Dunajská cyklocesta, 9. etapa, severný breh: Hainburg - Bratislava

Top cyklistická trasa od Hainburg do Bratislava

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Plné zobrazenie
Výškový profil

16,83 km dĺžka

Údaje o túre
 • Náročnosť: ľahké
 • Trasa: 16,83 km
 • Stúpanie: 52 Hm
 • Zostup: 51 Hm
 • Trvanie: 1:30 h
 • Najnižší bod: 135 m
 • Najvyšší bod: 177 m
Vlastnosti
 • etapové trasa
 • možnosť občerstvenia
 • vhodné pre rodiny s deťmi
 • kultúra / história

Detaily pre: Dunajská cyklocesta, 9. etapa, severný breh: Hainburg - Bratislava

Krátky opis

Výhľady-rozhľady: Rozmanitosť popri prúde Dunaja

Aj keď je trasa označená ako cesta po severnom brehu, keďže v tejto časti sa nachádza posledný úsek celého severného variantu, cesta sa nachádza hlavne na južnom brehu Dunaja. Z Hainburgu sa ide popri prvých výbežkoch Karpát cez Rakúsko-slovenskú hranicu až do hlavného mesta Bratislava, kde na vašu prehliadku čaká veľmi veľa pamätihodnotí okolo Bratislavského hradu.  

Opis

Táto etapa je krátka a ľahká. Je ideálna na úplne pokojné preskúmanie stredovekého mesta Hainburg. Toto mesto so svojimi 2,5 kilometra dlhými mestskými múrmi, tromi stredovekými mestskými bránami a vysokými vežami zo raného 13. storočia vlastní totiž jednu z najstarších a najlepšie zachovaných mestských pevností Európy.

Hore na Schlossbergu s jeho rozsiahlou hradnou zrúcaninou si do sýtosti vychutnáte nielen stredovekú atmosféru, ale aj úžasný a pôsobivý výhľad. Mimochodom aj z Braunsbergu, ktorý sa nachádza na okraji mesta, je vynikajúci výhľad až ďaleko na územie Slovenska.

 

Pri malej obci Wolfsthal prekročíte napokon štátnu hranicu a čoskoro na to dorazíte na predmestia hlavného mesta Slovenska Bratislavy, ktorá vám v rámci dozvukov vašej cyklocesty ponúkne množstvo pamätihodností:

 

Napríklad Bratislavský hrad so štyrmi vežičkami, ktorý bol po požiari v roku 1811 znovu zrekonštruovaný až v roku 1968 a stal sa poznávacím znakom a dominantou mesta. Hrad tróni na skale vo výške 85 metrov nad Dunajom. V Starom meste stojí vedľa seba celý rad barokových palácov a medzi nimi sú postavené menšie a väčšie kostoly. Slovenské národné múzeum, Národné divadlo a Židovské múzeum patria tiež k súčasti štandardných prehliadok tohto mesta.

 

Ak sa chcete „dôstojne“ rozlúčiť s Dunajom ako so všestranným sprievodcom počas vašej cyklotúry, odporúčame vám prechádzku priamo popri rieke. V Bratislave má breh Dunaja veľa rôznych tvárí – od pláže na kúpanie až po párty-pláže. Možno si aj pripijete na šťastné ukončenie vašej cyklotúry – v reštaurácii na vrchole mostných pilierov Nového mosta. Kvôli svojmu tvaru jej miestni obyvatelia dali prezývku UFO.

Počiatočný bod túry

Hainburg

Cieľový bod túry

Bratislava

Opis trasy Dunajská cyklocesta, 9. etapa, severný breh: Hainburg - Bratislava

Hainburg – Bratislava

 

Popis trasy:

Svoju cyklotúru začnete v Hainburgu – v bezprostrednej blízkosti Hainburskej brány (Hainburger Pforte, po slovensky Devínska brána), malého prielomového údolia Dunaja medzi Karpatmi a výbežkami Východných Álp. Táto brána mala v priebehu storočí veľký strategický význam. Hradný areál v Hainburgu a hrad Devín označujú bývalú stredovekú obrannú líniu. V mladších dejinách bola táto brána súčasťou železnej opony.

 

Pôjdete povedľa cesty B9, ktorá má po svojej severnej strane cyklocestu. Krátko pred Bratislavou sa hlavná cesta a cyklocesta od seba oddeľujú. Po tiahlej ľavotočivej a potom pravotočivej zákrute dorazíte nakoniec do slovenského hlavného mesta a počas posledných metrov tejto etapy si budete užívať nábrežie Dunaja i pohľad na Bratislavský hrad. Rozlúčite sa tu s vaším verným sprievodcom Dunajom.

Príchod

Vo Viedni pri výjazde 19-Fischamend zídete z diaľnice A4 a pokračujete po ceste B9 až po Hainburg an der Donau.

Parkovanie

Parkoviská na nábreží Dunaja.

Vlakom zo zastávky Wien Mitte-Landstraße.

Ďalšie informácie / odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Donau Niederösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 30.10.2023

Viac zájazdov okolo východiskového bodu