion Wienerwald

Prečítajte si viac
Vínna ulička Wartberg, © Weinviertel Tourismus/Robert Herbst

Weinviertel

Prečítajte si viac