Múzeum MAMUZ na zámku Asparn a MAMUZ v obci Mistelbach

Na zámku Asparn môžete vidieť výstavu „Budovanie a bývanie v stredoveku“, v obci Mistelbach je k dispozícii výstava „MAYOVIA“.

POZOR STAVENISKO

Výstava „POZOR STAVENISKO. Budovanie a bývanie v stredoveku“ od 18. apríla do 22. novembra 2020 ukazuje, čo vytvorili stavitelia stredoveku. Ako sa v stredoveku stavali jednoduché domy a veľké hrady, s akými materiálmi a prostriedkami? A na čo budova slúžila? Na názorné objasnenie celej veci je v archeologickom vonkajšom areáli vybudovaný kostol z obdobia raného stredoveku. Výstava osvetľuje tak poľnohospodárstvo a stravovanie zo stredoveku, ako aj fungovanie domácností a obchod v dedinách, mestách, hradoch a kláštoroch v pohraničných oblastiach Dolného Rakúska a Česka. 

MAYOVIA

Ich oblasť osídlenia s vyše sto veľkými mestami bola v období rozkvetu medzi rokmi 250 a 900 po Kristovi najhustejšie osídleným regiónom na svete. Mayovia boli spoločnosťou s úžasnými úspechmi v oblasti umenia a vedy: Hlboko v džungli Strednej Ameriky sa dnes ešte stále vypínajú impozantné kamenné chrámy a paláce fascinujúcej vysokej kultúry. V roku 2020 sa Múzeum MAMUZ Mistelbach venuje legendami opradenej mayskej kultúre a po 25 rokoch po prvýkrát predstavuje v Rakúsku komplexnú mayskú expozíciu. Výstava podrobne skúma životný priestor Mayov v tropických nížinách aj na sopečnej vrchovine Guatemaly. Ako sa Mayovia napriek zložitým podmienkam prostredia medzi tropickou nížinou a sopečnou vrchovinou v Guatemale dokázali vyvinúť na takú kultúrnu úroveň? Ako usporiadali svoje spolužitie a aké boli príčiny pádu? Expozícia ukazuje viac ako 200 originálnych predmetov zo Strednej Ameriky, pričom niektoré z nich sú v Európe po prvýkrát: Mimoriadnou atrakciou sú nefritové exponáty.