Rax, © Niederösterreich Werbung/ Metjukrejza

Horské zážitky v Dolnom Rakúsku

Adrenalín a relax v jednom

Svet dolnorakúskych hôr: od adrenalínových po uvoľnené, od miernych po divoké, od dynamických po pokojné. Pretože ten, kto chce vystúpiť na hory, musí prejsť aj údolím.

Zážitkom z hôr je pre každého niečo iné. Jedni obľubujú šliapanie do kopca, druhí z kopca. Jedni chcú nájsť sami seba, druhí prekonať samých seba. Jedni vyhľadávajú zážitky v prírode, krásne výhľady a chutné jedlá, druhí akciu, zábavu a živú hudbu a tretí zas zo všetkého trochu. Jedni prichádzajú s deťmi a psami, druhí vo dvojici, s priateľmi alebo sami.

Všetky tieto rôzne zoskupenia osôb a ich požiadavky nachádzajú príjemný dočasný domov v horách Dolného Rakúska. Spektrum zážitkov, ktoré ponúkajú siaha od adrenalínových po uvoľnené, od miernych po divoké, od dynamických po pokojné. Pretože ten, kto chce vystúpiť na hory, musí prejsť aj údolím. Horu netvorí len jej vrchol, ale aj cesta k nemu.

Tu nájdete prehľad toho, čo ponúkajú horské oblasti v regióne Mostviertel a vo Viedenských Alpách na jar, v lete a na jeseň. Uprostred lúk, chát a vrcholových krížov môžete znovu načerpať stratenú energiu. Takže: hlboký nádych a hor sa na hory v Dolnom Rakúsku!

 

Keď sa ide do hôr...

Krištáľovo čistá voda v roklinách Ötscher, © Fred Lindmoser

Zelené jazerá, čisté rieky!

Prečítajte si viac
Turistika na viedenskom alpskom oblúku, © Wiener Alpen/Fülöp&Kremsl

Putovanie po Viedenskom alpskom oblúku

Prečítajte si viac
Hochkar, © Robert Herbst

Turista a útok na vrchol: Leto na horách Dolného Rakúska

Prečítajte si viac
Horská túra so sprievodcom Schneeberg, © Wiener Alpen/Martin Fülöp

Vysokohorská turistika v Dolnom Rakúsku

Prečítajte si viac
ŽIVOT NA HORÁCH, © Daniel Gollner

Život na horách

Prečítajte si viac
Čerstvý horský vzduch pre malých dobrodruhov, © Robert Herbst

Rodinná dovolenka na horách

Prečítajte si viac
Trailrunning, Mirafall, © Gerald Demolsky

Cez rokliny a k vodopádom

Prečítajte si viac
Pohľad z chaty, © Romeo Felsenreich

Horské chaty a salaše

Prečítajte si viac
Veľa ciest vedie na hory Dolného Rakúska. Tie najkrajšie nájdete tu.

Krátka dovolenka na horách

Kde prespať? Ktorá trasa je tá najlepšia? Uprednostniť akciu alebo relax, alebo najlepšie oboje skombinovať? Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete práve tu.

10 top vysokohorských túr v Dolnom Rakúsku

Vystúpili sme na vrcholy s najkrajšími výhľadmi a pripravili pre vás zoznam tých najnáročnejších túr.

Leto na horách v Raxe, © Niederösterreich-Werbung/Robert Herbst

Od hotela Knappenhof k chate Ottohaus v pohorí Rax

Takmer 4,5-kilometrová trasa vedie cez priesmyk k chate Ottohaus. Horská chata postavená v roku 1893 ponúka nádherný výhľad na alpskú záhradu pohoria Rax s rozlohou 4000 metrov štvorcových a stala sa inšpiráciou už pre Sigmunda Freuda, ktorý tu zvykol tráviť svoju letnú dovolenku. Ktovie či tu ponúkali už aj vtedy plnenú mäsovú roládu „Holzfällerbraten“, ktorá je dnes už legendou? Určite ju musíte ochutnať!

Prečítajte si viac
Ötscher, Rauher Kamm, © Niederösterreich-Werbung/Michael Liebert

Po chodníku Rauher Kamm až na Ötscher

Klasika medzi horskými túrami v regióne Mostviertel s dĺžkou takmer 13 kilometrov, ktorá vedie po chodníku Rauher Kamm na 1893 metrov vysoký vrchol Ötscher. Náročný výstup na vrchol Ötscher je určený iba pre skúsených a zdatných horolezcov za suchého a stabilného počasia, pretože vyznačená trasa vedie cez lezecké úseky bez istenia.

Prečítajte si viac
Eldorádo pre turistov, © Veronika Marx

Cez Marienseer Schwaig k chate Wetterkoglerhaus

Približne 3,5-kilometrová trasa, vhodná pre celú rodinu, vedie od biotopu v Mariensee popri chate Marienseer Schwaig k chate Wetterkoglerhaus. Útulná chata Wetterkoglerhaus leží vo výške 1743 metrov nad morom na najvyššom bode pohoria Wechsel, na vrchu Hochwechsel, a ponúka tak pôsobivý výhľad na región Wechselland.

Prečítajte si viac
Obersee, © Rene Jagersberger

Panoramatická trasa Ybbstalerhütte – Dürrenstein – Seetal

Na absolvovanie 22 kilometrov dlhej 2-dňovej túry na 1878 metrov vysoký vrch Dürrenstein s prenocovaním na chate Ybbstalerhütte budú horolezci potrebovať dobrú kondíciu. Cesta vedie roklinami s nedotknutou prírodou, popri najchladnejšom bode strednej Európy, cez hustú kosodrevinu, zelené horské lúky a popri najkrajších jazerách údolia Ybbstal.

Prečítajte si viac
Sonnwendstein, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Od pútnického miesta Maria Schutz k chate Pollereshütte na Sonnwendsteine

3,6-kilometrová trasa vedie lesnou cestou z pútnického miesta Maria Schutz a pokračuje po úzkom, strmom horolezeckom chodníku severnou stranou Sonnwendsteinu až k chate Pollereshütte. Vyhladnutí horolezci si tu môžu pochutiť na tradičných jedlách, ako sú tzv. Blunzengröstl – zemiaky s krvavničkou alebo syrové knedličky z Pinzgau. Na vrchole vo výške 1523 metrov nad morom sa môžete kochať nádherným výhľadom na Viedenský alpský oblúk.

Prečítajte si viac
Skywalk Hohe Wand, © Naturparke Niederösterreich/Robert Herbst

Túra na vrchol Große Kanzel v pohorí Hohe Wand

Asi 3-kilometrový výstup na vrch Große Kanzel, ktorý je vhodný aj pre rodiny s deťmi, sa začína uprostred lesa pri penzióne Seiser Toni v Höfleine. Cesta vedie horskými lesmi po chodníku Grafenbergsteig k chatám Wilhelm-Eichert-Hütte, Turmsteighütte a Hubertushaus. Tip pre horolezcov: Na vrch Große Kanzel sa dostanete dvoma ferratami (Springlessteig a Wagnersteig).

Prečítajte si viac
Vogelbergsteig Wachau, © photography.pfeffel.at

Ferrata Vogelbergsteig v Dürnsteine

Pestrá, miestami strmá trasa po ferrate Vogelbergsteig k chate Fesslhütte a historickej zrúcanine hradu Dürnstein patrí k najkrajším turistickým trasám v rámci svetového kultúrneho dedičstva UNESCO Wachau. Turisti si môžu vychutnať pôsobivý výhľad na Dunaj a Dürnstein, ako aj na okolitú krajinu.

Prečítajte si viac
Annaberger Haus, © Karl Schachinger

Annaberg – Tirolerkogel – Eibl – Türnitz

Na takmer 14,5- kilometrovej horskej túre na vás čakajú pôsobivé výhľady na okolité vrchy. Za jasných jesenných dní môžete dovidieť až po Wachau a pohorie Gesäuse! Túra sa začína v Annabergu, vedie na vrch Tirolerkogel k chate Annaberger Haus a pokračuje cez vrch Eibl do obce Türnitz. Do Annabergu sa môžete vrátiť autobusom spoločnosti Postbus.

Prečítajte si viac
Fischerhütte, © Wiener Alpen in Niederösterreich/Franz Zwickl

Schneeberg – Nandlgrat

Takmer 14-kilometrová, náročná horská túra na vrch Schneeberg si vyžaduje veľmi dobrú kondíciu a koordinačné schopnosti a vedie skúsených horolezcov popri vysokých skalných stenách a žľaboch cez takzvaný Nandlgrat až hore na vrchol. Sily potrebné na zostup môžete načerpať v očarujúcej prírode na chate Fischerhütte alebo Edelweißhütte.

Prečítajte si viac
Túra na vysokohorský Hocheck, © Christian Handl

Z Kaumbergu na alpský vrchol Hocheck

Viac ako 15-kilometrová horská túra z Kaumbergu na Hocheck (1037 m), najvýchodnejšie položenú tisícovku dolnorakúskeho predhoria Álp, je náročná na kondíciu a vzdialená len necelú hodinu jazdy autom z Viedne. V jej cieli budete odmenení nádherným výhľadom z rozhľadne Meyringwarte na vrchole Hochecku.

