Kde kvitnú hrušky: Cestovanie za pôžitkami, Mostviertel a jeho rozkvitnuté hruškové sady

Keď je vašim sprievodcom chuť na kulinárske a kultúrne zážitky, zavedie vás určite na našu cestu za pôžitkami v Mostvierteli. A to práve na jar, keď kvitnú tisíce stromov medzi obcami Ardagger a St. Peter in der Au.

Náš Mostviertelský pôžitkársky výlet cez rozkvitnuté hruškové sady zavedie vaše chuťové poháriky na objavnú cestu. Zabávajte sa vo viechach a ochutnajte typický ovčí syr „Schofkas“, nechajte si na jazyku roztopiť domácu ovocnú zmrzlinu a ochutnajte ušľachtilé destiláty svetového rakúskeho majstra vodky.

Keď sneží zo stromov…

Biele hruškové kvety zahalia oblasť Mostviertel každoročne do prekrásneho kvetinového rúcha, ktoré necháva rozkvitnúť celý región. Podujatie Tag des Mostes („Deň muštu“) 28.4. predstavuje vrchol muštovej jari – perfektná príležitosť preskúmať prírodu a nechať sa kulinársky rozmaznať. Ako napríklad v muštovej vieche „Zur steinernen Birne“ v blízkosti obce Waidhofen an der Ybbs, kde na vás čakajú domáce dobroty a destiláty. Alebo v pohostinstve Landgasthof Bachlerhof v obci Kematen a.d. Ybbs, ktoré patrí medzi top prevádzky a je známe svojím pečeným bravčovým.
 

Kde sú dobroty doma

Keď sa na stôl nosia takéto dobroty, oplatí sa aj návšteva ich výrobcov. Napríklad v prevádzke Mostelleria, kde svoje ušľachtilé destiláty vyrába svetový majster v pálení vodky, pán Josef Farthofer. Ďalší bod na zozname povinných špecialít na ochutnanie: typický ovčí syr a mostviertelský hruškový cider prevádzke Seppelbauers Mostothek. To najlepšie: v obchode zaplatíte ceny ako pri predaji z dvora! Mimochodom, určite musíte navštíviť aj rodinu Gebetsbergerovú, kde na vás čaká dnes už legendárna domáca gazdovská zmrzlina. Ale pozor: potom už bežná zmrzlina nebude chutiť nikdy ako predtým!

Mapa