Cestovanie za znamenitou chuťou a pôžitkami Dolný Rakúskom, © Hauke Dressler

Voda, hory a dobré jedlo Viedenských Álp

Od výšok po hĺbky a od kreatívneho po tradičné: Viedenské Alpy návštevníkov zavedú do celkom rozličných svetov.

Viedenské Alpy sú nielen rajom výhľadov, ale aj pôžitkov. Práve v lete pozýva množstvo chát, prevádzok a výletných možností na predĺžený víkend a návštevníkov zvádza na chutné cestovanie za pôžitkami.

Nápadné a domácke: naše miestne tipy
Máte chuť na kreatívnu sezónnu kuchyňu priekopníka svojej doby? Potom tu pre vás máme skvelé odporúčanie: Josef Schmutzer z rovnomenného hostinca Schmutzer vo Winzendorfe je preslávený svojimi ohromujúcimi kreáciami. Predovšetkým sme sa zamilovali do jeho červeného želé zo sladkého vína, domácich lekvárov a zakázaných, chutných páleniek. Preto si na dobrotách najskôr pochutnáme v hostinci a potom doprajeme sebe a svojim blízkym ešte niekoľko darčekov z obchodíka na domov. V regióne okolo vrchu Schneeberg návštevníkov očakávajú aj nespočetné vinárske dobroty. Tak môžete v prevádzke Blockhausheurigen Posch v obci Wartmannstetten ochutnať jemnú muštovú pálenku a k nej najlepšie odrodovo čistý jablkový mušt alebo v prevádzke Stelzenheurigen Schagl v obci Hölles domáce klobásky, pričom na chutnosť údenín, ktoré tu údia na bukovom dreve, vám prisaháme.

Príroda a pôžitok: naše výletné tipy
Kde sa varí tak dobre, tam nemôžu chýbať ani výnimoční výrobcovia. Nájdeme ich napríklad v ovocnom svete Fruchtwelt Mohr-Sederl, kde sa nachádzajú aromatické, prirodzené ovocné šťavy a destiláty. Náš tip: Skôr ako sa pri nákupe z dvora vyzbrojíte šťavami, octom, nátierkami alebo najnovšou kreáciou, cisárskym ginom, musíte ochutnať pre región typický Ghegagupf. Tieto pralinky sú okrem vrstvy chutnej čokolády celé bio a vnútri sú plnené ovocnou šťavou značky Mohr-Sederl. Ako vždy vraví pani Schneiderová: „Bio začína pred dverami domu.“ A to na výrobkoch v jej predajni Schneebergland Genussladens v Bad Fischau skutočne cítiť. Niet divu, veď predáva iba tie najlepšie produkty regiónu. Kto sa do sýtosti naje, ten sa vo Viedenských Alpách môže kúpať ako cisár. Konkrétne v termálnych kúpeľoch Thermalbad Bad Fischau. Tu na vás uprostred prekrásneho parku v jedinečnej atmosfére čakajú dva bazény s neustále tečúcou, krištáľovo čistou pramenitou vodou s teplotou 21 °C. Absolútnym vrcholom Viedenských Álp je isto aj Turistický a vodný svet vodopádov Myrafälle v Muggendorfe. Tu padajú vodopády Myrafälle z výšky 125 metrov do machom obrastených dolín a opäť raz demonštrujú silu prírody.

Expedícia „pôžitok“: naše tajné tipy
Keďže jedlo, turistika a kúpanie unavuje, máme pre vás aj tip na prenocovanie v mimoriadne dobrej lokalite: Hotel und Gasthof Hubertushof Fromwald v Bad Fischau je ideálnym východiskovým bodom vašej cesty za pôžitkami.

 

Odporúčania a tipy:

Mapa