Špargľová štrúdľa

Wolfgang Pillgrab z hostinca Gasthof Pillgrab s nami pripraví špargľovú štrúdľu.

Vedeli ste? Čím je špargľa mladšia, tým kratšie sa musí variť. Wolfgang Pillgrab z hostinca Gasthof Pillgrab nám prezradí, aký je jeho najobľúbenejší spôsob prípravy špargle z regiónu Mostviertel.

Región Mostviertel v západnej časti Dolného Rakúska je skutočným kulinárskym pokladom. Známy je predovšetkým vďaka hruškám, jablkám a obiliu, pestovanie špargle nie je pre túto oblasť typické – napriek tomu existuje aj originálna špargľa z regiónu Mostviertel. Wolfgang Pillgrab z hostinca Gasthof Pillgrab v obci St. Valentin, ktorý získal ocenenie nováčik roka 2020 združenia „Niederösterreichische Wirtshauskultur“, nám ukáže jej najlepší spôsob prípravy.

Recept:

Aby špargľa nepustila v štrúdli príliš veľa vody, najskôr ju uvarte v slanej vode a prudko schlaďte. Potom nakrájajte uvarené zemiaky na malé kocky. Plnku pripravíte zmiešaním nakrájaného toastového chleba, žĺtkov, kyslej smotany a mierne zohriateho mlieka. Mierne zohriate mlieko má tú výhodu, že sa ľahšie spojí s toastovým chlebom. Ďalej pridajte zemiaky a nadrobno nakrájané bylinky. Dochuťte soľou, citrónovou kôrou a trochou citrónovej šťavy. Na zmiernenie kyslosti odporúča Wolfgang Pillgrab pridať jednu čajovú lyžičku medu. Nakoniec vyšľahajte vaječné bielky a opatrne ich primiešajte do zmesi.

Rúru predhrejte na 200 °C.

Roztiahnite štrúdľové cesto a poukladajte naň špargľové hlavičky. Na špargľu pridajte toľko plnky, aby bola celá zakrytá. Okraje potrite vaječným žĺtkom, zahnite ich a cesto zrolujte. Podľa toho, akú farbu preferujete, potrite hotovú štrúdľu vaječným žĺtkom a pečte v rúre pri teplote 180 °C 40 – 50 minút. Hotovú špargľovú štrúdľu servírujte s tvarohom s medvedím cesnakom a trochou pažítky. Tvaroh pripravíte zmiešaním pesta z medvedieho cesnaku s tvarohom, trochou soli a cukru. O skvelý recept na pesto z medvedieho cesnaku sa už s nami podelil Stefan Hofer z hostinca Bachlerhof.

A teraz vám už neostáva nič iné, len si hotovú špargľovú štrúdľu čo najlepšie vychutnať.

Tip: Vynikajúco sa k nej hodí aj jednoduchý bylinkový dip – pozostávajúci z kyslej smotany, jogurtu, čerstvých byliniek podľa chuti a cesnaku.

Ingrediencie:

  • 1 rolka štrúdľového cesta
  • 150 g toastového chleba
  • 2 PL kyslej smotany
  • 2 vajcia
  • 3 – 4 ks omastených zemiakov (varených)
  • 1 citrón
  • Cca 200 g špargle
  • Záhradné bylinky (napr. petržlen, tymián, pažítka, oregano)