Tereziánska vojenská akadémia Wiener Neustadt
Hrad
Popis
Z hradu na najstaršiu vojenskú akadémiu na svete
Hrad bol postavený približne 50 rokov po založení mesta v roku 1192 ako vojenská základňa posledného Babenberga Fridricha II. V priebehu storočí sa neustále rozširoval a získaval nové účely. Cisár Fridrich III. dal hrad zásadne prestavať, vďaka čomu získal dnešnú podobu. Pre cisára Fridricha III. a jeho syna Maximiliána I. bolo Wiener Neustadt dôležitým cisárskym sídlom. Cisár Maximilián I. sa narodil a bol pokrstený na zámku Wiener Neustadt a strávil tu roky svojej mladosti. Odtiaľ sa rozšírila Svätá rímska ríša. Dosiahol také veľké rozmery, že "slnko nikdy nezapadalo". Po smrti Maximiliána I. ho pochovali v Dóme svätého Juraja. Podľa jeho poslednej vôle sú jeho telesné pozostatky pod hlavným oltárom.
Z cisárskej rezidencie do dôstojníckej kovárne
V roku 1751 cisárovná Mária Terézia premenila hrad na najstaršiu vojenskú akadémiu na svete. "Urobte mi z nej schopných dôstojníkov a spravodlivých mužov," znel rozkaz, ktorý dostal jej prvý veliteľ. Vojenská akadémia bola pôvodne určená pre 100 šľachticov a 100 obyčajných ľudí, ale stala sa kádrovou školou habsburskej ríše. Aj dnes sa každý rok vyprofiluje nová skupina dobre vycvičených mužov a žien. Kto chce vedieť, čo znamená skratka AEIOU, ktorú sformuloval cisár Fridrich III., nájde možné vysvetlenie počas prehliadky pred slávnou erbovou stenou. A s úsmevom zistíte, že jeho interpretácia dodnes podnecuje predstavivosť.
Katedrála svätého Juraja
Cisár Maximilián I. bol pokrstený a pochovaný v hradnom Dóme svätého Juraja. Jeho telesné pozostatky odpočívajú pod oltárom od roku 1519. Len jeho srdce je v sarkofágu jeho milovanej manželky Márie Burgundskej v 1 200 km vzdialených Bruggách. Krstiteľnica aj hrobka sú prístupné.
Vojenskú akadémiu môžete navštíviť na Prehliadky so sprievodcom navštíviť.
Ak sa chcete dozvedieť viac o histórii zámku Wiener Neustadt, kliknite TU!