Sviežosť Dunaja vo Wachau

Región Wachau je jedinečným superlatívom. Čakajú tu na vás tie najlepšie vína, najkrajšie pláže na brehu Dunaja a najzaujímavejšie príbehy. Preto nie je žiadnym prekvapením, že celý región je zapísaný na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Údolie Wachau je naozajstným miestom snov – a vždy ním bolo. Niet divu, že sa nespočetné množstvo legiend a povestí, príbehov a filmov odohráva práve tu. Rovnako nikoho neprekvapuje, že je celý región zapísaný na Zozname svetového kultúrneho dedičstva. Tamojšia krajina a kulinárske umenie sú ako stvorené na letný výlet. Pozdĺž Dunaja sa tiahnu vinohrady a jedna prírodná kúpacia pláž strieda druhú. Je čas preniesť sa do inej doby.

Letná sviežosť na ľavom brehu Dunaja

Aké starobylé sú príbehy, hrady, zámky a malebné zákutia pozdĺž Dunaja, také osviežujúco mladistvé je letovisko Wachau. Napriek tomu sa k sebe hodia – a to znamenite. Veď kde inde by ste sa mohli lepšie ponoriť do sveta kultúry a nechať svoju dušu odpočinúť pri osviežujúcej plavbe loďou? Krems an der Donau je pre oboje ako stvorený. Mesto a jeho okolie si môžete prezrieť počas plavby loďou – za umením a kultúrou sa môžete vydať po umeleckej míli mesta Krems a navštíviť Dolnorakúsku krajinskú galériu. Impozantná budova navrhnutá renomovanou architektonickou kanceláriou Bernharda a Stefana Marteho je nezameniteľným symbolom umenia a je viac sochou ako domom. V jej vnútri sa otvára 3000 m2 výstavnej plochy so širokými, svetlom zaliatymi oblúkmi, ktoré predstavujú začiatok výpravy do iného sveta. Na budove je veľkými písmenami napísané: „Keď hovorím o umení, myslím tým celok.“ Práve to tu bolo vyjadrené. Úplne iný, ale nemenej umelecký pohľad na mesto Krems sa naskytá z rozhľadne pri Dunaji Krems-Egelsee. Veľkolepejší je už len pohľad z teplovzdušného balóna. Tento výlet do nebeských výšin by milovala už aj lepšia spoločnosť v roku 1900. Ak sa vám viac páči pohľad z Dunaja, môžete sa vydať na tematickú plavbu loďou, ako je napríklad BRANDNER, MS Mariandl alebo DDSG Blue Danube. Mimochodom Mariandl… Domáce filmy sa, samozrejme, natáčali v romantickom údolí Wachau. Časy sa zmenili. Údolie Wachau však dodnes nadchýna návštevníkov svojou jedinečnou scenériou. A môžete sa vydať na turistiku alebo cyklotúru po vodnej trase. Svoje služby ponúka množstvo komp a lodných spoločností. S pevnou zemou pod nohami by ste sa mali vybrať za kremskými vinármi do zážitkového sveta Sandgrube 13. Tam môžete letnú sviežosť údolia Wachau nielen precítiť, ale aj ochutnať.

Očarujúce mestečká na Dunaji a riečna romantika

Dürnstein so svojím starým mestom s prvkami gotiky, renesancie a baroka by bol v minulosti obľúbeným miestom návštevníkov počas letných mesiacov – taký romantický a zobrazovaný na toľkých maľbách. Dürnstein má dokonca svoj vlastný „maliarsky kútik“,kde kedysi stavali svoje maliarske stojany maliari krajiny. Napokon, bolo a je tu stále veľa námetov vhodných na zobrazenie. Očarí vás už len krátka túra k zrúcanine hradu Dürnstein. Dürnstein je mimochodom aj miestom zrodu legendárneho pečiva Wachauer Laberl, ktoré je dnes známe aj ďaleko za hranicami. V pekárni Schmidl sa dodnes pečie podľa originálneho receptu a je ideálnym občerstvením, ak si chcete vychutnať na tvári vietor počas plavby loďou plnej nádherných výhľadov. Obzvlášť elegantným spôsobom sa odveziete z Dürnsteinu dunajským taxíkom Donau-Taxi-Wachau do jednotlivých obcí. V malebnom mestečku s jeho dominantou, modrou kláštornou vežou však môžete zostať aj dlhšie a schladiť sa na prírodnom kúpalisku Kuenringerbad bez použitia akejkoľvek chémie, s vodnou plochou 900 m2.

Vo Weißenkirchene na vás potom čaká ďalšia pamiatka: opevnený kostol. Zmĺknete pri pohľade na štyroch vyrezávaných evanjelistov na kazateľnici a potom si vychutnáte zmrzlinu na piesočnatej pláži vo Weißenkirchene. Za návštevu stojí aj replika Willendorfskej Venuše. Malá, zaoblená dáma bola vytesaná okolo roku 27 500 pred n. l. a je jedným z dôvodov, prečo Wachau v súčasnosti patrí k najstarším kultúrnym krajinám v Rakúsku. Cestou do Willendorfu sa môžete zo Spitzu vybrať k červenej bráne. K poslednej zo siedmich brán opevnenia sa z centra mesta dostanete za 20 minút. Pokračujete proti prúdu rieky do Emmersdorfu a k najdlhšej prírodnej piesočnatej pláži. Pri výstavbe elektrárne tu vzniklo aj takzvané Dunajské jazero, ktoré ponúka možnosť okúpať sa a zašportovať si v rekreačnom areáli. Tento výlet za kúpaním môžete ideálne skombinovať s prenocovaním na zámku Luberegg, kde si môžete vychutnať príjemné letné noci medzi chladnými starými múrmi.

