POČAS NIEKTORÝCH CIRKEVNÝCH SVIATKOV SA NA SVÄTEJ HORE

ROZBAĽUJE DAR CISÁROVNEJ MÁRIE TERÉZIE

Veriaci už 800 rokov putujú z južného okraja Viedne do Mariazellu po 120 km dlhej pútnickej ceste Via Sacra, ktorá vedie aj cez región Mostviertel. Mimoriadne dôležitou zastávkou na nej je Annaberg, vrch vysoký 976 metrov, ktorí pútnici považujú za prvú svätú horu na ceste do „baziliky minor“ v Mariazelli. Dnešní pútnici sú ušetrení niektorých ťažkostí, ktoré museli pútnici v minulosti podstúpiť, aby činili pokánie. Niektorí vynášali do horského sedla ťažké kamene, iní absolvovali cestu na vrchol dokonca kolenačky. Dnešné putovanie v turistických topánkach je oveľa pohodovejšie a uvoľnenejšie.

Trasa vedie z obce Brunn am Gebirge Viedenským lesom a regiónom Mostviertel až do Štajerska. Ak pôjdete okolo pútnického kostola v Annabergu počas veľkého cirkevného sviatku, je možné, že kňaz bude používať monštranciu a ornát, ktoré kedysi darovala cisárovná Mária Terézia na počesť pútnikov na pútnickej ceste Via Sacra.

Najkrajšie pútnické cesty v Dolnom Rakúsku

Keď sa myseľ vydá na púť: Turistické trasy pre pútnikov – od cesty Via Sacra a viedenskej pútnickej cesty až po weinviertelskú Svätojakubskú cestu.

Spomaľte, uvoľnite sa a nanovo si usporiadajte svoje myšlienky: Či už sami alebo v spoločnosti rovnako zmýšľajúcich spolupútnikov sa na púťach dostanete po tichých trasách do Kremsu a Mariazellu. Po duchovných turistických trasách Dolného Rakúska môžete putovať mnoho kilometrov úplne uvoľnene.

Na svätých cestách: Via Sacra z obce Hinterbrühl do Mariazellu

Na ceste Via Sacra, najstaršej pútnickej ceste celého Rakúska, budete môcť obdivovať významné kultúrne pamiatky, ako je napr. opátstvo Lilienfeldopátstvo Heiligenkreuz či Mariazellská bazilika, zatiaľ čo sa vydáte na cestu za poznaním vlastného ja. Mnohé možnosti na občerstvenie a ubytovanie rozdeľujú 125 kilometrov dlhú trasu z Viedne do Mariazellu na dlhšie a kratšie etapy – vždy podľa kondície. Kto nechce putovať sám, môže sa pripojiť k jednej z pravidelných sprevádzaných pútí, a tak kráčať v spoločnosti rovnako naladených spolupútnikov.

Viedenská pútnická cesta

Viedenská pútnická cesta so svojimi asi 110 kilometrami je športovým variantom starej rímskej cesty Via Sacra do Mariazellu. Cesta, na ktorú by si pútnici mali vyčleniť štyri až päť dní, začína v obci Perchtoldsdorf a pri Kaumbergu odbočuje smerom na alpský juh. V pokojných oblastiach lesov a lúk rýchlo objavíte malé, často prehliadané zázraky prírody a objavíte novú vnútornú silu.

Keď je cesta cieľom: Svätojakubská cesta v regióne Weinviertel

Pútnici si môžu vychutnať nádherný pokoj na 153 kilometrov dlhej, dobre označenej  pútnickej ceste, ktorá vedie z obce Drasenhofen do mesta Krems an der Donau. Rozľahlá krajina, malebné vinice a idylické vínne uličky vám pomôžu zabudnúť na starosti všedného dňa. Na Svätojakubskej ceste v regióne Weinviertel môžete zažiť históriu, zvyky a náboženstvo v ich typickej a autentickej podobe. Tip: Zakončite deň s pohárom dobrého vína v jednej z mnohých viech v regióne Weinviertel.

Pútnická cesta v južnej časti regiónu Weinviertel: Cesta sv. Františka v regióne Weinviertel

Pútnici nájdu výnimočný pokoj aj na 138-kilometrovej okružnej trase, ktorá vedie rozmanitou poľnohospodárskou krajinou regiónu Weinviertel. Trasa je rozdelená na 7 úsekov, možnosť „nastúpiť a vystúpiť z nej“ máte na 26 miestach. V kostoloch po ceste dostanete pečiatku do vášho pútnického pasu.

Svätojakubská cesta z Viedne naprieč Dolným Rakúskom

Svätojakubská cesta už od stredoveku vedie pútnikov do Santiaga de Compostela k hrobu sv. Jakuba. Trasa vedie z Hainburgu po stopách cesty Dunajského limesu, postavenej starými Rimanmi smerom z východu na západ cez Dolné Rakúsko. Na približne 200 kilometroch dávajú prírodné a historické pamiatky, ako opátstvo Göttweigopátstvo Melk, bazilika Maria Taferl a kostol opátstva Ardagger, pútnikom možnosť pozastaviť sa a nájsť cestu k sebe samému.