Prečítajte si viac

Prehľad všetkých horských túr

Filtrovať výsledky
Vlastnosti túry
Náročnosť

Hory a vrcholy na mape

Filtrovať výsledky
Región
To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings

12 tajných tipov na leto na horách

Skytour Hochkar, © Rene Jagersberger

100 vrcholov na jednom obrázku

Z najvyššej vyhliadkovej plošiny Dolného Rakúska Skytour 360° na vrchu Hochkar vám región Mostviertel a zvyšok sveta bude ležať pri nohách. Pri dobrej viditeľnosti si tu budete môcť vychutnať panorámu vytvorenú zo stovky vrcholov s výškou viac ako 2000 metrov nad morom.

Prečítajte si viac
Ötscher, hora legiend, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Hory opradené povesťami

Wetterloch, ktorá údajne dokáže vyvolať zlé počasie, alebo o diere Taubenloch, v ktorej hniezdi viac stratených duší ako holubov. O tejto starej hore sa šíri viac ako 1 000 príbehov. Teraz je čas, aby ste sa vybrali po ich stopách.

Prečítajte si viac
Naturpark Hohe Wand, © Wiener Alpen/Franz Zwickl

Kozorožce v prírodnej rezervácii Hohe Wand?

Hoci by tu vôbec nemali byť, našli tu domov: Kozorožce v prírodnej rezervácii Hohe Wand , ktoré v súčasnosti patria rovnako ako príkre skaly k obrazu tunajšej krajiny, sa popri výhľade stali pre horolezcov a turistov obľúbeným fotografickým motívom. Náš tip: Najlepší výhľad budete mať z vyhliadkovej terasy Skywalk Hohe Wand

Prečítajte si viac
Divočina Dürrenstein, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Najväčší prales v strednej Európe

Je to naozaj pravda: Najväčší prales v strednej Európe sa nachádza v regióne Mostviertel, presnejšie povedané v srdci divočiny Dürrenstein. Prísne chránená prírodná rezervácia Rakúska, prales Rothwald, nevidela sekery ani píly od poslednej doby ľadovej.

Prečítajte si viac
Elisabethkircherl, © Wiener Alpen in Niederösterreich/Franz Zwickl

Lúče cisárovnej Sissi

Na kopci Hochschneeberg tróni kostol Elisabethkircherl, ktorý bol postavený na poctu cisárovnej Sissi jej po zavraždení. Kostol bol postavený veľmi blízko priepasti, preto dnes stále – úplne v štýle cisárovnej Sissi – neuveriteľne žiari do diaľky a púta pozornosť.

Prečítajte si viac
Elektráreň Stierwaschboden, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Priekopnícky duch pod napätím

Elektráreň Wienerbruck am Stierwaschboden zriadená v rokoch 1907 až 1911 je jednou z najstarších elektrární EVN a elektrární, ktoré vyrábali prúd na pohon Mariazzelskej železnice, a teda aj prvej elektrifikovanej rakúsko-uhorskej dráhy.

Prečítajte si viac
Podzemná ríša divov v kvapľovej jaskyni Ötscher Tropfsteinhöhle, © Melanie Karas

Madona v regióne Mostviertel

Ako sa Madona, plameniak a slonie ucho dostanú do jaskyne? Nechala ich tam vyrásť príroda, pretože ide o jaskyňu Ötscher Tropfsteinhöhle, ktorú s jej jedinečnými skalnými útvarmi budete môcť preskúmať počas napínavej 45-minútovej prehliadky.

Prečítajte si viac
Naturfreundehaus Knofeleben, © Wiener Alpen/Bene Croy

Na cisársky spôsob

Počas leta a poľovačky sa cisár stále zdržiaval v svojom apartmáne v kúpeľoch Thalhof v Reichenau, neďaleko od obce Eng. Ak sa vydáte na cestu cez romantickú roklinu, dostanete sa k miestu Knofeleben, kde kedysi stála cisárska poľovnícka chata – a môžete si odpočinúť v novej chate Naturfreundehaus Knofeleben.

Prečítajte si viac
Eibl Teichhütte, © Familie Tröstl

Šťastie v nešťastí

Najskôr nebol v prevádzke vlek patriaci k chate, potom sa chata Eibl Teichhütte predsa adaptovala a krátko nato tu úradoval podpaľač. Táto idylická chata mala naozaj ťažké začiatky. Preto je dnes obľúbenejšia ako kedykoľvek predtým!

Prečítajte si viac