EuroVelo 9

Na trase EuroVelo 9 dovolenkári na bicykli precestujú celú spolkovú krajinu a pritom spoznajú rôzne stránky Dolného Rakúska.

Trasa EuroVelo 9 spája Baltské a Jadranské more a pritom na rôznych miestach križuje aj Dolné Rakúsko. Trasa vedie z Břeclavy (hraničný priechod Reintal) do Viedne cez idylický región Weinviertel a potom vás zavedie do pôžitkárskej oblasti Thermenregion Wienerwald, aby nakoniec vo Viedenských Alpách pri vrchu Wechsel premenila pôžitkársku cyklistiku na horské dobývanie vrcholov.

Raz naprieč Dolným Rakúskom

Od severu vedie EuroVelo 9 cez región Weinviertel. Popri pivničných uličkách a vinohradoch tu bicyklujete rovnou krajinou a po návšteve viechy môžete pohodlne prestúpiť na vlak alebo si tu urobiť zastávku s prenocovaním. Nakoniec vás trasa zavedie južne od Viedne na cyklotrasu Thermenradweg, po ktorej môžete pokračovať v podobnom vinárskom duchu pri nádherných výhľadoch na jemnú pahorkatinu Viedenského lesa. Vo Viedenských Alpách sa zo začiatku ide po rovinatej ceste až po začiatok kopcov pohoria Bucklige Welt. Najvyšší vrchol trasy EuroVelo 9 potom dosiahnete na pohorí Wechsel, ktoré usilovných cyklistov odmení úchvatným výhľadom na tento „raj výhľadov“.

Pôžitok a výzva

Od pohody v regióne Weinviertel cez cisársku Viedeň do chutného regiónu Thermenland a pohoria Bucklige Welt plného pôžitkov: trasa EuroVelo 9 cyklistov rozmaznáva rozmanitými úsekmi. Zatiaľ čo vo vinárskych regiónoch Weinviertel a Thermenregion Wienerwald prevažuje pôžitok, jazda cez Viedenské Alpy je vskutku dychberúca. A to nielen vďaka svojmu náročnému etapovému úseku, ale predovšetkým vďaka prekrásnemu výhľadu. Náš tip: Návšteva vinárne v regióne Weinviertel alebo oblasti Thermenregion Wienerwald sa oplatí rovnako ako krátka zastávka na čarovnom zámku Laxenburg alebo prehliadka so sprievodcom po Wiener Neustadt.