Großes Radvergnügen entlang ehemaliger Bahntrassen, © Waldviertel Tourismus, ishootpeople.at

Nastupovať, prosím: cyklistika po stopách starodávnych lokomotív

V Dolnom Rakúsku nájdu rekreační cyklisti aj rodiny napínavé cyklotrasy pozdĺž bývalých železničných tratí.

Cyklistika pozdĺž opustených železničných tratí je obľúbená najmä pre rovinatý terén. Na cyklotrasách Dolného Rakúska vedúcich popri železniciach môžu cyklisti rovnako dobre zrelaxovať a zároveň byť aktívni. Stret cyklotrasy so železničnou traťou je skutočným zážitkom. V Dolnom Rakúsku sa rodiny a rekreační cyklisti tešia z cyklotrás pozdĺž opustených železničných tratí. Odfukujúce parné lokomotívy v minulosti nedokázali prekonávať náročné stúpania. Za rovinatý terén môžu teda cyklisti vďačiť vtedajším železničným inžinierom. Miestnu krajinu doslova vyhladili.

Cykloturistika popri opustených železničných tratiach

V regióne Mostviertel môžu veľkí aj malí cyklisti veselo bicyklovať pozdĺž železničnej trate bývalej Ybbstalskej železnice, a to pokojne aj na elektrobicykli. Po stopách starej železničnej trate si rodiny môžu vychutnávať plochý terén obľúbeného úseku Ybbstalskej cyklotrasy, ktorý sa nachádza medzi obcami Waidhofen an der Ybbs a Lunz am See a ktorý bol kompletne obnovený v roku 2017. Trasa zaručuje skutočné cyklistické zážitky: Budete bicyklovať po kamenných viaduktoch, klenutých mostoch, cez tunel, romantickú roklinu a pritom si vychutnávať oddychové miesta na brehu priezračnej riečky Ybbs.

V regióne Waldviertel sa počas cyklistiky po cyklotrase Thayarunde môžete venovať vychutnávaniu okolitej krajiny. Trasa vedie pohodlne popri pozostatkoch starej železničnej trate, hradoch a zámkoch. Na krátku prestávku pozývajú kríky s lesným ovocím.

Cyklistika pre deti: mladší cyklisti sa môžu na trase Drahtesel vydať po stopách parných lokomotív

Typické železničné tabule rodinám ukážu správny smer na cyklotrase Radln-für-Kids na trase EuroVelo 9 medzi obcami Stammersdorf bei Wien vedúcu do regiónu Weinviertel a obce Marchfeld. Jednotlivé zastávky rozprávajú príbehy železnice. Čo presne znamenajú pojmy „Bahnhofsbäume“, „Lok-Fahr-Rad“ alebo „Eisenbahnbrunnen“ sa prieskumníci dozvedia najneskôr na konci tejto 39 kilometrov dlhej cyklotrasy (tip na výlet: Železničné múzeum v obci Deutsch-Wagram). Srdiečka detí rozbúcha odbočka z Traisentalskej cyklotrasy na železničnú cyklotrasu Türnitzer-Bahnradweg medzi obcami Freiland a Türnitz, ktorá sa nazýva „Tolle Tunnel Tour“ („Skvelá tunelová túra“). Ďaleko od cestnej premávky tu môžete bezpečne bicyklovať po trase v dĺžke 9 km, pričom budete prechádzať tromi tunelmi: Prinztaltunnel (133 m), Moosbach Tunnel (32 m) a Dickenauer Tunnel (155 m). V cieli cesty v obci Türnitz sa celá rodina zabaví na najmodernejšej sánkarskej dráhe Eibl-Jet v Dolnom Rakúsku.

Prehľad najdobrodružnejších železničných cyklotrás Dolného Rakúska: