Cestovanie za znamenitou chuťou a pôžitkami Dolný Rakúskom, © Hauke Dressler

Kuchyňa s výhľadom na mierny alpský región Mostviertel

Keď sa slnko zrkadlí v krištáľovej vode, žiari vysoko nad horami a bozkáva vrcholky ovocných stromov, vtedy región Mostviertel vchádza do svojho teplého ročného obdobia.

Návšteva alpského regiónu Mostviertel sa vždy oplatí. Ale práve v lete doň láka sviežosť vzdušných výšok, chladné jazerá či pestré jedálne lístky. Vydajte sa na cestu za pôžitkami a objavte región v okolí Lunz am See, Hochkaru a Gamingu.

Ako ryba vo vode: naše miestne tipy
Fascinujúci Mostviertel je svojou divoko krásnou krajinou jedinečným protikladom, ktorý sa v hrncoch miestnych kuchárov spája do nádherného celku. Napríklad v hoteli Fahrnberger v Göstlingu, ktorý je bránou do údolia Mendlingtal. Špeciality domácej kuchyne sa odvíjajú od ybbstalského pstruha, ktorého tu radi servírujú spolu s ukážkovým hruškovým muštom regiónu Mostviertel v úžasnom záhradnom posedení na úpätí Hochkaru. Náš tip: Zrelaxujte v domácom wellness a určite zostaňte aj na noc. Dôvod sa dozviete nižšie. Trochu ďalej, priamo pri jazere Lunzer See, sa nachádza reštaurácia s prístupom k jazeru s názvom „die Seeterrasse“ („Jazerná terasa“). Prísľub prameniaci z názvu spĺňa veľká zastrešená terasa, na ktorej sa výborne trávi čas napríklad pri konzumácii rybacej polievky alebo lunzského filé zo sivoňa. Deň môžete zavŕšiť plavbou v loďke po jazere.

Hore na kopec: naše výletné tipy
Medzi obcami Gaming a Lunz am See sme objavili veľmi výnimočného výrobcu piva. Pivovar Erzbräu Bruckner varí na Grubbergu v nadmorskej výške 725 metrov pivo obsahujúce vitamíny a minerálne látky – a to úplne bez pasterizácie a prídavných látok. Mimoriadne nám chutilo pivo „G’stachelte Bier“. Čo si za žiadnych okolností nesmiete nechať ujsť, je túra po Zážitkovom svete Mendlingtal. Obdivujte rizňu na drevo, kováčsky dom, benátsku pílu, staré mlyny a ako perfektnú odmenu po túre si doprajte útulnú zastávku s občerstvením v prevádzke „Hammerherrenhaus“. Kto by chcel zájsť ešte vyššie, toho nadchne veľkolepá vyhliadková inštalácia 360° Skytour am Hochkar. Tu vás očakáva visutý most, vyhliadková plošina s výhľadom 120 m do hĺbky a samozrejme aj ohromujúci panoramatický výhľad do širokej krajiny.

Raz a zas a stále: naše tipy na prenocovanie
Pri toľkom programe vám jeden deň nebude ani zďaleka stačiť. Preto pre vás máme tiež dva tipy na prevádzky s pôžitkárskymi izbami, ktoré vás dostanú. Napríklad dovolenkový dom Hinterbreiteneben sa nachádza uprostred obrovskej kvetinovej lúky v absolútne čarovnej a tichej lokalite s výhľadom na hory. Skôr ako sa utiahnete za storočné múry, kde sa splnia všetky vaše želania, môžete krajinu skvele pozorovať z panoramatickej sauny alebo z kade s horúcou vodou. Že sa v hoteli Fahrnberger možno skvelo najesť, to už viete. Ale že si z jej 4* izby pre pôžitkárov navyše môžete vychutnávať výhľad na Ötscher alebo odtiaľto podnikať napínavé cyklistické alebo pešie túry, to ešte neviete.

Mapa