Nos hore

V Dolnom Rakúsku nadobúda výraz „kultúrna krajina“ celkom nový význam. Pretože medzi umeleckými objektmi a prírodou všade vládne vzácna symbióza.

Umenie si nájde pre seba javisko všade! V idylickom Dolnom Rakúsku to vidieť pri prechádzkach v prírode. Či už vo viniciach, na brehu Dunaja alebo na úpätí Semmeringu – skvelé umelecké projekty si podmanili krajinu naširoko od Viedne.

Goethe raz napísal: „Zdá sa, že príroda a umenie sa navzájom vyhýbajú/A pritom sa stretli skôr, ako sme si mysleli.“ A najkrajšie sa toto stretnutie odohráva v Dolnom Rakúsku, kde umelecké projekty všade zdobia brehy riek, vinice či polia.

Nos a víno

V Langenlois víta návštevníkov údolia Kamptal „Socha bez mena 2005“  od autora Heimo Zoberniga. Sedem metrov vysoké dielo v tvare hroznového strapca, ktoré tvorí 130 oceľových gúľ, domáci s láskou nazývajú aj „strapec na Käferbergu“. Wachauský nos pri prístavnej stanici kompy v St. Lorenzi je symbolom regiónu svetového dedičstva UNESCO, ktorý vytvorila umelecká skupina Gelitin. Môžete prejsť zvisle cez „nosné dierky“ 4-metrovej betónovej inštalácie.

Slnečné koleso a „ötscherský medveď“

V hornatom regióne Weinviertel sa neďaleko obce Hetzmannsdorf nachádza obrovské, žlté koleso. Ide o konštrukciu zo železa, dreva a hliníkového plechu s hmotnosťou 2500 kg. Jej autorom je umelec Gerhard Kohlbauer – inšpirovaný námetom archaického slnečného disku. V prírodnej rezervácii Ötscher-Tormäuer nájdete kovovú sochu medveďa hnedého. Toto umelecké dielo poukazuje na to, že práve vďaka tzv. ötscherskému medveďovi, druhu medveďa hnedého, ktorý prišiel do regiónu pohoria Ötscher zo Slovinska, sa do severných vápencových Álp znovu vrátil medveď hnedý.

Umenie v prírode na farme Gut Gasteil

Na 16-hektárovom pozemku farmy Gut Gasteil v Prigglitzi zasadil umelecký pár Charlotte a Johannes Seidlovci do krajiny množstvo umeleckých diel, ktoré sa harmonicky vysporiadali s idylickým prostredím krajiny na predhorí Álp. Návštevníci si môžu túto neustále sa meniacu výstavu prejsť približne za jeden a pol hodiny po pokosených chodníkoch.