Kultúra na pravom brehu Dunaja

Na začiatku vás privíta úžasný barokový klenot, kláštor opátstva Melk, ktorý postavil v prvej polovici 18. storočia Jakob Prandtauer a ako dominanta regiónu Wachau je zapísaný na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Množstvo malieb a fresiek vo vnútri kláštora pôsobí priam neskutočnou krásou – rovnako ako mramorová sála, knižnica alebo rozľahlá kláštorná záhrada. Nad údolím Dunaja sa týči aj ďalší kultúrny klenot: Zrúcanina hradu Aggstein vás očarí svojím skvelým programom. Nechajte sa uniesť do žalára a do čias dávno minulých. Hneď za rohom, v lese Dunkelsteinerwald ponúka rozhľadňa Ferdinand Warte jedinečný výhľad na Rossatz, Dürnstein, Loiben, Stein a Krems až po Göttweig. Ak túžite po dlhšej prechádzke, vydajte sa po panoramatickom chodníku Rossatz a navštívte takzvanú „marhuľovú pevnosť“ Marillenhochburg. Priamo v obci Rossatz sa môžete skvele osviežiť na dunajskej pláži Rossatz-Arnsdorf s očarujúcim výhľadom na idylický Dürnstein.

Na cestách v povodí Dunaja

Osviežujúce chvíle a výlety na vás čakajú nielen priamo v údolí Wachau, ale aj v jeho okolí. Nádherný zámok Artstetten tu napríklad mimoriadne pôsobivo uchováva spomienky na následníka trónu Františka Ferdinanda a jeho manželku, Žofiu von Hohenberg, ktorí sa v roku 1914 v Sarajeve stali obeťami atentátu a tu našli miesto svojho posledného odpočinku. Alebo o kúsok ďalej na pútnickom mieste Maria Taferl vás nadchne nielen bazilika so svojimi pôsobivými príbehmi, ale aj nádherný výhľad. Pretože je to skutočne motív ako z pohľadnice! Vo farskom kostole bolestnej matky Božej objavíte množstvo poďakovaní a prosieb napísaných v nádeji na zázračné uzdravenie. Po prastarých príbehoch sa môžete vydať k osviežujúcim pôžitkom – a to do hotela Schachner, prvého a najstaršieho domu v obci s malebným výhľadom z terasy. Alebo sa zastavte v hostinci „Zum Goldenen Löwen“ a vychutnajte si tamojšiu príjemnú atmosféru.

Na druhom konci údolia Wachau, neďaleko Kremsu zažijete pôsobivú barokovú nádheru v múzeu v cisárskom krídle benediktínskeho opátstva Göttweig. Ohromí vás napríklad monumentálne cisárske schodisko so stropnou freskou od Paula Trogera z roku 1739 alebo kniežacie a cisárske komnaty, v ktorých sa každoročne konajú špeciálne výstavy umeleckých zbierok opátstva. Vďaka svojej veľkolepej polohe na kopci je opátstvo zvonku viditeľné už z diaľky. Niet divu, že od roku 2000 je zapísané na Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Pôžitky v záplave viníc

Umenie a kultúra, krajina, osvieženie a… pôžitok. Presne tak má vyzerať atraktívna letná dovolenková destinácia 21. storočia. A ak existuje región, ktorého hlavným tromfom je pôžitok, tak je to určite Wachau, domov vína a marhúľ. A ako vyzerá ideálna predohra k skvelému kulinárskemu zážitku? Prechádzka po vinohradoch s vinárom. Turistické a zážitkové trasy začínajú vo Weißenkirchene a pozývajú vás na zaujímavé diskusie a ochutnávky. To inak môžete zažiť aj v príjemnom prostredí jednej z legendárnych viech. Napríklad vo vinárstve Höllmüller Jochingu alebo vinárstve Urbanushof v Oberloibene. Pôžitok z chutného moku si môžete vychutnať v tieni ovocných stromov vo vinárstve Polz v Rührsdorfe a viaceré ocenené vína vám naservírujú aj vo vinárstve Leo Alzinger v Unterloibene. V pravej osviežujúcej letnej scenérii si môžete región užiť v prevádzke Gutshofrestaurant Prandtauerhof – Weingut Holzapfel s príjemným arkádovým nádvorím, kde môžete aj prenocovať. Ak túžite navštíviť za jeden deň viacero vinárstiev, môžete využiť služby vínneho taxíkaWeinGenuss.Taxi.Wachau, ktorý vás odvezie od jedného vinárstva k druhému.

Kulinárske umenie na vysokej úrovni, ktoré by ocenil aj samotný cisár, vám naservírujú v reštauráciách Landhaus Bacher v Mauterne alebo Hofmeisterei Hirtzberger vo Wösendorfe. Domácu kuchyňu si môžete vychutnať v reštauráciách Gasthaus Jell v Kremse, Landgasthaus Essl v Rührsdorfe alebo Gasthof Prankl v Spitzi. A ak sa vám po takejto príjemnej návšteve viechy alebo reštaurácie ešte nebude chcieť ísť domov – vo Wachau sa totiž určite radi zdržíte aj dlhšie – máme pre vás v ponuke niekoľko tipov na prenocovanie. Napríklad hotel Boutiquehotel „Das WeinSpitz“ a vinárstvo Donabaum. Alebo penzión ad vineas Gästehaus Nikolaihof, v ktorom okrem vynikajúcich vín ponúkajú aj vlastný rad prírodnej kozmetiky.