Na pivo do pivovarníckeho mesta Zwettl

Keď vás na krátku dovolenku pozýva mesto, v ktorom sa varí pivo, nemôžete odmietnuť. A už vôbec nie, ak je také krásne a pestré ako Zwettl.

Mesto Zwettl, známe aj ako jedno z najchladnejších miest v Rakúsku, očarúva svojím malebným starým mestom a chutným pivom. Prečítajte si, kde sa môžete nechať rozmaznávať a čo môžete objavovať.

Jedno pivo za druhým, to vám poradím!

V harmonickom prostredí medzi riekami Zwettl a Kamp leží mesto Zwettl, centrum histórie a infraštruktúry regiónu Waldviertel. Ak ste milovníkom piva, vaša prvá cesta povedie do veľkého súkromného pivovaru: Na zážitkovej prehliadke „Zwettler Dämmerschoppen“ („Podvečerný dúšok“) sa dozviete všetko o zlatom moku a jej súčasťou je, samozrejme, aj ochutnávka piva spolu s chutným čerstvým pečivom. Dobre posilnení sa môžete vydať na návštevu pôsobivého cisterciánskeho opátstva Zwettl, ktoré je historickým architektonickým skvostom a duchovným centrom regiónu Waldviertel s nádhernou kláštornou záhradou: odporúčame prehliadku so sprievodcom (pre skupiny aj jednotlivcov). Pri opátstve, ktoré je vzdialené od centra mesta len necelé 3 kilometre a ku ktorému sa dostanete aj pešo po turistickom chodníku Thayaquellenwanderweg, každú sobotu predávajú čerstvé pstruhy a známe waldviertelské kapry! 

Osviežujúci región Waldviertel

Ochladiť sa môžete v osviežujúcej vode kúpaliska Zwettlbad, ktoré je zároveň východiskovým bodom viacerých turistických trás; predtým, než sa vydáte na turistiku v okolí mesta Zwettl, určite si prezrite turistický blog www.zwalk.at – nájdete na ňom tie najlepšie tipy a odporúčania vrátane presného popisu trás v meste Zwettl a jeho okolí!  Ešte jeden tip pre milovníkov vody a kúpania: Neďaleko mesta Zwettl leží Ottensteinská vodná nádrž, kde môžete kempovať, kúpať sa aj člnkovať: najnovšie si môžete vyskúšať aj stand up paddle, teda pádlovanie v stoji. 

„Spokojné brušká“

Tí, ktorí toho veľa zažívajú, sa potrebujú aj dobre najesť. Preto sme sa zamerali aj na oblasť gastronómie a vrelo vám odporúčame ochutnať pivné knedle v hostinci Wirtshaus im Demutsgraben. Alebo „úplne najlepší waldviertelský guláš“ v hostinci Gasthof zum Dichter Robert Hamerling rodiny Schierhuberovcov. Ak máte radi sladké, môžete si k popoludňajšej káve objednať zákusok Braustadt-Igel v cukrárni Konditorei Schön na námestí sv. Trojice. Ak chcete vedieť, odkiaľ čo pochádza: Navštívte chutnú Bio pekáreň Hölzl v Unterwindhangu a Schweiggerov svet zemiakov. Tie najlepšie výrobky z regiónu však pohodlne nájdete aj na farmárskom trhu v meste Zwettl každý piatok od ôsmej hodiny rána.

Spánok krásy pre kráľovné nákupov

Pozdĺž námestia Marktplatz v Zwettli s farebnou fontánou Hundertwasserbrunnen sa za barokovými fasádami domov nachádza množstvo obchodov. Tip na nákup: Vychutnajte si historickú atmosféru a zastavte sa v prvej predajni značky Sonnentor „Unterm Hollerbusch“. O tom, že remeslo má zlaté dno, sa môžete presvedčiť priamo v remeselníckych dielňach: v štúdiu krištáľového skla KRISTALLIUM Erwin Weber a v tokárskej dielni Andreasa Reitera môžete remeselníkov sledovať pri práci, pri nahlásení vopred si ju môžete dokonca aj sami vyskúšať a môžete, samozrejme, nakupovať. A keďže stráviť v Zwetlli len jeden deň je málo, máme pre vás aj tip na ubytovanie: Obľúbený hotel „Schwarz Alm“ s rozsiahlou wellness zónou na pokojnom okraji mesta, odkiaľ sa po lesnom turistickom chodníku dostanete do centra starého mesta Zwettl.