V PRÍRODNEJ KUCHYNI JEDOVATÝCH RASTLÍN

PREŇ PLATÍ: RUKY PREČ!

Jeho plodmi sú oku lahodiace lesklé čierne dužinaté bobule. Odporúča sa však zostať len pri ich obdivovaní, pretože už dvanásť bobúľ ľuľkovca zlomocného predstavuje smrteľnú dávku pre dospelého človeka. Na putovaní za jedovatými rastlinami v prírodnej rezervácii Ötscher-Tormäuer v okolí Annabergu sa dozviete, ktorým rastlinám pozdĺž trasy je lepšie sa radšej vyhnúť.

Prírodná rezervácia Ötscher-Tormäuer

Okolo vrchu Ötscher

Tieto pamiatky a výhľady na vás čakajú na vrchu Ötscher, ktorý je praotcom vrchov regiónu Mostviertel.

Boli sme v regióne Mostviertel a prebádali sme pre vás Ötscher a turistickú oblasť Gemeindealpe. Zozbierali sme niekoľko tipov, ktoré sú praktické, zábavné, dobrodružné a predovšetkým veľmi užitočné a pomôžu vám bez ohľadu na to, či budete vyrážať z Annabergu, Wienerbrucku alebo Mitterbachu.

Vorderöstscher: To najlepšie z rakúskeho Grand Canyonu

Ötscher, symbol regiónu Mostviertel, vás nadchne fantastickými výhľadmi a nádhernou faunou a flórou prírodnej rezervácie Ötscher-Tormäuer. Ešte stále sme ohromení faktom, že táto prírodná rezervácia je vďaka rozlohe 170 km2 dokonca väčšia ako Lichtenštajnsko. V centre rezervácie Naturparkzentrum Ötscher- Basis Wienerbruck a okolo neho môžete zažiť množstvo dobrodružstiev. My však začneme tipom na občerstvenie: V reštaurácii centra Naturparkzentrum Ötscher-Basis by ste určite mali ochutnať ovčí syr z Annabergu a vziať si so sebou rundu piva Erzbräu. Centrum Ötscher-Basis ponúka na požiadanie aj sprevádzané túry plné informácií o prírode. Ten, kto sa vyberie na cestu sám, by mal určite zamieriť k chate Schutzhaus Vorderötscher. Cesta tam vedie popri elektrárni Stierwaschboden a ďalej cez impozantné rokliny Ötschergräben až k vodopádom Mirafälle a Schleierwasserfälle. Tu príroda ukazuje svoju neuveriteľnú moc – a zároveň pôsobí neuveriteľne uvoľňujúco. Keď tam prídete, oplatí sa stráviť noc priamo na kopci, užiť si pôvabnú atmosféru okolia chaty Schutzhaus Vorderötscher a sledovať vykračujúce si jelene od stola plného chutných dobrôt.

Gemeindealpe: Príjemný výstup, rýchly návrat

Ten, kto prenocuje na Vorderötscheri, môže na ďalší deň rovno vyraziť na susedné hory, Gemeindealpe. Alebo sa dá z príjemnej ubytovne v doline začať napríklad dovolenkovať na wienerbruckej vlakovej stanici. V tomto prípade budete nocovať v nepoužívanej vlakovej stanici, kde vám, samozrejme, odporúčame previezť sa nostalgickou Mariazellskou železnicou (Mariazellerbahn). Vlak štartuje do Mitterbachu priamo spred vašich dverí. Náš turistický tip: Určite si vyberte obľúbený výstup na Gemeindealpe z Zellerainu. Po vápencových pastvinách s panoramatickým výhľadom pôjdete popri malých lesoch a modrom enciáne. Ten, kto dáva prednosť pohodliu, sa môže z Mitterbachu vyviezť hore sedačkovou lanovkou. Vytúženým cieľom všetkých turistov tu však nie je len vrchol, ale aj nová chata Terzerhaus.

Tam na vás už čaká nádherné posedenie na panoramatickej terase, ktorá ponúka ten najkrajší výhľad na celú mariazellskú oblasť. Náš tip pre labužníkov: Domáca jablková štrúdľa priamo z pece na drevo! Na vytrávenie pred odchodom – či už pešo, alebo sedačkovou lanovkou – je ideálna prekrásna panoramatická prechádzka k strednej stanici, kde sa oplatí nakrátko si oddýchnuť v chate s’Balzplatzerl. Tam si predtým, ako presadnete na horské kolobežky a trojkolky, určite objednajte špeciálny regionálny burger „Franzis Gmoaoim-Burger“. Mimochodom: Menej dobrodružným návštevníkom odporúčame prejsť do doliny pešo lesom alebo strmým chodníkom.

Pre usilovných zberačov chatových pečiatok a turistov máme pripravených ešte zopár extra tipov: Ak sa rozhodnete vyliezť na vrch Tirolerkogel alebo ísť po chodníku Hennesteck, odporúčame vám odpočinúť si v chatách Annaberger Haus a Anna-Alm. Vďaka týmto dvom dodatočným pečiatkam tak totiž budete mať dva kompletné turistické pasy už za jednu dovolenku, a tak zvýšite svoju šancu na výhru!