SVIEŽI

odpočinok

Header Startseite Weinherbst, © Julius Hirtzberger

Vínna jeseň v Dolnom Rakúsku

Každoročné oslavy vinobrania: Na vínnych festivaloch počas vínnej jesene v Dolnom Rakúsku si môžu krátkodobí dovolenkári vychutnať víno priamo vo vínnych uličkách.

My, Dolnorakúšania, milujeme naše víno tak veľmi, že sme preň vytvorili samostatné piate ročné obdobie: vínnu jeseň v Dolnom Rakúsku. Od augusta do novembra je víno stredobodom pozornosti miestneho života.

Od kvitnutia viniča až po vinobranie, od festivalov vo vínnych uličkách až po dožinkové slávnosti, od krstov vín až po prvú ochutnávku mladého vína na začiatku nového roka. V prípade vína existuje počas celého roka dostatok dôvodov na oslavu. Vínna jeseň v Dolnom Rakúsku je babím letom v jeho najkrajšej podobe. Vinice sa sfarbia do zlatožlta a gaštanovohneda. Prší málo. Vo vzduchu sa vznáša vôňa lisovaného hrozna a zrelých jabĺk. Príroda zahalí nekonečné rady žiarivého viniča do jemných farieb. A naprieč terasovitými vinohradmi sa tiahne tajomná hustá hmla.

Tajomstvo úspechu vinárov: tradícia a inovácia

Dolnorakúski vinári bodujú so svojimi vynikajúcimi vínami. Tie sa vyznačujú prepojenosťou regiónu s tradíciami a odvahou zavádzať inovácie. V Dolnom Rakúsku má domov množstvo úspešných vinárov. Kľúč k úspechu spočíva pravdepodobne v troch veciach: profesionálnej remeselnej zručnosti miestnych vinárov, ich samotnom postoji a mimoriadnej pôde tejto rozsiahlej krajiny. Tá je ideálna pre odrody hrozna Veltlínske zelené, Rizling rýnsky, Rulandské biele a Chardonnay. Prvé DAC pochádza z Dolného Rakúska. Miestnu raritu vo forme veltlínskeho červeného si dovolenkári môžu vychutnať v najstaršom vinárstve Rakúska, v opátstve Stift Klosterneuburg. Na objavovanie pozývajú aj autochtónne odrody, ako napr. Rotgipfler a Zierfandler regiónu Wienerwald.

 

Festivaly na vínnych cestách

Kultúra vína: silné korene, mladé výhonky

Ako nikde inde v Európe v sebe vedúca vínna oblasť Rakúska spája 2 000 rokov vinohradníckej kultúry s moderným duchom. Tradičné vínne uličky návštevníkov pozývajú do svojich pivníc, ako aj do Rohrendorfu, ktorý je najdlhšou vínnou uličkou Rakúska. Vínna cesta Dolného Rakúska udáva kurz európskej vínnej architektúry, pričom v tejto rozsiahlej krajine možno nájsť najväčší počet tradičných a moderných vinárskych stavieb v Európe.

Vínne festivaly a vínne cesty pre každý jazýček: od ochutnávok vín až po dovolenku vo vinárstve

Víno je vo vinárskych regiónoch Dolného Rakúska pestované s takou láskou, akú preukazujú aj samotnej vínnej kultúre, ktorou tu miestny kraj žije. Ľudia sa na zábavu stretávajú pozdĺž 830 kilometrov dlhej Vínnej cesty Dolného Rakúska v jednej z takmer 1 100 vínnych uličiek.

Každý deň nejaký festival. Existuje veľa príležitostí na oslavovanie vína: stovky vínnych festivalov, prezentácií mladého vína, festivalov vo viechach a prehliadok po viniciach. Magnetom pre publikum sú zvlášť chutné festivaly vo vínnych uličkách s nezameniteľnou atmosférou, ktoré pozývajú na ochutnávanie a vychutnávanie nových ročníkov. Slávne vínne uličky a ich vinári oplývajú tradičným šarmom, ktorému nedokáže odolať takmer žiadny návštevník. Vínne kulinárstvo v sebe spája najvyšší vínny a gurmánsky pôžitok. V ôsmich vínnych regiónoch láka nespočetné množstvo viech a vinární. Mimoriadne chutne sa tento ušľachtilý mok prezentuje na ochutnávkach vín vo vínotékach a vínnych svetoch. Lahodné pečivo k vínu z Dürnsteinu, tzv. Wachauer Laberl (mimoriadne chutná žemlička), má veľmi chrumkavú kôrku. Dobre posilnení sa potom môžete vydať na prechádzku, turistiku a čiastočne aj cykloturistiku po prekrásnych viniciach. Milovníci vína sa budú rozplývať počas pôžitkárskych výletov a dovolenkách vo viniciach priamo u vinárov. Takže: Na zdravie!

Vínne pivničné uličky Weinviertel, © Romeo Felsenreich

Naše vínne uličky

Prečítajte si viac
Vínna jeseň v Kremstali, © Barbara Krobath

Osem vinárských oblastí

Prečítajte si viac
Dovolenka u vinára vo Weinvierteli, Bioweingut Weber, © Niederösterreich Werbung/Julius Hirtzberger

Ubytovanie s príchuťou vína

Prečítajte si viac
Zážitky s vínom, Traisental, © Niederösterreich Werbung/schwarz-könig.at

Turistika a cyklistika po vínnej ceste

Prečítajte si viac
Heurigen špeciality, © Wienerwald Tourismus/Andreas Hofer

Víno, mušt a priateľská atmosféra!

Prečítajte si viac
Vínna jeseň, Carnuntum Experience, © Niederösterreich Werbung/Tom Lamm

Vínne jesenné podujatia

Prečítajte si viac
Pohľad smerom na Mailberg, Weinviertel, © Niederösterreich Werbung/Romeo Felsenreich

Vínne cesty

Prečítajte si viac