Waidhofen an der Ybbs
, © Niederösterreich-Werbung/Martin Matula

Stretnutie stredoveku so súčasnosťou: Waidhofen an der Ybbs

Cestou vo Waidhofene je čo objavovať. K výnimočným zážitkom patria architektonické skvosty, ktoré boli svedkami pohnutej histórie, nádherná koncertná sála s jedinečnou akustikou a bohatá ponuka kultúrnych aktivít, ktorá vás nabáda vrátiť sa sem.

Po stopách Rothschilda

Naším prvým cieľom je impozantný neogotický zámok Rothschild, ktorého vežu zdobí výrazná sklenená kocka. Hviezdny architekt Hans Hollein navrhol aj veľkolepú krištáľovú sálu, ktorá je ideálnym priestorom pre svadby, verejné podujatia a vďaka vynikajúcej akustike aj pre koncerty. Zámok po celý rok žije kultúrou. V lete sa na malebnom nádvorí lemovanom arkádami každoročne konajú zámocké hry ľudového divadelného spolku Waidhofner Volksbühne a zámocké kino láka na zážitky s filmovou klasikou pod hviezdnou oblohou. V čase adventu tvorí nádvorie príjemnú kulisu pre „žiarivé Vianoce plné svetla“. Okrem gurmánskej reštaurácie Schlosswirt s výbornou ponukou vín, je zámok Rothschild aj sídlom Múzea 5 elementov , ktoré ponúka interaktívne zážitky pre celú rodinu!

Mesto siedmich veží

Už okolo roku 1400 bolo okolo rozkvitajúceho Waidhofenu vybudované opevnenie. Niet divu, že vám odporúčame rezervovať si prehliadku, na ktorej sa dozviete zaujímavé detaily. Na potulkách mestom sú všade citeľné jeho pohnuté dejiny: Na Hornom námestí upúta vašu pozornosť mariánsky stĺp z roku 1665, Madona stojaca na polmesiaci, umiestnená na mramorovom stĺpe. Oproti už môžete obdivovať prvú mestskú vežu, ktorej hodiny na severozápadnej strane vždy ukazujú trištvrte na dvanásť, čas historického víťazstva nad nepriateľom v roku 1532 pri obliehaní mesta Turkami. Fantastický výhľad z veže na strechy budov starého mesta je nezabudnuteľný. Dodnes zdobia panorámu mesta neskorého stredoveku štyri kostolné a tri mestské veže. Vyhladnutí po výstupe potom zájdete do Bio cukrárne Hartner. Úžasné ovocné kardinálove rezy sú jedna báseň, plnené nugátové „waidhofenské toliare“ sú zas skvelým suvenírom. Vašich blízkych, ktorí zostali doma, určite potešia aj maškrty z týždenného trhu vo Waidhofene, ktorý bol živým miestom stretnutí už od 12. storočia.

Tradícia múčnych jedál

Na Dolnom námestí stojí dom, ktorý navštívime hneď z viacerých dôvodov: Na prvom poschodí sídli Múzeum ľudovej kultúry, na prízemí parná pekáreň rodiny Piatyovcov. Po vzore viedenských kaviarní tu podávajú tie najlepšie krémeše a pravdepodobne tú najlepšiu zmrzlinu v meste! Milovníci viacvrstvových Esterházyho rezov nájdu to pravé v cukrárni Erb neďaleko historickej budovy starej pošty. V arkádach starej pošty je množstvo obchodov, ktoré čakajú na váš nákup. Náš tip: Nájdite si čas a choďte na prvé poschodie na nádvorí! Tí, ktorí sa chcú prechádzať o niečo dlhšie, môžu navštíviť manufaktúru Freiwild na výrobu krojov dizajnérky Christy Doris Steinauerovej, ktorá sa preslávila svojimi extravagantnými krojmi typu dirndl. Za návštevu tiež stojí bohato zásobený obchod s domácimi potrebami Brandl a papiernictvo Kappus, ktoré je so svojou vŕzgajúcou drevenou podlahou a tovarom naukladaným až po strop inštitúciou požívajúcou vo Waidhofene patričnú úctu.

V okolí Waidhofenu na vás čaká čistá príroda

Posledná odbočka vás opäť privedie k veži. Počas prechádzky si vychutnáte štýlovú atmosféru idylickej pešej zóny vo Waidhofene, kde sa každé sobotné predpoludnie koná trh s regionálnymi lahôdkami. S ťažkým srdcom sa rozlúčite s dobrotami a pokračujete k východu z centra mesta, nad ktorým spí hlbokým spánkom veža Ybbsturm. Keďže sa týči nad ulicou, môžete sa po nej pohodlne prejsť. Len pár krokov od centra sa ocitnete uprostred prírody na brehu rieky Ybbs. Zajtra sa môžete vydať na príjemnú túru pozdĺž rieky a potom navštíviť dobrodružný park Buchberg. Ale na dnes si už šetrite sily a radšej nechajte deň príjemne doznieť v rodinnom hoteli Mooshamer.