Keď kvitnú žlté mirabelky: pôžitkárska jeseň v regióne Waldviertel

Tu sa môžete dočítať, aké úžasné ovocie sa už po stáročia pestuje v regióne Waldviertel a ako chutí. Alebo ho jednoducho ochutnajte sami.

Keď sa v okolí tiesňavy Ysperklamm sfarbí lístie, ukáže sa aj jeden z vrcholov typických pre tento región, rozkvitnutá sladučká mirabelka. Tu sa dočítate, kde si mirabelky môžete vychutnať mimoriadne rafinovane, ako aj to, aké ďalšie pôžitky má v ponuke región Waldviertel.

Mirabelky: naše pôžitkárske tipy
Ak mirabelky ešte stále nepoznáte, mali by ste to čo najskôr napraviť. Tento prastarý druh ovocia má svoju vlastnú, sladučkú chuť. Ak by sme jej mali dať doslovne výstižné meno, tak by sme ju asi nazvali malou žltou slivkou. Jej skvelú chuť pozná aj Hans Krenn z hostinca Landgasthof Peilsteinblick. Spracováva ju vo svojich domácich špecialitách a v inovatívnej pálenici, kde sa destiluje aj hruškovica z regionálnej odrody Kaiserholzbirne a džin s chrenom. Tento rodinný hostinec je okrem toho ideálnym východiskovým bodom na výlety, napríklad na túru po druidskom chodníku (Druidenweg) až k mystickým kameňom z keltských čias. Pstruhy z vlastného rybníka si možno vychutnať v hostinci Forellenhof Yspertal. Ale aj pečené bravčové, múčniky z maku a knedličky… Najradšej by sme si objednali celý jedálny lístok. Nocľah sme si potom rezervovali v prevádzke Willis Bauernhof, a k tomu navyše aj darčekový kôš s mirabelkami. Náš tip na múčniky: určite ochutnajte mirabelkový rez pani šéfkuchárky!

Mirabelky a tiesňavy: náš tip na miestnych výrobcov a turistiku
Mirabelkám sa upísali aj mnohí výrobcovia. K nim patrí napríklad liehovar Destillerie Rogner, ktorý z mirabeliek vyrába ovocný džin. Turistom odporúčame túru cez tiesňavu Ysperklamm, kde sa do hĺbky takmer 300 metrov vo forme malých aj veľkých vodopádov rúti rieka Ysper. Krištáľovo čistá voda predstavuje ideálne schladenie počas túry a človeka sprevádza množstvom malých výstupných pomôcok, ako sú kamenné schodíky, drevené schodiská, malé lávky a zaistené prechody. Nadchli nás aj machom obrastené, obrovské žulové skaly, na ktoré môžete na svojej ceste opätovne naraziť. Náš tip: zoberte aj svojho psíka. Bude to milovať!

Pálenka a spánok: naše tajné tipy
Keď sa na podujatí Kriecherl brennt vypaľujú mirabelky, nemali by ste pri tom chýbať. 15. októbra totiž liehovarníci oslavujú deň otvorených páleníc a hostí pozývajú na jeden či dva štamperlíky. Preto vám tu hneď aj ponúkame tip na prenocovanie: Prekrásne izby v hoteli Schreiners – das Waldviertelhaus. Ohromujúci záhradný areál s bazénovým biotopom nadchýna na plnej čiare, pričom vás tu kulinársky rozmaznajú mäsom z domáceho mäsiarstva. Už sa tešíme na našu ďalšiu návštevu!

Mapa