Schallaburg

Od 28. marca do 8. novembra 2020 vás zámok Schallaburg zavedie na cestu od Čierneho mora až k svojim bránam.

V roku 2020 žblnkocú vlny Dunaja v priestoroch zámku Schallaburg. Výstava „DUNAJ – Ľudia, poklady a kultúry“ vás pozýva na výlet proti prúdu od delty Dunaja až do zámku Schallaburg.

Pred miliónmi rokov si Dunaj kliesnil cestu od svojho začiatku, od sútoku riek Brigach a Breg pri meste Donaueschingen v Nemecku až k Čiernemu moru, a je teraz druhou najdlhšou riekou v Európe.

Proti prúdu!

Výstava „DUNAJ – Ľudia, poklady a kultúry“ sa začína na kilometri 0, na mieste s názvom Sulina v rumunskej delte Dunaja: Od Čierneho mora cez úzke rokliny Železnej brány, popri nížinách Maďarska cez región Wachau sa jeho púť tiahne až k zámku Schallaburg. Na ceste sa otvára množstvo príbehov a rozprávok. Či už je to dramatický koniec potopeného ostrova Ada Kaleh alebo tajomné stopy neolitickej vysokej kultúry na srbskom brehu Dunaja; či ide o boj princa Eugena proti Osmanom alebo o osud dunajských Švábov. Výstava pritom skúma tajomstvo maďarskej rybacej polievky a tiež mýtus krásneho modrého Dunaja. Stretnutia s ľuďmi, portréty impozantnej krajiny a exponáty z podunajských krajín, z ktorých väčšina nikdy nebola v Rakúsku, sa zlúčia do pestrej mozaiky, vďaka ktorej je charakter podunajskej oblasti dodnes taký fascinujúci; pretože žiadna rieka na svete nespája toľko rôznych krajín, jazykov a mentalít ako Dunaj.