Pohľad na opátstvo Melk z Emmersdorfu, © Niederösterreich-Werbung/ Michael Liebert

Vstupná brána do Wachau: Melk an der Donau

Melk leží na začiatku údolia Wachau a je súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Nielen tamojšie opátstvo, ale aj samotné mesto sú také krásne, že sa do nich okamžite zamilujete.

Cez Melk sa tiahne „červená niť“. Alebo vlastne 4, pretože cez Melk vedú aj nové tematické chodníky „zlaté schody“, „modrá vlna“ a „zelený chodník“. Východiskovým bodom je fontána sv. Kolomana na radničnom námestí, na ktorom začne naše putovanie.

Červená niť vedúca historickým Melkom

Historická „červená niť“ sa tiahne srdcom mesta k historickému jadru, nádhernému opátstvu Melk. Týči sa vysoko nad mestom Melk a je domovom benediktínskych mníchov, ako aj najstaršieho kláštorného gymnázia v Rakúsku a býva s láskou označovaný za „najsymbolickejšiu a najdominantnejšiu barokovú budovu“. A plným právom, pretože prepychové miestnosti priam dýchajú históriou a sú naozaj jedinečné. Náš tip preto znie: Určite si rezervujte prehliadku! Pred prehliadkou si ale doprajte vynikajúce raňajky v pekárni s kaviarňou Haubis v Löwenparku so skvelou šunkou, mostviertelským ovčím syrom a mnohými ďalšími regionálnymi druhmi pečiva, ako aj sladkým pečivom – mňam! Ďalším kulinárskym zážitkom na „červenej niti“ je návšteva reštaurácie Restaurant zur Post. Náš tip na obed: vykostené vyprážané kura so zemiakovým šalátom s polníčkom!

Keď je cesta cieľom

Ďalej sa vydáte po „zelenom chodníku“ ktorý vedie priamo k revitalizovanému mestskému parku. Cesta vedie popri najstaršej kaviarni v kraji Café Central. Môžete si oddýchnuť na vonkajšej terase, pri domácej praženej káve od majiteľa Markusa Madara obdivovať opátstvo zdola a prehodiť pár viet s milým hlavným čašníkom Friedlom, ktorý je sám o sebe atrakciou. Zelená je aj cieľom turistického chodníka „zlaté schody“, ktorý vedie hore k opátstvu, kde sa tentoraz zameriate na kláštornú záhradu, ktorá je pokojnou zmesou barokovej a anglickej záhradnej architektúry. Na troch úrovniach vás pozýva k objavovaniu raja, vedie spleťou chodníkov k rozprávajúcim kameňom a očarí vás svojou biodiverzitou. Naším tipom na obed je tentokrát tradičná rakúska kuchyňa reštaurácie Rathauskeller Melk, presnejšie: vynikajúce rieslingské pľúcka „Rieslingsbeuscherl“. Pokračujete po chodníku „modrá vlna“, na ktorom sledujete modré kamene, dostanete sa na vyhliadkovú plošinu a nakoniec do lužnej krajiny regiónu Melk. V lodných prístavoch spoločností Brandner Schiffahrt a DDSG si môžete rezervovať výletnú plavbu loďou do Wachau, Spitzu, Dürnsteinu alebo Kremsu – povinnosť každého návštevníka mesta Melk! Po návrate si môžete dať popoludňajšiu kávu v pekárni a cukrárni Mistelbachera dopriať si k nej jednu z vynikajúcich tort (miestna špecialita: torta nazývaná „Melker Torte“!) a v období dozrievania marhúľ, samozrejme, aj kopček vynikajúcej domácej marhuľovej zmrzliny.

Vidiek sa snúbi s mestom: Kulinárske umenie v okolí

Každú stredu otvára týždenný trh na pešej zóne svoje stánky, ktoré ponúkajú voňavý lesný med, čerstvé aj údené ryby, domáci chlieb, ako aj čerstvú zeleninu a bylinky. Tak ako na farmárskom trhu, ktorý sa koná každú sobotu, aj tieto lahôdky pochádzajú z okolitých obcí. Priamo na pešej zóne čaká obchod s biopotravinami Gerdas Bioladen na milovníkov regionálnych mäsových a údenárskych výrobkov, čerstvých štiav, vysokopercentných bio syrov od Rolanda Bergera a vynikajúcej bio zmrzliny od Hansingera z Kilbu. Hneď za rohom je reštaurácia s mäsiarstvom Schmankerlfleischer Sdraule, ktorá je známa svojimi paštétami a špecialitami z regiónu Waldviertel, ako je napríklad miestna špecialita „Saumeisn“. Najlepšie si ich vychutnáte pri posedení na vonkajšej terase! Trochu ďalej od centra v hoteli Wachau sa tiež podávajú takmer výlučne jedlá z regionálnych produktov, ako je napríklad domáca hovädzina a divina z poľovného revíru tamojšieho opátstva. Náš tip: V 4-hviezdičkovom hoteli sa navyše aj vynikajúco vyspíte.