Cyklistický výlet, © Franziska Consolati

V srdci Európy: cezhraničná cyklistika po cyklotrasách EuroVelo

Bicyklujte Dolným Rakúskom prekonávajúc hranice okolitých štátov na cyklotrase EuroVelo 9 a EuroVelo 13.

Ak chcete popri bicyklovaní zažiť aj kus histórie, môžete v Dolnom Rakúsku bicyklovať po veľkých európskych cyklotrasách EuroVelo 9 a EuroVelo 13, ktoré vedú regiónmi Waldviertel a Weinviertel až po Viedenské Alpy.

Uprostred Dolného Rakúska: 260 km dlhá Dunajská cyklotrasa

Dunajská cyklotrasa patrí k najobľúbenejším cyklotrasám Európy. Nikde inde nenájdete takú pestrosť počas jazdy. Môžete bicyklovať popri pozoruhodných hradoch a rímskych mestách. Najlepšie si oddýchnete vo vinici alebo v známych vinárňach zvaných Heurigen. Kto zahryzne do šťavnatej marhule v údolí Wachau alebo si osvieži lýtka v Dunaji, ocení to najlepšie z prírody. Spolu s celou rodinou alebo s elektrobicyklom: Dunajská cyklotrasa umožňuje nielen neobmedzené bicyklovanie, ale aj neobmedzené zážitky.

Bicyklovanie na severe

Cyklisti môžu na 111 km dlhej cyklotrase Thayarunde objavovať lesnú oblasť Waldviertel, pričom trasa vedie aj pozdĺž bývalej železničnej trate (Waidhofen-Slavonice) v národnom parku Thayatal. Cezhraničná cyklistická trasa medzi Rakúskom a Českou republikou vedie okolo nádherných pamiatok, ako je napríklad hrad Raabs, a umožňuje pohľad na renesančné mesto Slavonice a rekreačné stredisko Písečné. Najväčšia vinárska oblasť Rakúska v severovýchodnej časti hlavného mesta Viedeň sa dá krásne preskúmať na bicykli. Odporúčame zastaviť sa v tradičných vinárňach zvaných Heurigen (podáva sa tu aj občerstvenie). Tieto vinárne sú otvorené po celý rok. Tzv. Heurigenkalender vám ukáže, ktorá má práve otvorené.

EuroVelo 9 a cyklotrasa Thermenradweg

Naprieč Dolným Rakúskom sa cyklotrasa EuroVelo 9 tiahne z Čiech cez región Weinviertel, Viedeň a pozdĺž cyklotrasy Thermenradweg až po Viedenské Alpy. Trasu EuroVelo 9 môžete pohodlne preskúmať v rámci troch etáp: prvá etapa vedie z mesta Břeclav až do Viedne (90 km), druhá etapa vo forme cyklotrasy Thermenradweg z Viedne až do Kleinwolkersdorfu (56 km) a tretia etapa z obce Wiener Neustadt až do Mönichkirchenu (55 km). V rámci druhej etapy si na svoje prídu hlavne pôžitkárski cyklisti: cyklotrasa je doslova posiata viechami. V treťom úseku budú cyklisti v cieľovej rovinke ocenení pohľadom na nádhernú horskú panorámu Viedenského alpského oblúka.

Cyklotrasa Železnej opony, Iron Curtain Trail a EuroVelo 13

Históriu rozdelenej Európy môžete spoznať na trase Iron Curtain Trail (EuroVelo 13). „Železná opona“ sa tiahla od Barentsovho mora až k Čiernemu moru a Európu rozdeľovala takmer pol storočia na dve polovice – východnú a západnú. V bývalých zakázaných pásmach (tzv. „zelený pás“) vznikni biotopy, kde sa v pokoji mohli rozvíjať rastlinné aj zvieracie druhy.

Trasa EuroVelo 13 nadchýna aj číslami: cyklisti môžu na tejto 10 400 km dlhej cyklotrase spoznať až 20 krajín, 14 miest historického kultúrneho dedičstva UNESCO a tri európske moria. V Dolnom Rakúsku majú cyklisti trasu EuroVelo 13 veľmi v obľube. Nielenže spája regióny Waldviertel a Weinviertel, ale rekreačným cyklistom poskytuje aj množstvo príležitostí na očarujúce zastávky v romantických vínnych uličkách slávnych vinárskych miest Retz, Laa an der Thaya či Poysdorf.