Malebná a romantická zrúcanina hradu Falkenstein, © Romeo Felsenreich

Príjemná aktívna dovolenka v regióne Weinviertel

Dokonalý chuťový zážitok pre všetkých milovníka vína v regióne Weinviertel s Kathi a Romeom na potulkách po Falkensteine, na bicykli po vínnej uličke v Mailbergu a na traktore cez vinohrady.

Časť 1: Falkenstein a Poysdorf

Pôsobivá zrúcanina hradu obkolesená malebnými vinohradmi a jedna z najkrajších vínnych uličiek v Dolnom Rakúsku – vitajte v romantickej vinárskej obci Falkenstein!

Úprimne povedané, ani sa nám nechce veriť, že sa nám doteraz ešte nikdy nepodarilo zavítať do tejto odľahlej severnej časti regiónu Weinviertel. Len hodina cesty z Viedne – a hups, hneď sme sa prestavili do dovolenkového režimu.

Zrúcaniny hradu a vínne uličky: motívy ako z pohľadníc v regióne Weinviertel, © Romeo Felsenreich
Zrúcaniny hradu a vínne uličky: motívy ako z pohľadníc v regióne Weinviertel

My – to sme mimochodom Kathi a Romeo z cestovateľského blogu Sommertage (letné dni). Kedysi sme najradšej cestovali do ďalekých krajín, ale medzičasom sme spoznali a obľúbili si ako dovolenkovú destináciu aj Rakúsko. A jedno vám vieme zaručiť už teraz: Región Weinviertel jednoznačne stojí za to navštíviť!

„Malý sokolí let“: Putovanie za najkrajšími miestami vo Falkensteine

Ako najlepšie začať svoj pobyt vo Falkensteine? Náš návrh: Prechádzkou po vinohradoch. Naša voľba padla na okružný turistický chodník s názvom „Malý skolí let“. Tento tematický chodník vás v priebehu približne dvoch príjemne strávených hodín zavedie na niektoré z najkrajších miest vo Falkensteine.

V prvom rade je tu, samozrejme, impozantná zrúcanina hradu Falkenstein, ktorá sa majestátne týči na kopci a je viditeľná už z diaľky. Veľmi pôsobivé: Zrúcanina v skutočnosti pochádza z 11. storočia. Zhora si môžete vychutnať nádherný panoramatický výhľad až na Českú republiku.

Vychutnávanie si krajiny v regióne Weinviertel, © Romeo Felsenreich
Vychutnávanie si krajiny v regióne Weinviertel

Cesta vedie popri vinohradoch, lúkach a lesoch smerom k vínnej uličke vo Falkensteine. Kuriozita: Táto má prezývku „Oagossn“, čo znamená vaječná ulička (z nemeckého výrazu Eiergasse). Kedysi totiž bola táto vínna ulička súčasťou historickej obchodnej cesty, na ktorej sa konali aj trhy s vajíčkami – odtiaľ pochádza tento nezvyčajný názov.

Nepoznáme síce všetkých 1100 vínnych uličiek v Dolnom Rakúsku, sme si však istí, že tá vo Falkensteine rozhodne patrí k tým najkrajším. Nájdete v nej 65 lisovní – jednu malebnejšiu od druhej..

Hneď za ňou nasleduje jedno z našich najobľúbenejších miest tejto okružnej trasy: labyrint vo vinohradoch. Ako už napovedá samotný názov, cesta vedie labyrintom z viniča. Ak sa tam ocitnete, podobne ako my, tesne pred oberačkou, má to jednu veľkú výhodu: Pri prechádzke si môžete pochutiť na sladkých hroznových bobuliach. Milujeme to tu! A len tak mimochodom, z odpočívadla pred labyrintom si môžete vychutnať jeden z najkrajších panoramatických výhľadov na Falkenstein.

Náš tip: Neďaleký hostinec Genusswirtschaft sieben:schläfer ponúka po rezervácii vopred vynikajúce piknikové koše. Sme si celkom istí, že takmer nikde inde vo Falkensteine si nevychutnáte jedlo lepšie ako na lavičke pred labyrintom vo vinohradoch. Alebo ak to zhrnieme: motív ako z pohľadnice!

Občerstvenie v kľude a s pôžitkom, © Romeo Felsenreich
Občerstvenie v kľude a s pôžitkom

Jazda na traktore cez Poysdorf

Pohodlne sa viezť cez vinohrady na historickom traktore s vlečkou a popritom počúvať príbehy sprievodcu – čo na to poviete? Predstavujeme vám: pravdepodobne najautentickejšiu a zároveň najnezvyčajnejšiu prehliadku mesta široko-ďaleko.

Začíname priamo v historickom centre vinárskeho mestečka Poysdorf, presnejšie povedané vo Vino Versum. Je to zážitkové múzeum vína a vínotéka a takpovediac centrum milovníkov vína v tomto regióne.

Slimačím tempom – teda dostatočne pomaly na to, aby ste stihli pokojne sledovať okolie – najskôr prechádzame niektorými z najkrajších vínnych uličiek Poysdorfu. Číslom jeden je pre nás jednoznačne vínna ulička Radyweg. Snehobiele lisovne obrastené agátom sú zoradené tak malebne jedna za druhou, že dokonca požiadame nášho traktoristu, aby sme mohli vystúpiť a zvečniť si vínnu uličku v celej jej kráse.

Sýtočervený, rachotiaci veterán Steyr (traktor) si razí cestu čoraz vyššie, až kým sa neocitneme vo vinohradoch nad Poysdorfom. Aký fantastický výhľad na všetky strany!

Objavujte unikátne zvláštnosti, © Romeo Felsenreich
Objavujte unikátne zvláštnosti

Jediné negatívum toho všetkého: 90-minútová cesta ubehne tak rýchlo, že skôr než sa nazdáme, sa znovu vrátime do východiskového bodu. Na záver nás ešte čaká ochutnávka vín vo vínotéke. Naše zhrnutie: Geniálny nápad, skvelé kulisy – kedykoľvek sa sem radi vrátime!

Dovidenia, milý Weinviertel!

Apropo „radi sa vrátime“ – naozaj sa sem s radosťou vrátime. A to už v septembri, keď budeme spoznávať okolie obce Mailberg. Región Weinviertel uprostred zlatej vínnej jesene, čo znie mimoriadne lákavo!
 

Užitočné informácie o vínnej ceste

Vinohradnícka oblasť Weinstraße Weinviertel Veltlinerland
Ubytovanie u vinára Weingut Stadler
Chutné jedlo Gmoakeller (Falkenstein), Picknick im Weinviertel, Restaurant Neustifter (Poysdorf)
Aktivity počas vínnej jesene Wanderweg „Kleiner Falkenflug", Traktorfahrt (Poysdorf)