Iron Curtain Trail (EuroVelo 13)

Cyklotrasa Iron Curtain Trail vedúca pozdĺž českej hranice je napínavou cestou do minulosti.

Cesta do minulosti. Ide približne o 200 km dlhý a prevažne rovinatý dolnorakúsky úsek trasy EuroVelo 13, ktorá sa vo svojej celkovej dĺžke tiahne z Fínska až po Čierne more. V Rakúsku sa na nej vydáte po stopách Železnej opony, pričom cyklotrasa vedie od regiónu Waldviertel až po chutný región Weinviertel a pritom neustále prekračuje hranicu s Českom. Trasa ponúka okrem najsevernejších vinohradov Rakúska v Litschau a schremských vrchoviskových rašelinísk či vinohradov v okolí Retzu aj množstvo ďalších vrcholov pozývajúcich na cyklopauzu.

Od prírodného parku až po vínnu pivnicu

Trasa Iron Curtain Trail zavedie cyklistov do dôb a kultúr dávno minulých. V regióne Waldviertel trasa vedie popri prírodnom parku Blockheide s hustými lesmi, rozsiahlymi lúkami a fascinujúcimi skalnými kývavcami, ktorým sa ešte aj dnes pripisujú magické schopnosti. Ďalej na severe v regióne Weinviertel očakávajú cyklistov kopcovité vinohrady a romantické pivničné uličky. Náš tip: Navštívte Retzskú zážitkovú pivnicu, ktorá je najväčšou vínnou pivnicou v strednej Európe.

História, príroda a kulinárstvo

Od špeciality Mohnzelten (sladké taštičky zo zemiakového cesta plnené makom) až po sladký weinviertelský vínny koláč, ako aj od pivární až po pivničné uličky: regióny Waldviertel a Weinviertel ponúkajú cyklistom množstvo dobrôt. Mimoriadny vrchol predstavuje národný park Thayatal, ktorý je dokonca súčasťou cyklotrasy. Nadchýna svojimi skalnatými stenami, ako aj mäkkými lúkami, a pri troche šťastia na bicykli stretnete aj divú mačku. Okrem kulinárstva a prírody spája trasa Iron Curtain Trail aj množstvo pomníkov, pamätníkov a múzeí, ktoré pripomínajú dejiny rozdelenej Európy. Rozmanitá, napínavá a predovšetkým zaujímavá trasa tu čaká na cyklistov milujúcich pôžitok a kultúru, ktorí by bezpodmienečne mali navštíviť Múzeum piva (Biermuseum) v obci Laa an der Thaya a prírodný pamätník Pulverturm-Tümpelwiese v Marcheggu.