NEZNIČITEĽNÝ VRCHOL KOSTOLNEJ VEŽE

VYSOKO NAD VINICAMI

Tento kopec dostal svoje meno podľa šibenice, ale v roku 1828 sa obyvateľom Wildendürnbachu už pohľad na ňu zunoval. Odstránili šibenicu, ktorá stála vo vinohradoch. O 150 rokov neskôr našli za ňu náhradu. Keď starý kostol vyhodili do vzduchu, jeho veža prežila výbuch úplne neporušená. Obyvatelia Wildendürnbachu ju neskôr umiestnili na šibeničný vrch – a táto dominanta je pre miesto, ktoré už raz bolo „vínnou uličkou roka“ (2013), určite vhodnejšia ako brvno s lanom.

Naše vínne uličky

Zaujímavé pod zemou aj nad zemou: Dolnorakúske vínne uličky, ktoré každoročne pozývajú k šumivým ochutnávkam a jedinečným podujatiam, sú vínofilnou inštitúciou.

Nielen v lete poskytujú chladné pivnice vítanú zmenu: Či už pred nimi, v typických vinárňach Heurigen alebo pod zemou pri ochutnávke, vínne uličky Dolného Rakúska sú zážitok samy o sebe, ktorý by už ani nemohol byť chutnejší.

1000 dobrých dôvodov dať si pohár vína
V Dolnom Rakúsku sa nachádza viac ako 1000 vínnych uličiek – alebo „dedín bez komínov“, ako sa ľudovo nazývajú. Vínna ulička je ulička, v ktorej sa nachádzajú pivnice a lisovne. Najdlhšia má dĺžku 1,6 kilometra a nájdete ju v obci Hadres v regióne Pulkautal. Najkrajšiu vínnu uličku možno nájsť taktiež v prekrásnom regióne Weinviertel, konkrétne v obci Wildendürnbach.

Obľúbené v minulosti aj dnes
Najstaršie datované pivnice pochádzajú zo 17. storočia. Vtedy však ešte nemali celoplošné zastúpenie a až neskôr sa pivnice rozšírili do blízkosti vinohradov, až kým v 50. rokoch 20. storočia nestratili v dôsledku modernizácie svoj pôvodný význam ako výrobne a skladovacie priestory, len aby ho dnes na niektorých miestach znovu oživili pri mimoriadnych príležitostiach.

Miesto pôžitku a družnosti
Dnes sa ľudia vo vínnych uličkách stretávajú na ochutnávanie, odborné diskusie a oslavovanie. Obľúbené a živé sú aj dnes a spájajú rituály a moderné aspekty vo forme vinární „Heurigen“, ochutnávok a chutných slávností.

Pivničné uličky Weinviertel