Na slnečnej streche doliny Traisental

Vrchol potešenia zažijete v údolí Traisental, pretože na horách a okolo miest Lilienfeld a Türnitz na vás čakajú vynikajúce pochúťky na chatách a nezabudnuteľné turistické trasy.

Mestá Lilienfeld a Türnitz delí len 15-minútová jazda autom a spájajú ich idylické chaty s nezabudnuteľnými výhľadmi, ktoré si najlepšie užijete pri vychutnávaní domácich špecialít. To, kde nájdete najlepšie pochúťky a výhľady z výšky viac ako 1000 metrov, sa dozviete tu.

Lilienfeld: Túry na horské chaty sú vždy výhra

Lilienfeld v údolí Traisental je nielen „zelenými pľúcami“ Dolného Rakúska, ale tiež jednou z našich najobľúbenejších destinácií počas leta na horách. V doline Soistal, ktorá je odtiaľ vzdialená len 30 minút jazdy autom, začína turistický chodník k chate Otto Kandler-Haus na kopci Hohenstein tesne pod krížom na vrchole. Po 3 hodinách chôdze sa predtým, ako sa opäť vydáme na cestu dole, odmeníme studenou drieňovou šťavou Dirndlsaft a domácim jedlom na veľkej terase na vrchole. (Mimochodom: výstup je tiež možný cez Schrambach!) Náš tip: Strávte noc na vrchole, pretože s trochou šťastia na súmraku možno uvidíte jedného či dvoch kozorožcov. Ďalší turistický tip nás zavedie na pohorie Muckenkogel, slnečnú strechu Lilienfeldu, kde aj v hustej hmle svieti do doliny slnko. Tentokrát sa rozhodneme pre dlhý výstup od údolnej stanice, pretože tak môžeme obdivovať Veľký a Malý vodopád a po chutnom jedle na chate Lilienfelder Hütte konečne dorazíme k horskej stanici Muckenkogel. Ak dávate prednosť pohodliu, môžete v doline nastúpiť na sedačkovú lanovku a odviezť sa priamo k nášmu tipu na vyhliadku: hojdačka Mostviertelschaukel vo výške viac ako 1000 metrov nad morom s jedinečným výhľadom na krajinu. Naspäť do doliny sa mimochodom môžete vrátiť tiež vo veľkom štýle. Pri myšlienke na varený Tafelspitz z teľacej kvetovej špičky v Leopolde a restovaných knedliach v tienistej záhrade pri reštaurácii Gasthof Ebner dostaneme chuť na ďalšiu túru...

Türnitz: Turistické dni plné potešení z akcie a výhľadov

Meno Türnitz pochádza zo slovanského jazyka a znamená oddelené miesto. Našťastie, dnes už nie je také ťažko dostupné, a preto sme si vzali na mušku chatu Eibl Teichhütte a trasu, ktorá k nej vedie. Pred začatím 1,5-hodinového výstupu sme to roztočili na rýchlej jazde na bobovej dráhe EIBL-Jet – a tento zážitok môžeme len odporučiť. Potom sme od farmy Charolaishof (Mariazellerstrasse 59) vyrazili na pohodlnú trasu a ocitli sme sa na lesnej ceste s vynikajúcim výhľadom na chatu Eibl Teichhütte pri kríži na vrchole kopca Eibl. Bio pochúťky z farmy nám ešte dlho ostávajú v pamäti. Deti ešte stále hovoria o veľkom ihrisku s hladkacou zoo. Náš tip: Naplánujte si nocľah, pretože tu budete chcieť ostať. Trochu náročnejšia, hoci nemenej krásna, je 14-kilometrová trasa Türnitzer Alpen Rundwanderung Eisenstein, ktorú zvládnete za 4,5 hodiny. Náš tip na poobedné občerstvenie je chata Julius-Seitner-Hütte, kde vás gurmánsky rozmaznajú pri nádhernom výhľade na predalpskú krajinu v žiari slnka. Zvlášť potešujúce pre majiteľov psov: Po predchádzajúcej dohode tu môžu prespať dokonca aj vaši štvornohí priatelia. Čo by ste si určite nemali nechať ujsť, je tiesňava Falkenschlucht: Touto roklinou so strmými skalnými stenami stihnete prejsť už za 30 minút. Okrem toho sa nachádza neďaleko nášho tajného tipu: prírodnej pamiatky „Innerebengrotte“, kde zo 4-metrovej výšky ohromujúco padá do hĺbky prameň.

 

Odporúčania a tipy: