Panoráma Wiener Neustadt, © Franz Zwickl

Neustále v pohybe: Wiener Neustadt

Wiener Neustadt očarúva v rovnakej miere milovníkov kultúry, kaviarní, ako aj turistov a zaujme aj vynikajúcou kuchyňou.

Či už pri prechádzkach v centre mesta, putovaní po historických chodníkoch alebo sladkom leňošení v jednej zo skvelých kaviarní: Wiener Neustadt kombinuje pekné stránky života s minulosťou. Čo a kde môžete zažiť, si prečítate tu.

Prechádzky minulosťou

Wiener Neustadt môžete jednoducho objavovať v rámci historických prehliadok mesta, počas ktorých navštívite hrad, ktorý je jednou z dominánt mesta, vrátane múzea. Obzvlášť ohromujúcim dojmom na návštevníkov pôsobí park Tereziánskej vojenskej akadémie a nádherná vodná veža. Povinnosť pri potulkách: Impozantné mestské divadlo, ktoré sídli v bývalom kostole karmelitánov a ktorého repertoár siaha od detského divadla až po operetu. Pozoruhodné je aj Mestské múzeum Wiener Neustadt so stálou expozíciou o histórii mesta a pravidelne sa meniacimi výstavami. Tieto výlety je možné ideálne kombinovať s návštevou očarujúcich kaviarní mesta Wiener Neustadt. Tu je najrýchlejšia trasa z miesta A do miesta B: Požičajte si bicykel na jednej z mnohýchstaníc Next Bike.

Centrum mesta = nákupná míľa

V okolí neskororománskeho dómu v centre mesta Wiener Neustadt nájdete na každom rohu skvelé kaviarne a reštaurácie, ktoré sa oplatí navštíviť. Predstavíme vám niekoľko našich obľúbených podnikov, návštevu ktorých môžete ideálne skombinovať s nakupovaním. Prevádzkou, ktorá v sebe spája oboje, je Leopold Café & Fashion. Právom si zamilujete neformálne oblečenie, štýlový interiér a neskutočne dobrú kávu s koláčikom! Po návšteve starostlivo usporiadaného kníhkupectva Thiel si doprajete úžasnú zmrzlinu v zmrzlinárni Eis-Greissler z oblasti Bucklige Welt: najobľúbenejšími príchuťami sú sivý mak a jogurt s malinami! Na večeru máme pre vás dva tipy: buď je to reštaurácia Hartig’s Heuriger pri dóme, ktorá ponúka tradičné domáce jedlá. Pozor, tip pre vás! – Nechajte si rozplynúť na jazyku jemné, pečené zemiaky plnené brokolicou. Ďalší kulinársky program na večer: Dajte si 5-chodové menu s názvom „Nová pekáreň“ spolu s vínom v gurmánskej reštaurácii Bernharda Grubera „Altes Backhaus“ („Stará pekáreň“) (áno, správne!): špičkový štandardný jedálny lístok sa každú druhú stredu večer mení v znamení určitého motta, vrátane kvalitných vín a potešenie pre chuťové poháriky má zelenú. Budete úplne nadšení! Príjemný záver dňa môžete stráviť v reštaurácii Einhorn, kde si môžete vychutnávať život pri jednom alebo niekoľkých pohároch vína (aj zo suda!) na idylicky osvetlenom nádvorí s oleandrami!

Rušné uličky, trhovisko Marienmarkt a pouličné umenie

Ak chcete zažiť autentickú malomestskú atmosféru a ochutnať kulinárske špeciality z okolia mesta Wiener Neustadt, určite navštívte trhovisko Marienmarkt na hlavnom námestí. Tu domáci nakupujú mäso, syry, ovocie a zeleninu od lokálnych farmárov alebo si doprajú malé občerstvenie: napríklad v prevádzke Würstl Boutique Wilzcek, ktorá je už od 60. rokov minulého storočia neodmysliteľnou súčasťou hlavného námestia. Vrcholným podujatím na začiatku leta a výnimočnou regionálnou atrakciou je festival pouličného umenia Straßen.Kunst.Festival Wiener Neustadt, ktorý vdýchne do ulíc mesta život a vnesie doň pestrú paletu pôsobivej hudby a artistického a akrobatického umenia z celého sveta! Od kláštorného kostola k mestskému divadlu: História mestského divadla vo Wiener Neustadte znie ako divadelná hra. Kostol karmelitánov postavený v roku 1668 bol profanovaný v roku 1794 za vlády Jozefa II. Dnes je v ňom 624 miest určených pre milovníkov divadelného umenia. Pestrý program siaha od detského divadla cez muzikály až po kabaret a nadchýna svojich návštevníkov nielen pestrým obsahom, ale aj kvalitnými predstaveniami a známymi hercami, ktorí vystupujú na doskách mestského divadla.