Zime na stope

Len málokto vie, že región Mostviertel sa považuje za kolísku alpského lyžiarskeho športu.

V 90. rokoch 19. storočia vyvinul obyvateľ Lilienfeldu a priekopník lyžovania, Matthias Zdarsky, oceľové viazanie lyží, ako aj k tomu vhodnú techniku jazdy – novinky, ktoré do Dolného Rakúska prilákali nejedného horského nadšenca, aby si u Zdarskeho vyskúšal tento nový šport. Ešte aj dnes je lilienfeldský domovský vrch Muckenkogel, na ktorom sa v roku 1905 konali prvé lyžiarske preteky v svetovej histórii, obľúbeným lyžiarskym strediskom.

Zdarsky bol učiteľom, ale aj nadšeným športovcom a zručným remeselníkom: po mnohých cestách po celom svete sa usadil v Lilienfelde, kde rozšíril klasickú škandinávsku lyžiarsku topánku alebo „lyžiarku“ o pevné viazanie, ktorej päta nemohla vybočovať do strany. Z tisíc rokov starého severského lyžovania sa tak v rokoch 1890 až 1896 vyvinula „alpská (lilienfeldská) lyžiarska technika“. V nasledujúcich rokoch zasvätil Zdarsky takmer 20 000 nadšencov zimného športu do tajov zjazdového lyžovania dole strmými svahmi a Lilienfeld v regióne Mostviertel sa tak do lyžiarskej histórie zapísal ako kolíska bieleho športu. Dnes je Lilienfeld, resp. vrch Muckenkogel, malým, ale obľúbeným lyžiarskym strediskom so sedačkovou lanovkou, dobrými podmienkami pre alpských lyžiarov, bežkárov, snowboardistov, sánkarov a zimných turistov.

Na „doskách“ do údolia

Na počesť lyžiarskeho priekopníka Matthiasa Zdarskeho založilo zopár lyžiarskych nadšencov nostalgickú lyžiarsku skupinu Traisener 1985. „Odvtedy sme už veľakrát vystupovali v predprograme závodu svetového pohára,“ vysvetľuje spoluzakladateľ Eduard Fürst. Každý rok v marci sa na Muckenkogel koná celosvetovo jedinečný historický pretek, pri ktorom máte pocit, že sa koleso času pretočilo dozadu. Jazdí sa v kožených šnurovacích topánkach a s jednou palicou, lyže sú z dreva, nemajú oceľové hrany a zjazdovky nie sú upravené – čiže všetko, čo má nádych nostalgie a je ako za čias Zdarskeho, ktorý 19. marca 1905 v Lilienfelde uskutočnil prvý slalom v dejinách lyžovania.