Zdieľaná trať

Tzv. zdieľané trate sú špeciálnym variantom tratí typu single-trail, po ktorých možno ísť pešo alebo na horských bicykloch.

Tzv. zdieľané trate sú zvlášť označené príslušnými značkami. Obzvlášť dôležité je zachovať vzájomnú ohľaduplnosť a rešpekt medzi oboma stranami.

Aby trasy mohli spoločne používať chodci aj cyklisti, musia obe skupiny navzájom na seba dávať pozor a rešpektovať sa. Cyklisti musia jazdiť predvídavo a opatrne a dávať prednosť chodcom. Keď uvidíte chodcov, okamžite znížte rýchlosť. Na druhej strane sa turisti majú vyhnúť približujúcim sa bicyklom. Iba tak môže fungovať symbióza v súlade s prírodou.

Stupne obťažnosti

Stupne obťažnosti pri zdieľaných tratiach pre horské bicykle sa delia rovnako ako pri tratiach typu single-trail. Ľahké sú označené modrou, stredne náročné červenou a ťažké čiernou farbou – k dispozícii je tiež šesťstupňová stupnica od S0 po S5 pre trate typu single-trail. Úseky trás s označením S0 a S1 patria k modrým tratiam. Na trasách s označením S2 už musíte prekonávať nenáročnejšie ostré zákruty a prekážky. Stupňom obťažnosti S3 až S5 sa označujú trasy vyznačené čiernou farbou. Pri trati s označením S3 sa vyžadujú veľmi dobré cyklistické zručnosti. Jazda po tratiach s označením S4 a S5 si už vyžaduje ovládanie špeciálnych cyklistických techník, pokiaľ nechcete spadnúť z bicykla.