Zimná krajina, Mönichkirchen, © Maunzimadame

Zábava pre celú rodinu v zimnej krajine zázrakov

Niekedy je jednoducho príjemné prežívať malé veci v živote spoločne: lyžiarske oblasti St. Corona a Mönichkirchen sú ako stvorené na prežitie nezabudnuteľných dní na snehu.

Keď sa povie Alpy, ľuďom sa zvyčajne vybavia vysoké drsné hory v západnom Rakúsku. Len málokomu z nás azda napadnú Viedenské Alpy. Musím sa priznať, že ešte pred dvoma týždňami sme ich sami nepoznali, hoci bývame vlastne veľmi blízko ... Viac o osobe.

My, teda panička a pánko, muž a ja, malé chaotické duo, ktoré rado objavuje svet, či už ďaleko, alebo priamo za vlastným prahom. A práve za vlastný prah sa chystáme tento víkend. Presnejšie povedané, do regiónu Wechselland. Dobrú hodinu cesty od našej domovskej základne máme na programe návštevu v obci Kirchschlag, St. Corona am Wechsel a Mönichkirchen. Sme zvedaví, vzrušení a plní očakávania, čo všetko nás tam čaká.

Zimná turistika v obci Kirchschlag.

Naša prvá zastávka vedie do peknej dedinky Kirchschlag v regióne Bucklige Welt. Mottom dňa je zimná turistika. A táto zimná túra má aj konkrétny cieľ: zrúcanina hradu Kirchschlag. Veľmi pôsobivá zrúcanina, ktorej korene siahajú do 12. storočia. Z centra obce sa k nemu dostanete za pol hodiny prechádzkovej chôdze. Aj panička a pánko považujú zrúcaninu za pôsobivú a inšpirovaní sa hneď zahrajú na hradnú pani a rytiera.

Mimochodom: najlepším miestom, kde si môžete zaobstarať zásoby na túru, je kost.bar, regionálny obchod uprostred mesta, kde sa predávajú nielen regionálne pochúťky a drobné suveníry z regiónu Bucklige Welt, ale aj špeciálne vybrané drobnosti z celého sveta. Aj my okrem občerstvenia nájdeme to, čo hľadáme. Teda panička a pánko – odteraz si každý z nich môže vyfarbovať svoju vlastnú maľovanku o regióne Bucklige Welt.

Pre tých, ktorí si po túre radšej dajú niečo na jedenie, odporúčame hotel Post Hönigwirt. Krčmárska kultúra je tu na výslní. Okrem klasických jedál rakúskej kuchyne tu nájdete aj rôzne nové interpretácie a veľký výber vegetariánskych a vegánskych jedál. Naozaj chutných.

Ofnerhof – dovolenka na farme.

Večer sa musíme opäť rozlúčiť s obcou Kirchschlag. Pôjdeme ešte o kúsok ďalej. Konkrétne do obce St. Corona, na farmu rodiny Ofnerovcov.

Hneď ako vstúpite, pocítite obrovskú srdečnosť. Okamžite cítime, že sme tu vítaní a je nám príjemne. Naša izba, alebo skôr náš byt je obrovský, má dve spálne a je zariadený s láskou. Postele sú také pohodlné, že sa hneď rozhodneme zostať ležať vo vnútri. Prieskum farmy bude musieť pravdepodobne počkať do nasledujúceho rána.

Po výdatných raňajkách s množstvom domácich bioproduktov z farmy sa vydáme priamo k zvieratám. Majiteľka Birgit nám ukazuje kravy v maštali, berie nás k sliepkam a vysvetľuje nám, na čo si musíme dávať pozor pri kŕmení kôz a králikov. Panička a pánko sú v raji, pretože sa môžu nielen pozerať, ale aj sami aktívne zapojiť. Skutočne skvelé.

Skutočná atrakcia farmy sa však skrýva o poschodie vyššie nad stajňou: športový raj, alebo ešte lepšie interiérový lezecký raj, v ktorom sa môžu deti do sýtosti vyšantiť a ja s pánom budeme môcť zatiaľ pohodlne ležať vedľa na ležadle a príjemne relaxovať.

Lyžovanie a sánkovanie v obci St. Corona.

Dnes sa však nemôžeme príliš vyčerpať. Potrebujeme ešte trochu energie na lyžovanie. Pretože zážitková aréna St. Corona am Wechsel je od hotela Ofnerhof vzdialená necelé tri minúty chôdze. Skutočný lyžiarsky raj pre rodiny. Nájdete tu zjazdovku pre každý stupeň náročnosti aj s vlekom alebo čarovným kobercom. Kto chce, môže si objednať lyžiarsky kurz alebo podobne ako pán môže absolvovať súkromnú lekciu, aby si zdokonalil svoje zručnosti alebo sa naučil stáť na lyžiach.

Nemusíte si so sebou brať lyže ani lyžiarky. Môžete si ich jednoducho požičať v požičovni lyží. Drobná rada: nezabudnite si výstroj rezervovať online, potom bude vyzdvihnutie veľmi rýchle!

Ani tu si nemusíte brať nič na jedenie, ale môžete sa najesť v príjemnom prostredí salónika Wexl Lounge. V ponuke je široký výber regionálnych jedál a na jedálnom lístku nechýba ani parená buchta pre lyžiarov.

