Strategička Mária Terézia
Po stopách Márie Terézie v Dolnom Rakúsku
Mušt v regióne Mostviertel, zemiaky v regióne Waldviertel a čierna borovica v regióne Thermenregion – za to všetko vďačí Dolné Rakúsko práve Márii Terézii. Rozsiahle dielo cisárovnej Márie Terézie v Dolnom Rakúsku nezahŕňa len nádherné stavby, ale množstvo stôp po sebe zanechala aj v kulinárstve a v samotnej krajine.
Všetko najlepšie k 300. výročiu narodenia
Mária Terézia – dcéra cisára Karola VI. a Alžbety Kristíny Brunšvicko-wolfenbüttelskej – sa už v 23 rokoch stala prvou ženou na habsburskom tróne. Vo vojne na viacerých frontoch zvíťazila nad ostatnými európskymi vládcami a stala sa významnou reformátorkou rakúskej ústavy, vzdelávania a hospodárstva. V týchto oblastiach dodnes cítiť jej vplyv. Mária Terézia nebola len starostlivou matkou 16 detí, bola tiež označovaná za matku národa.
So silným odhodlaním dokázala riešiť aj zdanlivé maličkosti. V regióne Mostviertel napríklad nariadila výsadbu ovocných stromov popri všetkých štátnych (cisárskych) cestách. Tak sa začal obrovský rozmach muštu, ktorý pretrváva dodnes. V regióne Waldviertel nechala na poliach pokusne vysadiť prvé zemiaky, čím založila významnú tradíciu pestovania zemiakov v tomto regióne. V oblastiach Steinfeld a Thermenlinie nechala za svojich čias vysadiť rozsiahle borovicové lesy, ktoré mali zabrániť tomu, aby sa zo suchej krajiny stala púšť.
Stopy minulosti
V roku 1755 získala regentka Schloss Hof, najväčší rakúsky zámocký areál na vidieku, a darovala toto nádherné sídlo svojmu milovanému manželovi Františkovi Štefanovi Lotrinskému, aby mu tak „uľahčila ťarchu vládnutia“. Mária Terézia získala spolu so zámkom Schloss Hof aj zámok Niederweiden. Zámok Laxenburg, ktorý bol za čias Márie Terézie rozšírený do dnešnej veľkosti a stal sa najobľúbenejším zámkom jej manžela Františka Štefana Lotrinského, a hrad v meste Wiener Neustadt, ktorý cisárovná zmenila na vojenskú akadémiu a stal sa tak srdcom jej vojenskej reformy, sú ďalšie dve historické sídla v Dolnom Rakúsku so silným prepojením na cisárovnú. Stopy oslávenkyne však nájdete aj tam, kde by ste to vôbec nečakali. Napríklad v areáli Nadelburg neďaleko Lichtenwörthu, historickej továrni na ihly, ktorú Mária Terézia podporovala. Alebo v kaviarni Cafe Maria Theresia v Kaumbergu, ktorá nesie názov po cisárovnej, ktorá tu prenocovala počas svojej cesty do Mariazellu, a kde si môžete prezrieť takzvanú „izbu cisárovnej“ s jedinečným štukovým stropom.