To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings

Turistika na lyžiach v Dolnom Rakúsku

Dolné Rakúsko očarí priaznivcov skitouringu svojou pestrosťou variantov pre začiatočníkov a profesionálov.

Pre skialpinistov a pre tých, ktorí sa nimi chcú stať, sme zhrnuli top miesta dolnorakúskych turistických hôr. Aby boli vaše cesty vždy bezpečné, odporúčame vám rezervovať si túry so sprievodcom.

So stúpacími pásmi pod skialpovými lyžami môžete zdolať nádherné svahy Muckenkogel, Schneeberg a ďalšie. Vyčerpaný, ale šťastný pohľad z vrcholu do údolia. A potom - vyslobodzujúci a stojaci za všetku námahu: zostup po neupravených svahoch a prachovom snehu!

Správna príprava a vybavenie

Správna príprava a vybavenie sú základnými faktormi úspechu pri zážitkovej a predovšetkým krásnej skialpinistickej túre. Každá lyžiarska túra by mala byť dobre naplánovaná a zohľadňovať denné lavínové správy a predpoveď počasia. Nikdy neopúšťajte zabezpečenú lyžiarsku oblasť bez lavínového vysielača, lavínovej lopaty a sondy. Ochranné vybavenie dopĺňa batoh s lavínovým airbagom. Zoznam vybavenia dopĺňa lekárnička, bivakovací vak a mobilný telefón. V prípade núdze vytočte číslo 140. Pri všetkých aktivitách v prírode treba dbať na šetrnosť k prírode.

Preto vás prosíme, aby ste si vždy starostlivo naplánovali túru a vzali si so sebou bezpečnostné vybavenie, alebo v prípade pochybností sa na skialpovou túru nevydávali!

Kurzy pre začínajúcich skialpinistov

Najvyššia hora Dolného Rakúska je jedným z najpopulárnejších turistických cieľov vo Viedenských Alpách nielen v lete, ale aj počas chladných zimných mesiacoch, keď sa zasnežená hora doslova zžije so svojím menom. Keď si skialpinisti po výstupe na horu zapnú lyže a spúšťajú sa jemným snehom do údolia, vtedy sa dobrodružstvo na Schneebergu stáva nezabudnuteľným zážitkom. Skialpinisti tu majú na výber rôzne varianty rôznych stupňov obťažnosti od strmých svahov až po zážitkové trasy. Na to, aby ste z toho mali radosť, však nemusíte byť profesionáli: Lyžiarska a skialpinistická škola Peter Groß v stredisku Puchberg ponúka záujemcom začiatočnícke kurzy, na ktorých sa naučia, ako zaobchádzať s výstrojom. Miestni sprievodcovia tu odovzdávajú svoje skúsenosti počas sprevádzaných túr.

Skialpinizmus mimo veľkých trás

Pohorie Tirolerkogel v stredisku Annaberg je jednou z najobľúbenejších skialpinistických hôr regiónu Mostviertel, pretože chata Annaberger Haus na jej vrchole je v prevádzke aj v zime. V stredisku Göstling môžete buď vyliezť z obce Steinbach na horu Dürrenstein, alebo z oblasti Hochmoor Leckermoos na kopec Ringkogel. Jednou z našich obľúbených skialpinistických trás regiónu Mostviertel je Göller v obci St. Aegyd, pretože úchvatné výhľady na okolité vrcholy sú jednoducho nezabudnuteľné. Rovnako populárna trasa vedie k vrchu Muckenkogel v Lilienfelde, ktorá sa dá dobre skombinovať so zastávkou na chate Lilienfelder Hütte.

Úcta k prírode a voľne žijúcim živočíchom

Zdravé lesy a neporušené ekosystémy sú nenahraditeľným životným a rekreačným priestorom pre ľudí, zvieratá a rastliny. Významne prispievajú ku kvalite nášho života. Preto je obzvlášť dôležitý ohľaduplný prístup k prírode a voľne žijúcim živočíchom. Preto Rakúske spolkové lesy, Rakúsky alpský zväz a Rakúska národná turistická kancelária vypracovali nasledujúce pravidlá, ktoré je potrebné dodržiavať počas lyžiarskych túr s cieľom chrániť prírodu a voľne žijúce zvieratá.

  • Živočíšstvo v zime znižuje svoju energetickú bilanciu, prechádza do úsporného režimu a potrebuje miesta na odpočinok, kam sa môže uchýliť. Doprajme im tento oddych tým, že sa budeme držať na vyznačených chodníkoch a trasách a nebudeme robiť hluk, aby sme zvieratá zbytočne neplašili.
  • Ochranné lesy, ktoré nás chránia pred lavínami, snehovými masami, bahennými nánosmi a inými prírodnými nebezpečenstvami, by sa mali šetriť a nemalo by sa v nich jazdiť.
  • Oblasti obnovy lesa a mladé porasty sú obzvlášť citlivé a je potrebné ich chrániť. Najmä malé rastliny sa pod snehovou pokrývkou často ľahko prehliadnu. Ostré hrany lyží môžu poškodiť mladý les a poraniť mladé rastliny.