Tam kde horí oheň

Tradícia na železnej ceste: Erich Helm vytvoril najmenšie kováčske kliešte na svete, ktoré sa stali hitom kováčskych Vianoc v obci Ybbsitz.

V obci Ybbsitz, ktoré bolo kedysi centrom železiarskeho priemyslu, tradičné kováčske remeslo stále žije a slávi sa. Napr. v podobe tradičného festivalu v čase adventu alebo najmenších kováčskych klieští na svete.

Erich Helm z Ybbsitzu vyrobil najmenšie plne funkčné kováčske kliešte na svete – majú veľkosť nechta a boli zapísané do „Guinnessovej knihy rekordov“. Minikliešte vo forme odznaku sa stali najpredávanejším výrobkom kováčskych Vianoc v Ybbsitzi, ktoré sú venované výlučne kováčskej tradícii.

Železná tradícia 

Niet divu, že práve Ybbsitz si kováčske remeslo osvojil natoľko, že dokonca aj každoročné miestne adventné trhy sa nesú v znamení ohňa a železa: Obec v regióne Mostviertel, dnes súčasť Mostviertelskej železnej cesty, kedysi bola jedným z centier železiarskeho priemyslu. V roku 1572 tu bolo 33 majstrov, ktorí vyrábali sekery, 22 majstrov, ktorí vyrábali nože na kapustu, osem nožiarov, ktorí vyrábali nástroje na obrábanie dreva, päť lyžičiarov a štyria nožničiari.

Navždy kováčom

Aj Erich Helm je súčasťou dlhej tradície. Takmer 46 rokov pracoval ako nástrojár v Ybbsitzi. Aj dnes už ako dôchodca stojí počas kováčskych Vianoc pri kovadline, pretože ako vraví, „keď vidím oheň a kladivo, moje srdce začne biť rýchlejšie a opäť je zo mňa kováč!“

Kováčska míle Ybbsitz