Skipas okrem toho zahŕňa aj vstup na špeciálnu atrakciu: sánkarskú dráhu. Tu si môžete podľa uváženia požičať rôzne sánky, boby a iné zariadenia na spúšťanie a svišťať po lúke smerom dolu. Je to naozaj zábava. Netreba však zabúdať: nahor už musíte kráčať sami!

Ak sa vám nechce kráčať do kopca, môžete využiť expresné sánkovanie v obci St.Corona. Tu vás poma pohodlne vyvezie hore aj so sánkami, stačí sa už len spustiť nadol. To je ale zábava! Upozornenie: nosenie prilby je tu povinné! Pri sánkovaní by to však malo byť vo všeobecnosti úplnou samozrejmosťou. Mimochodom, v piatok a v sobotu sa môžete spúšťať aj pri umelom osvetlení.

Na večeru – vďaka lyžovačke tiež určite vyhladnete – máme pre vás ešte toto odporúčanie: Molzbachhof. Desať minút jazdy autom od obce St. Corona nájdete všetko, čo rozbúši labužnícke srdce. Za zmienku stojí najmä: varia sa tu regionálne a prevažne sezónne jedlá. A to je skvelé. Odporúčam: gnocchi zo sladkých zemiakov s pečeným hlávkovým kelom na zelerovom pyré – také výborné, že by si do nich človek najradšej ľahol.

Zábava na lyžiach a hojdačkách v obci Mönichkirchen.

V nedeľu je čas rozlúčiť sa s farmou Ofnerhof a obcou St. Corona am Wechsel. Na programe máme ešte jedno miesto: Mönichkirchen. Alebo skôr lyžiarska oblasť Mönichkirchen-Mariensee.

Skvelé rodinné lyžiarske stredisko, v ktorom na vás čaká nielen zábava na lyžiach (je tu lyžiarska filmová dráha, na ktorej si môžete natočiť vlastné jazdy), ale aj zábava mimo zjazdovky. Počas jazdy lanovkou na strednú stanicu vidíme veľa turistov na snežniciach a keď sa dostaneme na vrchol horskej pasienky, uvidíme tam naozaj veľké ihrisko.

Ani sem si nemusíte brať vlastné lyže. V údolí je novovybudovaná požičovňa, v ktorej si môžete požičať všetko, čo budete potrebovať. Najlepšie je urobiť rezerváciu online – pretože vám prezradím jedno: aj tu sa tak ušetrí veľa času!

Na svoje si tu prídu aj tí, ktorí uprednostňujú oddych na horách: na chodníku Schaukelweg sa aj v zime nachádzajú rôzne hojdačky a hojdacie postele, na ktorých môžete dať pri krásnom výhľade priechod svojmu vnútornému dieťaťu. Nádhera.

Na občerstvenie vám vrelo odporúčame hostinec Berggasthof Mönichkirchner Schwaig. Nielenže budete na slnečnej terase chránený pred vetrom a bude sa vám sedieť skutočne príjemne, ale pokrmy sú skvelé a pri troške šťastia budete môcť pri jedení pozorovať osliu rodinku, ktorá tu žije na horskej pastvine.

A ani sa nenazdáme a tento skvelý víkend je na konci. Po krátkej zastávke v pekárni Wechselland už smerujeme domov do Grazu. A nielen s čerstvým chlebom, ale aj s mnohými skvelými dojmami, dobrou náladou a predsavzatím, že sa sem čoskoro vrátime.

Dobrý deň, to som ja...

Som Lisa, mám 32 rokov a pochádzam z mesta Graz (Rakúsko). Som mamou úžasnej dcéry a skvelého syna. Pracujem v technickej kancelárii, som dídžejka na čiastočný úväzok, zatiaľ čo môj manžel pracuje ako DJ na plný úväzok a popri tom realizuje ďalšie projekty. Náš každodenný život preto nie je jednoduchý, ale zato vzrušujúci. Napriek tomu sa snažíme čo najlepšie zladiť každodenné výzvy, paničku, pánka, prácu a koníčky. O tom, ako sa pritom veci môžu zvrtnúť a ako všetko zvyčajne dopadne inak, ako bolo naplánované, si môžete prečítať na mojom blogu Madame M. – Geschichten aus dem Mama-Alltag (Príbehy z každodenného života mamy).

5 otázok pre Lisu alias maunzimadame

#zimná láska je pre mňa... ... celé hodiny sa prechádzať zasneženou zimnou krajinou, guľovať sa s deťmi, postaviť snehuliaka a potom sa opäť zohriať na pohovke pri šálke kakaa.
Nikdy by mi nenapadlo, že to možno robiť v Dolnom Rakúsku Nepomyslela by som si, že okrem klasického lyžovania a sánkovania existuje toľko rôznych možností, ako je napríklad chôdza na snežniciach, sánkovanie pod umelým osvetlením a podobne.
Toto u mňa MUSÍ byť každú zimu Aspoň raz kráčať bosá v snehu.
Moja zimná motivačná pesnička Goran Bregovic – Bella Ciao
Čo ma v zime hreje pri srdci Žiariace oči detí po prvom snežení v roku.