Vínna jeseň v Dolnom Rakúsku
Každoročné oslavy vinobrania: Na vínnych festivaloch počas vínnej jesene v Dolnom Rakúsku si môžu krátkodobí dovolenkári vychutnať víno priamo vo vínnych uličkách.
My, Dolnorakúšania, milujeme naše víno tak veľmi, že sme preň vytvorili samostatné piate ročné obdobie: vínnu jeseň v Dolnom Rakúsku. Od augusta do novembra je víno stredobodom pozornosti miestneho života.
Od kvitnutia viniča až po vinobranie, od festivalov vo vínnych uličkách až po dožinkové slávnosti, od krstov vín až po prvú ochutnávku mladého vína na začiatku nového roka. V prípade vína existuje počas celého roka dostatok dôvodov na oslavu. Vínna jeseň v Dolnom Rakúsku je babím letom v jeho najkrajšej podobe. Vinice sa sfarbia do zlatožlta a gaštanovohneda. Prší málo. Vo vzduchu sa vznáša vôňa lisovaného hrozna a zrelých jabĺk. Príroda zahalí nekonečné rady žiarivého viniča do jemných farieb. A naprieč terasovitými vinohradmi sa tiahne tajomná hustá hmla.
Tajomstvo úspechu vinárov: tradícia a inovácia
Dolnorakúski vinári bodujú so svojimi vynikajúcimi vínami. Tie sa vyznačujú prepojenosťou regiónu s tradíciami a odvahou zavádzať inovácie. V Dolnom Rakúsku má domov množstvo úspešných vinárov. Kľúč k úspechu spočíva pravdepodobne v troch veciach: profesionálnej remeselnej zručnosti miestnych vinárov, ich samotnom postoji a mimoriadnej pôde tejto rozsiahlej krajiny. Tá je ideálna pre odrody hrozna Veltlínske zelené, Rizling rýnsky, Rulandské biele a Chardonnay. Prvé DAC pochádza z Dolného Rakúska. Miestnu raritu vo forme veltlínskeho červeného si dovolenkári môžu vychutnať v najstaršom vinárstve Rakúska, v opátstve Stift Klosterneuburg. Na objavovanie pozývajú aj autochtónne odrody, ako napr. Rotgipfler a Zierfandler regiónu Wienerwald.