MÝTUS LUDWIG VAN

Beethovenovo mesto Baden neďaleko Viedne oslavuje výročie Ludwiga van Beethovena.

Ludwig van Beethoven sa narodil pred 250 rokmi v Bonne. Veľmajster obdobia klasicizmu žil a komponoval aj v meste Baden neďaleko Viedne. Mesto mu k výročiu jeho narodenia venuje výstavu.

Génius, rebel, mýtus

V roku 2020 si pripomíname 250. výročie narodenia Ludwiga van Beethovena.   Bývalé cisárske sídlo Kaiserhaus Baden usporiadalo pri tejto príležitosti výstavu „MÝTUS LUDWIG VAN“, ktorá potrvá od 9. novembra 2019 do 20. decembra 2020: Výstava nie je v žiadnom prípade určená len pre milovníkov klasickej hudby. V bývalom cisárskom sídle Kaiserhaus Baden si môžete prezrieť množstvo exponátov a obrazových materiálov z domácich aj zahraničných múzeí (Beethovenov dom v Bonne), ako aj zo súkromných zbierok (Biblioteca Beethoveniana), vďaka ktorým si z výstavy odnesiete množstvo zážitkov. Môžete napríklad podísť k smrteľnému lôžku skladateľa, na ktorom priatelia sňali masku z tváre mŕtveho a odstrihli mu kučery a časti oblečenia. Alebo môžete vojsť do salónu, v ktorom umelci štylizujú skladateľa ako ikonu. Na „mýtomate“ si môžete vytvoriť svoj vlastný obraz Beethovena a v koncertnej sále nanovo vychutnať „typické“ Beethovenove skladby. Zlatým klincom výstavy je bezpochyby nedávno zrekonštruovaný historický klavír pochádzajúci z Beethovenovho domu v Badene, na ktorom skladateľ hrával počas svojich pobytov v meste Baden.

Ako porozumieť Beethovenovi

Ani veda nepríde skrátka: Do popredia sa dostávajú Beethovenove politické názory, ako aj jeho láska k prírode či jeho úloha v dejinách hudby. Ako úvodný a sprievodný program k výstave sa v Beethovenovom dome v Badene každý posledný piatok v mesiaci koná séria podujatí „Na návšteve u LUDWIGA VAN“. Legendárny moderátor rádia Ö1 Johannes Leopold Mayer si pritom pozýva hostí na večerné rozhovory pri hudbe a od januára 2020 sa v priestoroch výstavy budú každý mesiac konať koncerty. Náš tip: Skombinujte návštevu výstavy s návštevou Beethovenovho domu. Skutočným pútnickým miestom Beethovenových fanúšikov je dom v biedermeierovskom štýle na ulici Rathausgasse 10, nádherne zrekonštruovaný v roku 2014, v ktorom skladateľ zložil hlavné časti jeho svetoznámej 9. symfónie.

beethoven2020.baden.at