Iron Curtain Trail, © Niederösterreich Werbung/ Franziska Consolati

Cyklotrasa Thayarunde

V oblasti Thayaland môžete bicyklovať pozdĺž bývalej železničnej trate.

Cyklisti môžu na 111 km dlhej cyklotrase Thayarunde objavovať región Waldviertel, pričom trasa čiastočne vedie aj pozdĺž bývalej železničnej trate. Cyklotrasa križuje hranice medzi Rakúskom a Českom a vedie popri napínavých pamätihodnostiach, ako je napríklad hrad Raabs. Rodiny a starí rodičia s deťmi si tu môžu vychutnávať príjemnú cyklistiku na klasických či elektrických bicykloch. Unavené nohy sa totiž pri kúpaní v rieke rýchlo zotavia.

Cesta tu vedie popri bývalej železničnej trati thayatalskej železnice (Waidhofen – Slavonice) a železnice Göpfritz  – Raabs. Bývalej parnej železnici dnes vďačíme za to, že sú miestne cesty také rovné. Keďže parné lokomotívy nedokázali zdolávať veľké stúpania, rozhodli sa železniční inžinieri krajinu zarovnať. Vďaka tomu je cyklistika na cyklotrase Thayarunde taká nenáročná.

Cyklistický raj pre rodiny

Po málo rušných cestách sa pôžitkárski cyklisti dostanú od jednej železničnej trasy k druhej. Na cyklotrasu Thayarunde sa možno dostať celkom pohodlne železnicou z Viedne s dobre nadväzujúcimi spojmi. Je to dobrá príležitosť, aby ste zároveň spoznali aj ďalšie top cyklotrasy Kamp-Thaya-March-Radroute a Iron Curtain Trail (Euro Velo 13). Na trase toho možno vidieť skutočne veľa: napríklad staré pozostatky železničnej trate, kamenné turistické značky, ktoré informujú o prejdených kilometroch alebo kríky s divým ovocím, ktoré pozývajú na krátku zastávku na maškrtenie, zatiaľ čo veľké mosty ponúknu výhľad na tichú riečku Dyje. V lete sa o schladenie postarajú mnohé miesta na kúpanie a riečne kúpaliská.

Trasa tiež ponúka výhľad k susedom za hranicami a láka na objavovanie renesančného mestečka Slavonice a starého rekreačného miesta Písečné  – pritom vám odporúčame pozrieť si krásnu pamätihodnosť, ktorou je židovský cintorín v obci Písečné. Na exkurzie a oddych vás v údolí Thayatal pozýva aj množstvo zámkov, kláštorov, hradov a zrúcanín.

Tu môžete prejsť na interaktívnu mapu cyklotrasy Thayarunde!

Etapy cyklotrasy Thayarunde