Zažite juh z Viedne na bicykli, © (c) Wienerwald Tourismus GmbH/Raimo Rumpler

Cyklistika, kultúra a pôžitok pri rieke

Zažite juh z Viedne na bicykli: na cestách popri kanáli Wiener Neustädter Kanal v kúpeľnom regióne Viedenského lesa

Veselo popri vode s výhľadom na slnkom zaliate vinohrady v diaľke a polia v kúpeľnom regióne vo Viedenskom lese. Všade sa objavujú historické stavby, ako sú vodné kanály, mosty a akvadukty: tam, kde sa kedysi na lodiach prepravovalo uhlie, tehly a drevo z mesta Wiener Neustadt do Viedne, sa dnes cyklisti a turisti tešia pohľadom na kúzelnú krajinu. Kanál s názvom Wiener Neustädter Kanal a miesta na jeho brehoch rozprávajú zaujímavý kus priemyselnej histórie a predstavujú rozmanitý priestor na objavovanie. Viechy, pohostinstvá, múzeá, výletné ciele a historické kúpele pozývajú na príjemné zastávky.

Na víno.

Ako vtedy, tak aj dnes spája kanál Wiener Neustädter Kanal mestá a obce rôzneho charakteru. Rozprávajú o víne, termálnych prameňoch a priemysle, ktorý kedysi formoval región.

Ak sa vyberiete na bicykli, dostanete sa z Viedne do Vösendorfu, prechádzate okolo obcí Biedermannsdorf, Laxenburg, Guntramsdorf, Gumpoldskirchen, Traiskirchen, Pfaffstätten, Baden, Bad Vöslau, Kottingbrunn, Leobersdorf, Schönau an der Triesting, Sollenau, Ebenfurth a napokon prídete do mesta Wiener Neustadt, dejiska dolnorakúskej krajinskej výstavy Niederösterreichische Landesausstellung 2019. 

Praktické: na všetky miesta sa dostanete vlakom alebo autobusom. Takže si môžete zvoliť začiatok a cieľ svojej cesty podľa seba.

Pri vode.

Najlepší spôsob, ako preskúmať kanál Wiener Neustädter Kanal je na bicykli. Ak plánujete dlhšiu cykloturistiku, napojte sa z Dunajskej cyklotrasy (EuroVelo 6) alebo priamo z cyklotrasy EuroVelo 9 prichádzajúc z regiónu Weinviertel na novo vyznačený úsek, cyklotrasu Thermenradweg. Cesta z Viedne cez vinársku a termálnu oblasť do Wiener Neustadt je dlhá asi 60 kilometrov. Trasa vedie takmer po rovine a väčšinou popri vode. Novo navrhnuté odpočívadlá priam pozývajú oddýchnuť si, nové značky ukazujú cestu na miesta pozdĺž trasy.

Z cyklotrasy Thermenradweg odbočujú ďalšie atraktívne cyklotrasy:

Osviežujúce objavy.

Ochladenie na vás čaká na ceste do výnimočných kúpeľov: kúpele Römertherme a Thermalstrandbad v elegantnom kúpeľnom meste Baden bei Wien alebo historické kúpele Thermalbad v meste Bad Vöslau. Voda strieka a tečie aj v zámockom parku Laxenburg, v rybníkoch, potokoch, vodopádoch.

Rozmaznávaní kulinárskymi pôžitkami. Dokonale prestreté.

Ak si chcete dopriať kulinárske špeciality, zastavte sa v jednej z TOP viech kúpeľného regiónu vo Viedenskom lese, vyberte si jednu z gastronomických prevádzok prispôsobených pre cyklistov alebo hostinec s logom združenia „Kultúra hostincov Dolného Rakúska“. Na prenocovanie sú k dispozícii špecializované hotely „bett+bike“.