Waldviertel pri Mohndorf Armschlag, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Makové polia a bylinkové záhrady regiónu Waldviertel

Zelený región Waldviertel sa v letných mesiacoch pestro zafarbí! Vtedy totiž chodníky obkolesia kvitnúce bylinkové záhradky a červené makové polia.

Waldviertel chutí makom s orechmi a nádherne čerstvými bylinkami. Kde môžete nájsť tie najlepšie a kde sa možno na severe Dolného Rakúska dobre okúpať, sa dočítate tu.

Kde je mak doma
Prevádzka Mohnwirt Neuwiesinger v Armschlagu sa kompletne upísala príprave chutných makových špecialít, akými sú tzv. Mohnzelte (taštičky zo zemiakového cesta so sladkou makovou plnkou), štrúdľa, knedličky a rezance až po zmrzlinu a šišky. Ale nielen táto prevádzka sa zbláznila do tohto „sivého zlata“, ako ukazuje ich zbierka mlynčekov na mak, no týmto malým zrniečkam sa oddala aj celá obec Armschlag. Každoročným vrcholom je podujatie Mohnblütensonntag („Nedeľa rozkvitnutých makov“) a ponúka obrovskú panvicu plnú makových rezancov a jazdu traktorom, tzv. makovým expresom, po makových poliach. Malý tip pre turistov: Objavujte večne zelený Waldviertel na chodníku makovej štrúdle Mohnstrudelweg. Odskočiť si môžete aj na makové gazdovstvo Mohnhof Gressl a ochutnať makové pesto, ktoré vyrába rodinná prevádzka z Ottenschlagu v rámci vlastnej výroby.

Bylinkové záhrady regiónu Waldviertel
Milovníci čaju ich poznajú a milujú: výrazné bylinkové čaje spoločnosti Sonnentor, ktoré možno ochutnať a zakúpiť v zážitkovom svete v Sprögnitzi. Náš tip: Podniknite Bylinkovú túru (Vhodná pre deti!) a objavte rozmanitosť bylín regiónu Waldviertel.

Pravý pôžitok z regiónu Waldviertel: naše tajné tipy
Obyvatelia regiónu Waldviertel sú známi svojimi knedličkami. Preto sme navštívili „výrobcov knedličiek regiónu Waldviertel“ v prevádzke Wirtshaus im Demutsgraben pri obci Zwettl, ich výrobky sme ochutnali a rozhodne ich môžeme vrelo odporúčať. Je jedno, či pôjde o originálne zwettlské pivové knedličky alebo knedličky s husacinou, zamilovali sme sa do každej jednej z nich. Vytráviť potom môžete na brehoch chladných jazier Kampseen s názvami Ottenstein, Dobra a Thurnberg, ktoré sú počas horúcich letných dní úžasne osviežujúce. Mimochodom, priehradu Ottensteiner Stausee možno najlepšie preskúmať počas príjemnej plavby loďkou. Náš tip: Pri tejto príležitosti navštívte zrúcaninu Lichtenfels a oddýchnite si v idylických zátokách. Ďalším vodným prírodným divadlom regiónu je vodopád Lohnbachfall neďaleko Arbesbachu. Ten sa ohromujúco rúti do hĺbky machom obrastených roklín, zatiaľ čo jeho hučanie pozýva na oddych a relaxáciu.

Ďalšie informácie o waldviertelskom maku!

Odporúčania a tipy:

Mapa