Umelecká míľa Krems

Krajinská galéria, výstavná sieň Kunsthalle, Múzeum karikatúr, múzeum Forum Frohner, dominikánsky kostol a galéria Artothek spoločne tvoria míľu umenia pri Dunaji.

Na umeleckej míli Krems na vás na jar a v lete 2020 čakajú zaujímavé výstavy Robina Rhodeho alebo Patricie Piccinini, expozície o regióne Wachau a Fix und Foxi & Co.

Umelecká sieň mesta Krems oslavuje v roku 2020 svoje 25. narodeniny: v jubilejnom roku je tu od 14. marca do 21. júna 2020 hosťom Juhoafričan Robin Rhode, ktorý prezentuje svoje performatívno-grafické práce na výstave „Memory is the Weapon“. Patricia Piccinini žije v Austrálii a na výstave„Embracing the Future“ vystavuje svoje slávne sochy, ktoré sa zdajú byť sčasti ľudia, sčasti zvieratá a sčasti stroje.

25 rokov uplynulo aj od vstupu Rakúska do Európskej únie – pre karikaturistov, ako je Manfred Deix, Gerhard Haderer, Margit Krammer, Michael Pammesberger, Erich Sokol či Wolfgang Ammer, bola táto téma očividne zlatou baňou, ako to od 16. februára dokazuje výstava s názvom „Tu felix Austria… zeichne!“! Kto ich nemiluje: Šmolkov alebo Lucky Luke a mnohé iné originály komiksovej klasiky posledných desaťročí si môžete pozrieť na výstave „Fix & Foxi XXL“ od 15. marca do 26. októbra 2020 v Múzeu karikatúr mesta Krems.

Ďalšie jubileum, a to 20 rokov od zapísania regiónu Wachau na zoznam svetového dedičstva UNESCO, je príležitosťou na predstavenie takmer 500 diel s pôvodom siahajúcim od konca 18. až do polovice 20. storočia – vrátane ikon wachauského maliarstva. Od 16. mája ponúka výstava umelecko-historický pohľad na túto tisícročnú kultúrnu krajinu. Prvá veľká výstava Dolnorakúskej krajinskej galérie bude venovaná rozsiahlej zbierke viedenského právnika Ernsta Ploila „Schiele – Rainer – Kokoschka“. Dať svetu (svoju) podobu“, si môžete pozrieť od 28. marca.