Makové šúľance

Michael Kolm z reštaurácie Bärenhof sa s nami podelil o svoj recept na tradičné makové šúľance.

Hoci tieto drobné čierne semienka vynikajúco chutia pripravené na pikantný spôsob aj na sladko, existuje jedlo, ktoré všetci milujú – pravé waldviertelské makové šúľance. Michael Kolm z reštaurácie Bärenhof v Arbesbachu pripravuje toto klasické sladké jedlo podľa starej receptúry. Už ste niekedy robili šúľance na waldviertelský spôsob?

Sivý mak je špecialitou regiónu Waldviertel. Má príjemnú, jemnú chuť, ktorá ulahodí najmä milovníkom sladkého. „Vidiaci mak“, nazývaný tak aj podľa jeho otvorenej koruny, je skutočným pokušením – nie však kvôli jeho opojným zložkám. Jedlý mak pestovaný v našich zemepisných šírkach bol vyšľachtený tak, že mliečna šťava makovíc neobsahuje alkaloid ópia morfín, ktorý má uspávajúce účinky a je návykový. Akékoľvek obavy z negatívnych dôsledkov konzumácie maku na naše zdravie sú preto úplne neopodstatnené. Naopak, mak ako liečivá rastlina zmierňuje bolesti a pôsobí upokojujúco. Ideálne jedlo pre zdravie aj duševnú pohodu, ktoré dnes spolu s vami pripraví kuchár Michael Kolm z reštaurácie Bärenhof.

Recept:

Najskôr ošúpte zemiaky z regiónu Waldviertel potrebné na cesto a uvarte ich do mäkka. Po uvarení zemiaky sceďte, vložte naspäť do hrnca a posypte zmesou ražnej a pšeničnej múky. Hrniec vložte do rúry na pečenie a pečte pri teplote 160 °C. Po 10 minútach vyberte zmes zemiakov a múky z rúry, pridajte lyžicu práškového cukru a zo zmesi vypracujte hladké cesto. Pri tomto tradičnom recepte sú povolené, ba priam žiadané malé kúsky zemiakov v ceste.

Maslo s makom: Roztopte maslo, primiešajte doňho práškový cukor a mak a hrejte na miernom stupni.

Medzitým vytvarujte z cesta šúľance. Varte ich nie v slanej, ale sladkej vode. Trochu práškového cukru vo vode im dodá sladkastú príchuť. A Michael Kolm má pre vás ešte jednu radu: Pomocou silikónovej stierky oddeľte šúľance od dna, aby sa neprilepili. Šúľance sú hotové, keď vyplávajú na povrch. Potom ich obaľte v zmesi masla s makom a môžete servírovať. Tu Michael Kolm prezrádza ešte jednu zo svojich tajných prísad: Svoje makové šúľance servíruje nielen s práškovým cukrom, ale pridáva do nich aj trochu lesného medu. A ako chutia? Jednoducho si to vyskúšajte…  

Ingrediencie:

  • 500 g zemiakov z regiónu Waldviertel
  • 200 g ražnej múky
  • 60 g pšeničnej múky
  • 100 g práškového cukru
  • 100 g masla
  • 200 g sivého maku z regiónu Waldviertel
  • 1 PL medu