Múzeum Egona Schieleho, Tulln

Špeciálne zariadená výstavná sieň Schatzkammer ponúka originálne diela umelca a výpovede očitých svedkov prostredníctvom rozšírenej reality oživujú scény zo sveta Egona Schieleho.

Keď Egon Schiele, jeden z najdôležitejších priekopníkov a predstaviteľov viedenskej moderny, zomrel na španielsku chrípku v roku 1918 vo veku iba 28 rokov, mnohí ho považovali za najvýznamnejšieho rakúskeho umelca svojej doby. Pri príležitosti jeho 130. narodenín vystaví Múzeum Egona Schieleho na brehu Dunaja v meste Tulln 12. júna 2020 v sieni Schatzkammer viac ako tucet originálnych diel z jeho takzvaného „akademického obdobia“ (1906 – 1909).

Schieleho detstvo v meste Tulln

„Proti vôli poručníka Leopolda Czihaczeka bojuje matka Egona Schieleho o prijatie svojho iba 16-ročného syna na Vysokú školu výtvarných umení. Jeho talent tam bol síce uznaný, avšak podporovaný iba v duchu cisársko-kráľovského učenia. Skutočnosť, že sa tu Schiele nemohol cítiť pochopený a že svoju kariéru plánoval ako vodca nového hnutia mladých umelcov, zapadá do obrazu rebelského a mimoriadne talentovaného mladého človeka, ktorý mal rozhodujúcim spôsobom ovplyvniť moderné umenie,“ hovorí Christian Bauer, uznávaný odborník a kurátor Schieleho výstavy.

Akademické obdobie

„Pri príležitosti jeho 130. narodenín prezentujeme práve tieto tri roky: Od mladého Schieleho, ktorý bol svojou rodinou vnímaný ako zázračné dieťa, cez akademické vzdelávanie až po emancipáciu a prelom. Tento príbeh rozprávame na mieste, kde začal jeho život, ale aj jeho umelecká kariéra, pretože všetko to začalo, keď zo strechy vlakovej stanice v meste Tulln kreslil vlaky,“ pokračuje Bauer. Okrem siene Schatzkammer s pôvodnými dielami vás šesť audiovizuálnych staníc pozýva na cestu svetoznámeho umelca do dôležitých miest jeho života: do Tullnu, Klosterneuburgu, Neulengbachu, Kremsu, Mühlingu – a do čias počas jeho pobytu na viedenskej akadémii. Tieto inštalácie vám umožnia počuť originálne hlasy jeho sestier Melanie a Gerti Schiele a jeho švagrinej Adele Harms. Sú založené na rozhovoroch uskutočnených Alessandrou Cominim, vedúcou výskumu Schieleho, ako mladého študenta v 60. rokoch a zoberú vás na autentickú cestu v čase do sveta výnimočného umelca.