NAJVÄČŠÍ VÍNNY LIS NA SVETE

BOL VYTESANÝ Z KMEŇA JEDINÉHO BRESTU

Je veľká škoda, že tento dom nedokáže hovoriť. Nikolaihof v obci Mautern slúžil v stredoveku ako biskupské sídlo, v rímskych časoch ako pevnosť a v keltských časoch bol považovaný za miesto sily.

Ním toto vinárstvo s 2000-ročnou históriou stále je.Jeho majitelia sa už od 70. rokov minulého storočia venujú biodynamickému vinohradníctvu – namiesto chemických prípravkov používajú na hnojenie prasličkový čaj, hnojivo zo žihľavy alebo valeriánu. V reštaurácii sa na varenie používajú domáce bylinky a zelenina a nikoho azda neprekvapí, že tu pečú aj vlastný chlieb.

350-ročný historický lis má dĺžku dvanásť metrov a stále sa raz ročne používa. To však o tomto vinárstve s vlastnou kaplnkou ešte nie je všetko: V bývalom sklade soli a obilia sa nachádza najväčší drevený vínny lis na svete, ktorý bol vytesaný z kmeňa jediného brestu. A nie je to len muzeálny exponát, ale raz ročne ho vedúci Nikolaus Saahs uvádza do prevádzky. Toto lisovanie, ktoré trvá dvanásť hodín, je prístupné verejnosti po predchádzajúcej dohode.

Nikolaihof