Gemeindealpe

Kto to má rád akčné, ten bude Gemeindealpe milovať. Tu zažijú turisti nezabudnuteľné výstupy a rovnako napínavé zostupy.

Gemeindealpe nadchýna prekrásnymi výhľadmi a divokými zjazdmi, pretože horské káry a obrie kolobežky prinášajú do malebného Mitterbachu ležiaceho pri priezračnom jazere Erlaufsee veľa akcie.

Prirodzene priezračné

Uprostred prírodnej rezervácie Ötscher-Tormäuer sa nachádza vrch Gemeindealpe vo výške 1 626 m nad morom. Obľúbený východiskový bod pre turistov je obec Mitterbach am Erlaufsee, kde priezračná voda láka na kúpanie, rybolov alebo potápanie, a na návštevníkov čakajú moderné ležadlá Enzo na oddych a relaxáciu. Fantastická kulisa, ktorú prekonáva už iba pohľad z vrchola.

Pre odvážnych a muzikálne založených

Gemeindealpe nestojí iba za výstup, ale aj za zjazd: Pešo alebo lanovkou dorazíte k chate Terzerhaus a jej veľkorysej panoramatickej terase s úžasným výhľadom od Gesäuse až po Schneeberg. Na horských kárach a obrích kolobežkách sa po lesných cestách spustíte smerom nadol, a potom sa osviežite kúpeľom v jazere Erlaufsee. Náš tip: Každoročne nadchýna koncertmi v prírode stovky priateľov hôr podujatie Wanderbaren Gipfelklaenge.

Zima pre dobrodruhov

Aj v zime je Gemeindealpe vďaka najväčšiemu snežnému parku v celom Dolnom Rakúsku a najstrmejšej zjazdovke Dolného Rakúska so sklonom 70 % pre dobrodruhov absolútnou nutnosťou. Po rýchlom zostupe sa vášniví horolezci radi utiahnu do hostinca Wirtshaus zum Bäreneck, kde na nich na posilnenie čakajú chutné regionálne špeciality.

Tipy redakcie pre oblasť Gemeindealpe

Okolo vrchu Ötscher

Tieto pamiatky a výhľady na vás čakajú na vrchu Ötscher, ktorý je praotcom vrchov regiónu Mostviertel.

Boli sme v regióne Mostviertel a prebádali sme pre vás Ötscher a turistickú oblasť Gemeindealpe. Zozbierali sme niekoľko tipov, ktoré sú praktické, zábavné, dobrodružné a predovšetkým veľmi užitočné a pomôžu vám bez ohľadu na to, či budete vyrážať z Annabergu, Wienerbrucku alebo Mitterbachu.

Vorderöstscher: To najlepšie z rakúskeho Grand Canyonu

Ötscher, symbol regiónu Mostviertel, vás nadchne fantastickými výhľadmi a nádhernou faunou a flórou prírodnej rezervácie Ötscher-Tormäuer. Ešte stále sme ohromení faktom, že táto prírodná rezervácia je vďaka rozlohe 170 km2 dokonca väčšia ako Lichtenštajnsko. V centre rezervácie Naturparkzentrum Ötscher- Basis Wienerbruck a okolo neho môžete zažiť množstvo dobrodružstiev. My však začneme tipom na občerstvenie: V reštaurácii centra Naturparkzentrum Ötscher-Basis by ste určite mali ochutnať ovčí syr z Annabergu a vziať si so sebou rundu piva Erzbräu. Centrum Ötscher-Basis ponúka na požiadanie aj sprevádzané túry plné informácií o prírode. Ten, kto sa vyberie na cestu sám, by mal určite zamieriť k chate Schutzhaus Vorderötscher. Cesta tam vedie popri elektrárni Stierwaschboden a ďalej cez impozantné rokliny Ötschergräben až k vodopádom Mirafälle a Schleierwasserfälle. Tu príroda ukazuje svoju neuveriteľnú moc – a zároveň pôsobí neuveriteľne uvoľňujúco. Keď tam prídete, oplatí sa stráviť noc priamo na kopci, užiť si pôvabnú atmosféru okolia chaty Schutzhaus Vorderötscher a sledovať vykračujúce si jelene od stola plného chutných dobrôt.

Gemeindealpe: Príjemný výstup, rýchly návrat

Ten, kto prenocuje na Vorderötscheri, môže na ďalší deň rovno vyraziť na susedné hory, Gemeindealpe. Alebo sa dá z príjemnej ubytovne v doline začať napríklad dovolenkovať na wienerbruckej vlakovej stanici. V tomto prípade budete nocovať v nepoužívanej vlakovej stanici, kde vám, samozrejme, odporúčame previezť sa nostalgickou Mariazellskou železnicou (Mariazellerbahn). Vlak štartuje do Mitterbachu priamo spred vašich dverí. Náš turistický tip: Určite si vyberte obľúbený výstup na Gemeindealpe z Zellerainu. Po vápencových pastvinách s panoramatickým výhľadom pôjdete popri malých lesoch a modrom enciáne. Ten, kto dáva prednosť pohodliu, sa môže z Mitterbachu vyviezť hore sedačkovou lanovkou. Vytúženým cieľom všetkých turistov tu však nie je len vrchol, ale aj nová chata Terzerhaus.

Tam na vás už čaká nádherné posedenie na panoramatickej terase, ktorá ponúka ten najkrajší výhľad na celú mariazellskú oblasť. Náš tip pre labužníkov: Domáca jablková štrúdľa priamo z pece na drevo! Na vytrávenie pred odchodom – či už pešo, alebo sedačkovou lanovkou – je ideálna prekrásna panoramatická prechádzka k strednej stanici, kde sa oplatí nakrátko si oddýchnuť v chate s’Balzplatzerl. Tam si predtým, ako presadnete na horské kolobežky a trojkolky, určite objednajte špeciálny regionálny burger „Franzis Gmoaoim-Burger“. Mimochodom: Menej dobrodružným návštevníkom odporúčame prejsť do doliny pešo lesom alebo strmým chodníkom.

Pre usilovných zberačov chatových pečiatok a turistov máme pripravených ešte zopár extra tipov: Ak sa rozhodnete vyliezť na vrch Tirolerkogel alebo ísť po chodníku Hennesteck, odporúčame vám odpočinúť si v chatách Annaberger Haus a Anna-Alm. Vďaka týmto dvom dodatočným pečiatkam tak totiž budete mať dva kompletné turistické pasy už za jednu dovolenku, a tak zvýšite svoju šancu na výhru!