Oblasť svetového kultúrneho dedičstva Wachau 08: Emmersdorf-Melk

Plné zobrazenie
Výškový profil

9,80 km dĺžka

Údaje o túre
 • Náročnosť: stredné
 • Trasa: 9,80 km
 • Stúpanie: 236 Hm
 • Zostup: 231 Hm
 • Trvanie: 3:00 h
 • Najnižší bod: 207 m
 • Najvyšší bod: 383 m
Vlastnosti
 • etapové trasa
 • možnosť občerstvenia
 • kultúra / história
 • botanickej zaujímavosti

Detaily pre: Oblasť svetového kultúrneho dedičstva Wachau 08: Emmersdorf-Melk

Krátky opis

Dedinky Emmersdorfu, jedinečné pohľady a panoráma, cisársky zámok Schloss Luberegg, Dunaj a promenáda popri ňom, to je desaťkilometrová etapa od Emmersdorfu do Melku, kde uvidíme barokový kláštor Stift Melk.

Opis

Oblasť svetového kultúrneho dedičstva  Wachau: od Emmersdorfu po Melk.

Etapa od Emmersdorfu po mesto Melk vedie nahor k dedine Rantenberg a k vyhliadkovej veži Dachberg, kde sú za dobrého počasia nádherné výhľady. Dole kopcom pôjdeme k zámku Schloss Luberegg (viecha a reštaurácia) a k Dunaju. Na ostrove Luberegg prídeme k hydrocentrále Donaukraftwerk Melk, pretneme rieku, dostaneme sa k ostrovu Löweninsel a následne do starého mesta Melk.

Počiatočný bod túry

Emmersdorf, Marktstraße (market road)

Cieľový bod túry

Melk, Hauptplatz (main square)

Opis trasy Oblasť svetového kultúrneho dedičstva Wachau 08: Emmersdorf-Melk

Štartujeme v trhovej ulici malebného renesančného miesta Emmersdorf a ideme popod viadukt wachauskej železnice, prejdeme ho a následne zamierime vľavo do ulice Rote Kreuz-Straße. Pri prvej príležitosti zabočíme doprava nahor k zámku Schloss Rothenhof (ubytovacia kapacita). Pokračujeme vľavo a hneď zasa vpravo do uličky smerom k lesu. Po takmer 250 metroch odbočíme znovu vpravo na vzostup Jägersteig a opustíme obec. Cez les a lúčne cestičky dosiahneme Rantenberg. Popri ohrade pre osly (po ľavej strane) a popri ceste ideme vľavo, prídeme k stanici s pečiatkami (rodina Schroll, Wachauské dobrodružstvo s oslíkmi). Zostaneme vpravo a prejdeme malú osadu. V dome Rantenberg Nr. 5 (č. 5) dostaneme kľúč k vyhliadke na kopci Dachberg – kľúč musíme priniesť zasa naspäť  (tam a späť trvá cesta asi 30 min)! Za posledným domom ideme po poľnej ceste vľavo. Po piatich minútach prídeme k odbočke k vyhliadke Dachbergwarte. Ak chceme ísť k vyhliadke, ideme vľavo a vystúpime k 383 metrov vysokému Dachbergu. Z vyhliadkovej veže je nádherný pohľad navôkol. Po odbočke, ktorá sa nám oplatila spraviť, vedie naša cesta neustále dole kopcom smerom  k samote Hain. V dedine pôjdeme vľavo a dva razy vpravo. Trasa vedie nadol, podídeme wachauskú železnicu a dosiahneme cisársky zámok Schloss Luberegg, ktorý je z 18. storočia. V zámku sa nachádza viecha Haferkast`n, ktorá pozýva na návštevu. Pri prechode pretneme spolkovú cestu B3, držíme sa vpravo a vandrujeme paralelne na ceste k centru voľného času Freizeitzentrum Lubergg (tu je dunajské jazero, piesková pláž – len pri nízkej hladine vody). Trasa vedie vľavo a následne cez most na ostrove Luberegger Insel až k Dunaju. Za mostom pokračujeme vpravo a popri Dunaju priamo k elektrárni  Donaukraftwerk Melk. Elektrárňou prejdeme tok a dostaneme sa na ostrov Melker Löweninsel. Pri Dunaji prevandrujeme proti prúdu a po krátkom čase zabočíme vpravo popri závorách, prídeme k mostu St. Leopold-Brücke, pretneme cestu a dosiahneme hlavné námestie  v meste Melk, nad ktorým tróni kláštor Stift Melk.

Príchod

A1 k výjazdu Melk, ďalej po B3 do Melku, resp. po B3 a B3 a do Emmersdorfu.

Parkovanie

Parkovisko prístavu pri Dunaji v Emmersdorfe, resp. v Melku.

Obce sú dosiahnuteľné sedem dní v týždni verejnou dopravou. Dá sa vrátiť na začiatok trasy. Emmersdorf a Melk dosiahneme autobusom WL1 každú hodinu, sedem dní v týždni (WL 1: železničná stanica Krems-Dürnstein-Weißenkirchen-Spitz-Aggsbach Markt-Emmersdorf-Bahnhof Melk). Trasa spája železničnú stanicu Melk (trasa Westbahn) aj so stanicou v meste Krems (trasa Franz-Josefs-Bahn). Na južnom brehu (WL 2: železničná stanica Krems-Mautern-Rossatz-Arnsdörfer-Aggsbach Dorf-Schönbühel-stanica Melk) jazdia autobusy v dvojhodinovom intervale. Do Spitzer Graben (WL 5, Spitz-Mühldorf) sa dostanete z mesta Spitz v dvojhodinovom intervale: www.vvnb.at .

Wachauská železnica funguje len počas víkendov a sviatkov (tri razy denne): www.noevog.at 

Stanice – požičovne bicyklov Leihradl Nextbike (EUR 1/hodina) sú v obci Emmersdorf a v Melku, www.nextbike.at 

Ďalšie informácie / odkazy

Na zastavenie a ubytovanie sa odporúčajú Best of Wachau podniky: www.bestof-wachau.at. Best of Wachau podniky sú v Emmersdorfe a v Melku.

Ďalšie možnosti ubytovania/otváracie hodiny:

V meste Emmersdorf a Melk sú mnohé gastronomické podniky, tie sú otvorené počas celeho roka: www.stadt-melk.at; www.emmersdorf.at .

Zámok Schloss Luberegg - Haferkast`n: denne od 16.00 hod. sobota, nedeľa a sviatky od 15.00 hod., január, február a marec – zatvorené, www.pichler-wachau.com; tel.: 02752 /71777.

 

Na jednoduché a pohodlné plánovanie túr odporúčame Wachau-Nibelungengau-Kremstal App, stiahnite si ich jednoducho cez android alebo iPhone.

Vybavenie

Pevná obuv na túry, pláštenka, optimálne množstvo nápojov a občerstvenie, tak ako aj mapa regiónu, trás a túr vo Wachau a eventuálne aj kalendár Heurigen s informáciami, kde sú otvorené vínne pivničky. Vymenovanie výstroja nájdete na: www.welterbesteig.at 

Bezpečnostné opatrenia

Tiesňové volanie Bergrettung Wachau:140

Tip autora

At the beginning of Red Cross street a milk dispenser, daily filled with fresh milk, is located. Start your tour with a fresh glas of milk from the nature park region Jauerling-Wachau. 

Viac zájazdov okolo východiskového bodu